Giriş Yap
Motosiklet Çeşitleri ve Özellikleri

motorcycle types

Motosiklet Çeşitleri ve Özellikleri

Motosiklet, trafikten kaçmanın, büyük bir hazzın ve kolay ulaşımın en keyifli aracıdır. Motosikletler her ne kadar en büyük keyiflerden bir tanesi olsa da her karaktere uygun motosiklet çeşidi vardır. O sebeple herkes her motoru keşfedemez. İnsanlar sadece aşık oldukları ve gerçekten keyif aldıkları motosiklete binerler. Örnek vermek gerekirse kimi motosiklet seveler asidir, kimi motosiklet severler rahatına düşkündür, kimileri ise uzun yolun en keyifli motosikletini ararlar. Peki, siz hangi karakterdeki motosikleti seviyorsunuz? Hangi motosikleti sevdiğinizi değil de hangi motosikleti sevebileceğinizi arıyorsanız o halde doğru içeriğe geldiniz! Bu içerik ile beraber kimin hangi tür motosikletleri sevebileceğini araştırıyor, öğreniyor ve öğretiyoruz. Özellikle ilk defa motosiklete adım atacak olanlar için rehber niteliğindeki bu içerik ile beraber tutkunuzu keşfedeceksiniz.

Eğer kendinize en uygun motosikleti arıyorsanız o halde hemen içeriğimizin detaylarını inceleyelim. Bu sayede karakterinize en uygun motosikleti keşfedebileceğinize eminiz. Tutkunun, keyfin, rahatın ve huzurun tek adresi olarak gösterebileceğimiz motosikletlerimiz ile çıkacağımız bu yolculukta her birimize mutlu seyirler dileriz.

commuter motosiklet

Commuter: Başlangıç Motoru

Bu motor çeşidinden başlamak en doğrusudur. Özellikle ilk defa motosiklete adım atacak olanlar için en doğru tercih kesinlikle Commuter olacaktır. Kimi insanlar bu motosiklet sınıfına kurye motoru der. Eğer kendinize yakıttan tasarruf ettirecek, gerçekten şehir içi deneyimi ile küçük bir zevk verebilecek motosiklet arıyorsanız kesinlikle ilk tercihiniz Commuter olmalıdır.

Commuter Avantajları

 • Commuter motosikletler çok az bir yakıt sarfiyatı yapar. Kuryelerin bu motosiklet grubunu tercih etmesinin en büyük sebebi işte yakıt meselesidir.
 • İlk defa motosiklet kullanacak olanların tercihidir. Çünkü kullanması oldukça basittir. Motosiklet hem hafif hem de başlangıç motoru olarak adlandırılmasının bir diğer sebebi ise küçük motor gücüne sahiptir.
 • Hafif ve dayanıklılardır. (Kesinlikle Çin malı motosikletler hariç) Yedek parçalarının ucuz olması sebebi ile en kullanışlı motosiklet grupları arasındadır.

Commuter Dezavantajları

 • Motor gücünün düşük olması şehir içinde hantallık verebilir.
 • Hız sınırının yüksek olduğu bölünmüş yollarda eziyet çekilebilir.
 • Uzun seyahatler için hiçte kullanışlı bir motosiklet grubu değildir.
 • Taşıyabileceği ağırlık kapasitesi sınırlıdır.

Bu sınıfa örnek olarak Yamaha YBR 125 serisini inceleyebilirsiniz.

CB1000R F copy 2

 

Naked (Çıplak) Motosikletler

Naked (Çıplak) motosikletler genellikle süper spor adı ile anılırlar. Süper spor denilmesinin arkasındaki sebep ise kesinlikle yüksek viraj kabiliyetindendir. En asi kişiliklerin ilk tercihi olan Naked motosikletler, kesinlikle diğerlerinden çok farklı bir seyir keyfi vermektedir. Özellikle, vücudunun herhangi bir yerinde (Zorunlu olmadıkça) eklenti bulunmamasıdır. Zorunlu eklentiler arasında far, depo, akü gibi ürünler vardır. Ayrıca bu eklentiler dışında herhangi bir eklenti olmaması ona aynı zamanda Çıplak lakabını da vermiştir. Bu tarz bir çıplaklık ona ASİ kod adını verdiği gibi gerçekten asi karakterli kişilerin kullandığını da görebiliyoruz. Eğer aradığınız şehir içinde gür gür sesi ile dikkatleri üzerinize çekmek ise kesinlikle bu ASİ delikanlı sizin aradığınız. Özellikle orta sınıf motosiklet kullanıcıları için en ideal motosikletlerden bir tanesidir. Düşük masrafı, yakıt tüketimi, ekolojik dengesi ile birlikte adeta yaşlı bir insanın kendisini yeniden genç hissetmesi gibi özgürlükçü.

Naked Avantajları

 • Performans açısından mükemmellik sunabilir.
 • Grenajsız bir tasarım ile birlikte hafifliği ve kaza anında daha az masrafı sağlayabilir.
 • Rüzgârdan etkilenen bir motosiklet grubu değildir.

Naked Dezavantajları

 • Performanslı bir motosiklet olmaları sebebi ile yüksek yakıt tüketimi sağlarlar.
 • Uzun seyahatlerde rüzgârdan etkilenebildikleri söyleniyor. (Kanıtlanmış değil)

Bu sınıfa örnek olması açısından Ducati Monster serisini inceleyebilirsiniz.

Honda NC 750D Integra

 

Scooter Motosikletler

Scooter motosikletler dünyanın her yerinde en yaygın şekilde kullanılan motosikletlerdir. Bunun en temel sebebi ise kesinlikle pratik ve düşük yakıt tüketimidir. Ayrıca tam otomatik olmaları sebebi ile ilk kullanım için gayet geçerli bir motosiklet sınıfıdır. Scooter motosikletleri pizzacılar, dönerciler hatta beyaz yakalılar dahi kullanmaktadır. Pratik, otomatik, düşük ebat, ekonomik ve benzeri pek çok özelliği ile dünyanın en emektar motosikletleridir. Ayrıca her ne kadar hoyrat kullanım sağlansa da hala yarı yolda bırakmayan ve o eve servis paketini muhakkak adrese götürmeyi başaran bu motosikletlerin bir kardeşi var. Evet, o Vespa… Adını ilk defa duyanlar için değil de bu motosikletin hayalini kuran milyonlarca genç kızın ilk motoru olduğunu söyleyebiliriz.

Scooter Avantajları

 • Şehir içindeki en etkin kullanılabilecek motosikletlerden bir tanesidir.
 • Pratik, kıvrak, koltuk altı bagajı ile adeta bir ahenk oluşturur.
 • Otomatik vites olması sebebiyle ilk kullanışlar için gerçekten mükemmeldir.
 • Bakım maliyeti, yakıt maliyeti gerçekten tatmin edicidir.

Scooter Dezavantajları

 • Düşük motorlu olması sebebiyle yetersiz kalabildiği yokuşlar olabilir.
 • Trafikte sıkışabilme olasılığınız çok daha yüksektir.
 • Küçük tekerlek olması sebebiyle düşme riski yüksektir ve yol sarsıntıları direkt sırtınızda hissedersiniz.

Bu sınıfa örnek olması sebebi ile Honda Beat, Yamaha Delight ve Vespa serilerini inceleyebilirsiniz.

 

honda fury 1300 motorcycle review chopper specs custom bike vt1300 1

Chopper Motosikletler

Chopper tarzını size şöyle anlatabiliriz. Amerikan filmlerinde grup halinde gür gür motor sesleriyle gezen o günün apachilerini anımsadınız mı? Hah işte o grup içerisinde kullanılan tüm motosikletlerin sınıfı Chopper’dir. Özellikle yelekli, dövmeli, çete gibi gezen kişilerin tercihidir. Ancak asiliği ve krallığı ile pek çok motosiklet tutkunu için son sınıf bir motosiklettir. Amerika’da kültür olarak bilinen bu motosiklet grubu, Türkiye’de pek çok azdır. Chopper motosikletler çok daha asi kişiliğe sahip olan kişilerin motosikletleridir. Hırsızlık yapmaya giderken kullanabileceğiniz tarz değil “Bu benim özgürlüğüm” diyebileceğiniz bir motosiklet sınıfıdır. Chopper motosikletlerin en büyük özelliği ise kesinlikle üretim aşamasında sürücüsüne göre şekillenmektedir. Yani üretim aşamasında sürücü ne dediyse o eklenmiş ve çıkartılmıştır. Bu sayede gerçekten saygın motosiklet tutkunları tarafından desteklenmiştir.

Chopper Avantajları

 • Tasarımı ön planda olan tek motosiklet sınıfıdır.
 • Rahatlığın ve konforun gerçekten tek mirasçısı olarak bilinirler.
 • Uzun seyahatlerin yegâne dostları olabilirler.

Chopper Dezavantajları

 • Viraj kabiliyetleri düşüktür.
 • Yüksek yakıt tüketimi vardır.

Bu motosiklet sınıfına örnek olması açısından Kawasaki Vulcan ve Yamaha Dragstar serilerini inceleyebilirsiniz.

 

Honda Light Weight Super Sports

Supersport Motosikletler

Sokakta her zaman görebileceğimiz motosiklet çeşidinden olmasa da Türkiye’de kullanıcı bakımından neredeyse Scooter motosikletlere yakındır. 300 km/s hıza ulaşabilen nadir motosiklet sınıfıdır. Hatta o hızlara ulaşabilen tek motosiklet sınıfıdır. O sebeple oldukça özel olan bu seriyi sona sakladık. Zira kullanım açısından başlangıç ve son noktasına kadar ilerlemiş olduk. Eğer bu motosiklet sınıfını gerçekten seviyorsanız öncelikle Scooter tarzı bir motosiklet veyahut en azından Yamaha YBR 125 tarzı bir motosiklet ile başlamanız gerekiyor. Ciddi anlamda hızlı, 300 km/s hızına ulaşabilmek ve o hızda kontrolü sağlayabilmek dünyanın en zor işlemlerinden bir tanesidir.

Supersport Avantajları

 • Yarış motosikleti oldukları için gerçekten hızlıdırlar.
 • Trafikte sıkışma gibi olasılığınız yok, çünkü çok hızlısınız.
 • Yüksek fren kabiliyeti ile yüksek hızlarda hızlı bir şekilde durabilmektesiniz.
 • Supersport’un sizlere getireceği yüksek şöhrete hazır olmalısınız.

Supersport Dezavantajları

 • Yüksek performans beraberinde yüksek yakıt tüketimini getiriyor.
 • Mevcut lastikleri ile Türkiye yollarında sırt ağrıları ve böbrek taşı gibi sorunlarınıza yanıt olabilir.

Bu seriye örnek olması açısından Yamaha R ve Honda CBR serilerini inceleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Hocam selamlar, chopper mod llwr hakkında hangisi alınır bilgisi alabilir miyim? Benim aklımda dragstar var, uygun fiyatlı olan yok ama kredi çekip alırım diye düşündüm, ufaktan başla dediler bana Küba superligth filan öneriyor millet, ben ona binmem başka bir öneriniz olursa sevinirim.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok