Giriş Yap
Yüksek Teknoloji Güvenlik Özelliklerine Sahip En İyi 10 Motosiklet

Yüksek Teknoloji Güvenlik Özelliklerine Sahip En İyi 10 Motosiklet

Yüksek Teknoloji Güvenlik Özelliklerine Sahip En İyi 10 Motosiklet. Motosiklet sürmenin herhangi bir sürücü yardımı veya güvenlik önlemi olmadan sadece beceri anlamına geldiği günler geride kaldı. BMW , Honda, Yamaha vb. üreticiler , sürüşleri her zamankinden daha güvenli hale getirmek için sürekli olarak yeni sürücü güvenliği teknolojilerini araştırıyor ve tanıtıyor.

Sonuç olarak hemen hemen her motosiklet, en azından ABS gibi bir tür güvenlik özelliğiyle donatılmıştır; üst düzey motosikletler ise yol güvenliğini sağlamak için en son radar teknolojisini kullanır. Elektrikli motosiklet üreticileri de geride kalmıyor, aksine kaza durumunda sürücüyü güvende tutacak yenilikçi teknolojiler geliştiriyorlar. Örnek olarak BMW’nin Sürücü Yardım Seçeneği çok başarılıdır.

1. Yamaha Tracer 9 GT+

2022 Yamaha Tracer 9 GT

Motosiklet üreticileri radar teknolojisini hızla benimsiyor ve Japon üretici Yamaha’nın bu teknolojiden geri kalması mümkün değil. Tracer 9 GT+, uyarlanabilir hız sabitleyici (ACC) ile birlikte radar bağlantılı fren sistemini benimseyen ilk motosiklettir . Bu sistem sürücü güvenliğinin çeşitli şekillerde sağlanmasına yardımcı olur.

Örneğin, öndeki bir aracın belirli bir seviyeye yaklaştığı ve sürücünün frene bastığı bir durumda, bu sistem, hızı kontrol etmek ve öndeki araçla güvenli mesafeyi korumak için ön ve arka frenleme eğilimlerini ayarlar.

Bu radar tabanlı sistem aynı zamanda lastiklerin kaymasını önlemek için viraj alırken frenlemeyi de ayarlıyor. Bir diğer yeni özellik olan Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), yalnızca hızı korumakla kalmıyor, aynı zamanda öndeki aracın hızına uyacak şekilde otomatik olarak yavaşlayıp hızlanıyor ve sabit mesafeyi koruyor. Ayrıca çekiş kontrolünü ve ön tekerlek kaldırma kontrolünü yönetmek için motor kontrol ünitesine (ECU) veri besleyen altı eksenli bir IMU vardır.

Motosiklet ayrıca, arka lastikte yana doğru bir kayma meydana geleceğini öngördüğünde güç çıkışını ayarlamak için IMU’dan gelen verileri kullanan, MotoGP tarafından geliştirilen bir kayma kontrol sistemi ile standart olarak geliyor.

Özellikler

Şasi Kontrollü dolgulu alüminyum döküm çerçeve
Süspansiyonlar Elektronik ve ön yükleme ayarlı 41 mm ters çatal (ön); Elektronik ayarlanabilirlik ve uzaktan ön yükleme ayarlanabilirliği (arka) ile tek şok
Frenler Çift 298 mm hidrolik fren (ön); Tek 267 mm hidrolik fren; Çift kanallı ABS
Motor Sıvı soğutmalı, 890cc, Sıralı üç silindirli
Güç 117,4 beygir gücü
Tork 68,6 lb-ft

2. Harley-Davidson Pan America

Harley-Davidson Pan America

Harley-Davidson son birkaç yılda motosikletlerine bir dizi gelişmiş sürücü güvenliği özelliği ekledi. Pan-America, her iki fren kolunu da kullanmak zorunda kalmadan ön ve arka tekerleklere eşit fren basıncı uygulayan elektronik bağlantılı frenleme (ELB) ile donatılmıştır.

ELB, farklı frenleme durumlarını algılayarak, sürücü aşırı basınç uyguladığında her iki freni de birbirine bağlayacak, ancak sürücünün frenlere hafifçe bastığını veya frenleri düşük hızda kullandığını algıladığında bağlantıyı azaltacak veya kaldıracaktır .

Ayrıca sürücünün virajda fren uygularken daha fazla denge kazanmasına yardımcı olmak için Viraj Almada Geliştirilmiş ABS (C-ABS) bulunmaktadır. Motosikletin Viraj Almada Geliştirilmiş Çekiş Kontrol Sistemi (C-TCS), her koşulda lastiklerin yol tutuşunu artırmak için oradadır. Islak veya kaygan koşullarda güvenliği artıran sürükleme torku kayma kontrol sistemi, vites küçültürken arka tekerleğin kaymasını önler.

Ağır bir model için en önemli güvenlik özelliği, sürücünün frene basmadan motosikleti yokuş yukarı durmada tutmasına olanak tanıyan araç tutuş kontrolüdür. Bu sistem aracı tutar ve sürücünün bir yokuşta veya park rampasında tamamen durduğunda geriye doğru kaymadan kolayca kalkış yapmasını sağlar.

Özellikler

Şasi Stresli üye, alaşımlı çelik kafes çerçeve
Süspansiyon Geri tepme, sıkıştırma ve ön yükleme ayarlı 47 mm ters çatal (ön); Bağlantıya monteli, sıkıştırmalı, geri tepmeli ve hidrolik yay ön yüklemesi ayarlanabilen bindirmeli mono amortisör (arka)
Frenler Radyal olarak monte edilmiş, monoblok, dört pistonlu kaliperler (ön); Yüzer tek pistonlu kaliper (arka); Çift kanallı ABS
Motor Revolution Max 1250’de 76,4 cu
Beygir gücü 150 beygir gücü
Tork 94 lb-ft

3. Suzuki V-Strom 1050 DE ADV

Suzuki V-Strom 1050 DE ADV

V-Strom 1050 DE, Suzuki’nin macera kategorisindeki amiral gemisi modelidir ve beklendiği gibi üretici onu bir dizi sürücü güvenliği özelliğiyle donatmıştır. Güvenlik özelliklerinin ana unsurları, Bosch tarafından sağlanan altı yönlü IMU, üç eksenli açısal hız sensörü ve üç eksenli hızlanma sensörü olan Suzuki Akıllı Sürüş Sistemi (SIRS)’dir.

SIRS’in bir parçası olan motosikletin ABS sistemi, IMU ile birlikte çalışır ve Hareket Takip Fren Sistemi, Eğime Bağlı Kontrol Sistemi, Yüke Bağlı Kontrol Sistemi ve Yokuşta Kalkış Kontrol Sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir rol oynar.

Motosikletin yeni çekiş kontrol sistemi, kapalı mod da dahil olmak üzere dört modun yardımıyla arka tekerleğin patinajını ayarlamak için ön ve arka tekerlek hızını, gaz kelebeği açıklığını, motor devrini ve vites aktarımını sürekli olarak izliyor. İlk üç mod, sürücünün talebine göre arka tekerleğin değişken derecelerde patinaj yapmasına izin verirken, kapalı mod çekiş kontrol sistemini devre dışı bırakır. En son modele çakıllı yollarda sürüş sırasında daha iyi çekiş sağlayan çakıl modu eklendi.

Özellikler

Şasi Çift direkli alüminyum çerçeve
Süspansiyon Ters teleskopik, helezon yaylı, yağlı sönümlü (ön); Bağlantılı tip, tek şok, helezon yay, yağ sönümlemeli (arka)
Frenler Dört pistonlu kaliperli 310 mm çift disk (ön); İki pistonlu kaliperli (arka) 260 mm tek disk.
Motor Sıvı soğutmalı, 1037cc, V-twin
Güç 106 beygir gücü
Tork 74 lb-ft

4. Kawasaki Z H2 SE ABS

2024 Kawasaki Ninja H2 SX SE, Çok Agresif Çok Hızlı

Agresif Sugomi stili, Kawasaki Z-H2‘nin muhteşem olduğu tek nokta değil ve aynı zamanda yüksek teknolojili güvenlik özellikleri arıyorsanız bu motosiklet en iyi seçeneklerden biri. Tüm güvenlik sistemleri, güvenlik sistemlerine gerçek zamanlı kasa yönlendirmesi sağlayan beş eksenli bir Bosch IMU tarafından desteklenmektedir.

Çok seviyeli çekiş kontrol sistemi, kaygan ve pürüzlü yüzeylerde sürüş yaparken sürücülere seçilebilir müdahale ve üstün güvenlik sunar. Çekiş kontrolü ayrıca, IMU’nun yardımıyla viraja sorunsuz ve güvenli bir giriş ve çıkış için fren kuvvetini ve motor gücünü modüle eden bir viraj yönetim fonksiyonu da sunar .

Güvenliği artıran, ABS ECU’yu ve motor ECU’sunu bir motosiklette ilk kez birbirine bağlayan ve motor güç çıkışını hesaplayarak uygun ön fren hidrolik basıncını belirleyen Kawasaki akıllı kilitlenme önleyici fren sistemi bulunmaktadır.

Özellikler

Şasi Kafes, yüksek gerilimli çelik çerçeve
Süspansiyon KECS sıkıştırmalı ve KECS geri tepme sönümlemeli Showa SFF-BF çatal, manuel yay ön yükleme ayarı (ön); Uni-trak, KECS sıkıştırmalı ve KECS geri tepme sönümlemeli Showa gaz yüklü şok, manuel yay ön yüklemesi ve ayarlanabilirlik (arka)
Frenler Radyal montajlı Brembo kaliperlere sahip 320 mm çift disk (ön); Tek piston kaliperli 260 mm tek disk (arka); Çift kanallı ABS
Motor Sıvı soğutmalı, 998cc, dört silindirli
Güç 197 beygir gücü
Tork 101 lb-ft

5. Ducati Supersport 950S

Ducati Supersport 950 S, 2021 | Motosiklet Sitesi

Ducati Supersport 950 S, İtalyan zarafetinin yanı sıra en son teknolojiye sahip elektronik özelliklerle donatılmıştır. Bosch’un altı eksenli atalet platformu da burada önemli bir rol oynuyor ve bir dizi sürücü destek sisteminden sorumlu. Viraj ABS’si de gücünü Bosch’tan alıyor, üç seviyeli ayar sunuyor ve arka tekerleğin kilitlenmesini ve kalkmasını önlüyor.

Ducati çekiş kontrol sistemi, gerekli müdahaleyi ölçmek amacıyla yatma açısını doğru bir şekilde hesaplamak için altı eksenli atalet platformuyla birlikte çalışır . Tekerlek kontrolü 950’nin standart özelliğidir ve bu, ön tekerleğin kalkma riski olmadan maksimum hızlanmaya olanak tanır.

Özellikler

Şasi Motoru yapısal eleman olarak kullanan kafes çerçevesi
Süspansiyon 43 mm Marzocchi çatalı, hidrolik ve ön yükleme açısından tam olarak ayarlanabilir (ön); Yay ön yükleme ayarlı Sachs amortisör (arka).
Frenler Brembo dört pistonlu kaliperli 320 mm çift disk (ön); İki pistonlu kaliperli 245 mm disk (arka); Çift kanallı ABS
Motor 937cc, L-ikiz Testastretta 11 derece
Güç 110 beygir gücü
Tork 69 lb-ft

6. Yamaha YZF-R1M

2022 Yamaha YZF-R1M

Yamaha, güvenlik özelliklerinde bir adım daha ileri giderek YZF-R1M ile MotoGP düzeyinde güvenlik teknolojisi getirdi. Bu sevilen süper spor, ABS’li bir fren kontrol sistemi ile donatılmıştır; bu ayarlanabilir sistem, IMU’dan gelen verileri kullanır ve yatma açısı arttıkça fren kuvveti uygulayarak agresif frenleme sırasında fren kaymasını en aza indirir.

Motosikletin çekiş kontrol sistemi diğerlerinden farklı olup eğime duyarlıdır. Bu sistem, yatma açısını hesaplamak için IMU’yu kullanır ve sürücünün talebine göre yeterli müdahaleyi uygular. Motosikletin kayma kontrol sistemi doğrudan YZR-M1 MotoGP makinesinden uyarlanmıştır ve yanal kaymaları önlemek için viraj alma sırasında güç dağıtımını düzenler .

Özellikler

Şasi Magnezyum alt çerçeveli alüminyum deltabox çerçeve
Süspansiyon 43 mm Öhlins tamamen ayarlanabilir elektronik yarış süspansiyonu NPX çatalı (ön); Öhlins tamamen ayarlanabilir elektronik yarış süspansiyonu tek şok (arka)
Frenler 320 mm çift hidrolik disk (ön); 220 mm hidrolik disk (arka); Çift kanallı ABS
Motor Sıvı soğutmalı, 998cc, dört silindirli
Güç 198 beygir gücü
Tork 83 lb-ft

7. BMW K 1600 GTL

2022 BMW K1600GT

BMW, araçlarında yüksek teknoloji özellikleri sunma konusunda her zaman ön plandadır ve K 1600 GT gezi makinesi de bir istisna değildir. Güvenlik, verimli durdurma gücüyle başlar ve bu motosiklet, Motorrad’ın kısmi entegre ABS’si ile donatılmıştır. Bu sistem, sürücü el kolunu sıktığında her iki tekerleğe de fren uygular, ancak frenleri yalnızca sürücü ayak pedalına bastığında arkaya uygular.

El freni kolunun kompozit frenlemesi, sert frenleme sırasında arka tekerleğin kalkmamasını veya kaymamasını sağlar. Sürüş modları farklı sürüş koşullarında ek destek sağlar. Yağmur, yol ve dinamik olmak üzere bu modlar, koşullara bağlı olarak gaz kelebeği tepkisini, motor sürükleme torku kontrolünü, çekiş kontrolünü ve süspansiyonu ayarlar ve anında yapılandırılabilir.

Diğer güvenlik özellikleri dinamik çekiş kontrolü ve yokuşta kalkış kontrolüdür. Standart lastik basıncı izleme sistemi ve geri vites asistanı bu motosikletin ek güvenlik özellikleridir.

Özellikler

Şasi Köprü tipi çerçeve, dökme alüminyum, yük taşıyan motor
Süspansiyon BMW Motorrad çift kollu, merkezi yaylı destek (ön); BMW Motorrad paraleverli (arka) dökme alüminyum tek taraflı salıncak
Frenler Dört pistonlu kaliperli 320 mm çift disk (ön); Çift piston kaliperli 320 mm tek disk (arka); Çift kanallı ABS
Motor Yağ/su soğutmalı, 1649cc, altı silindirli
Güç 160 beygir gücü
Tork 132,7 lb-ft

8. Honda Gold Wing Tour Airbag Automatic DCT

2022-Honda-Goldwing
2022-Honda-Goldwing

Bu Motosiklet, daha önce hiç bir motosiklette bulunmayan güvenlik özellikleri sunuyor. En üst düzey donanıma sahip Gold Wing Otomatik DCT, önden çarpışma durumunda sürücüyü koruyan bir hava yastığıyla standart olarak gelir. Hava yastığı, darbenin kuvvetini algılayan ve verileri hava yastığı ECU’suna gönderen çarpışma sensörlerinin yardımıyla çalışır. ECU verileri analiz eder ve hava yastığının açılıp açılmayacağını belirler.

Gerekirse ECU derhal şişiriciye ateşleme akımı gönderir ve daha sonra hava yastığını şişirmek için nitrojen gazı serbest bırakır. Güvenliğe daha fazla etki katan motosiklet, aracı anlık olarak yokuşlarda tutan ve herhangi bir geri dönüş draması olmadan size gaz verme şansı veren bir yokuşta kalkış desteğiyle standart olarak geliyor. Seçilebilir tork kontrol özelliği, sürüş koşullarına bağlı olarak torku anında ayarlar ve çekiş kaybını önler.

Özellikler

Şasi Tamamen alüminyum çerçeve
Süspansiyon Çift salıncaklı, 4,3 inç hareket (ön); Pro-link tek amortisörlü, tek taraflı hareketli kol (arka)
Frenler Çift 320 mm diskler (ön); Tek 316 mm disk (arka)
Motor Sıvı soğutmalı, 1833cc, altı silindirli
Güç 125 beygir gücü
Tork 130 lb-ft

9. Damon Hipersport Premier

Damon Hipersport Premier

Damon bu motosiklete, üreticinin CoPilot adını verdiği 360 derecelik geniş menzilli radar ve geniş açılı 1080p kamera gibi bir dizi elektronik güvenlik özelliği ekledi. Bu radar sistemi, yüksek çözünürlüklü tarama ile 4D görüntülemeyi kullanıyor, birkaç yüz metre boyunca statik ve hareketli nesneleri izliyor ve dokunsal gidonlar ve uyarı LED’leri aracılığıyla sürücüyü olası tehlikelere karşı uyarıyor.

Uçaklardaki çubuk sallama teknolojisi gibi, bu motosiklet de sürücüyü olası bir ileri çarpışmaya karşı uyaran dokunsal motorlara sahiptir. Motosiklet ayrıca sürüş koşullarına göre daha iyi güvenlik sağlamak için sürüş modlarıyla birlikte çalışan çift kanallı ABS ve çekiş kontrol sistemi ile donatılmıştır.

Özellikler

Şasi Monokok çerçeve yapısı
Süspansiyon Öhlins (ön); Tek taraflı salınım kolu (arka)
Frenler Çift kanallı ABS ile her iki tekerlekte Brembo frenler
Motor PMAC sıvı soğutmalı motor
Güç 200 beygir gücü
Tork 147,5 lb-ft

10. ARC Vector

ARC Vector
ARC Vector

Üretici tarafından en gelişmiş motosiklet olduğu iddia edilen her ARC Vector, her müşteri için özel olarak el işçiliğiyle üretiliyor. Diğer dünyevi tasarımları gibi bu motosikletin sürücü güvenliği özellikleri de benzersizdir.

ABS, disk frenler, çekiş kontrolü vb. birçok motosiklette ortak güvenlik özellikleridir ancak Arc Vector, sürücüyü yalnızca dahili sistemlerle değil aynı zamanda harici güvenlik aksesuarlarıyla da korur.

Bunlardan ilki, savaş pilotu sistemlerine benzeyen baş üstü gösterge kaskıdır (HUD). Kask, kör noktalardaki araçları algılayan ve sürücüyü uyarmak için görseli anında HUD’a gönderen bir arka kameraya sahiptir.

Özellikler

Şasi Monokok
Süspansiyon Önlins TTX ön ve arka süspansiyon, karbon fiber salınım kolları
Frenler Brembo Stylema ABS’li fren kaliperleri ve diskleri
Motor Kalıcı nadir toprak mıknatıslı AC motor
Güç 117 beygir gücü
Tork 610 lb-ft

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok