1. Anasayfa
 2. Köşe yazıları

Elektrikli Motosikletler

Elektrikli Motosikletler
2

Elektrikli Motosikletler

Elektrikli motosikletler, adından da anlaşılacağı üzere elektrik teknolojisi ile çalışan motosikletlerdir. İsmine aynı zamanda Hibrit denmektedir. Dünyanın en çevre dostu araçlarından bir tanesi olması ve kolay kullanım rahatlığı sağlaması sebebiyle pek çok insan tarafından tercih edilmektedir. Zira benzin ve mazot gibi eski teknolojileri kullanan motorların çevreye verdikleri zararlar her geçen gün daha fazla artıyor. Ayrıca ehliyet alamamış pek çok kardeşimizin bu motosikletleri tercih etmesinin en büyük sebebi ise ehliyet gerektirmemesidir. Ehliyete kadar kullanım kolaylığı sağlayan bu asrın icadına yakından bakmak istemez misiniz? Sadece ekmek almaya gitmek için aracını kullanmak istemeyen kişiler, köyde ve beldelerde küçük yerlerde rahat ve kolay ulaşım aracı olarak kullanılan elektrikli motosikletlerin kullanım oranı günden güne artıyor.

O halde gelin hep beraber elektrikli motosikletlerin neden tercih edildiğini, ehliyet gerektirip gerektirmediğini, kaç kilometre yol yapabileceğini, şarj durumunu, şarj istasyonlarını, yayılma istatistiklerini inceleyelim. Tabii ki bu verileri sizlere verirken objektif olacağız. Aşağıda verdiğimiz veriler birkaç kullanıcıdan oluşmuş olan verilerdir. Eğer sizlerin kişisel olarak verebileceğiniz öneri olur ise buradaki içeriği bu öneriye göre düzenleyebiliriz.

Elektrikli Motosikletler Neden Şehir İçinde Tercih Edilir?

Elektrikli motosikletler, yukarıda bahsettiğimiz gibi yakıt tüketimi açısından gerçekten büyük ekonomi sağlamaktadır. Özellikle 12 saatlik şarj süresi ile yaklaşık 50 – 100 kilometre arası bir seyir sağlayabilmektedir. Ancak tek kullanım sebebi bu değil. Elektrikli motosikletlerin şehir içinde tercih edilme sebebi, şehir içi için yüksek sayılabilecek km/s yapabilmesidir. Özellikle son dönemde üretilen elektrikli motosikletler 75 – 120 km/s hızlara ulaşabilmektedir. Ayrıca düşük yakıt tüketimi sayesinde gerçekten en ekonomik araçtır. 12 saatlik şarj süresince bir cep telefonu kadar elektrik sarfiyatı yapar ve bu elektrik ile sizlere yüksek kilometre verebilir.

Küçük tekerlekleri düşme olasılığı her ne kadar yüksek olsa da düşük hızlarda olacağınız için kaza risklerinin düşük olduğunu söylemeliyiz. Ayrıca elektrikli olması sebebiyle çevreye vereceğiniz hiçbir zarar yok. Mazot ile çalışan motosikletlerin çevreye vermiş olduğu ciddi zararların farkında olan insanların elektrikli motosikletleri tercih etmesi bir ayrıcalıktır.

Elektrikli Motosiklet İçin Ehliyet Gerekli midir?

Elektrikli motosikletlerin yüksek watt olması demek plaka ve ehliyet gerektirdiğini anlatır. Trafik polisi ile uğraşmamak adına en doğru seçiminizi 45 km/s hızları aşmayan ve 250 watt altında yakıt tüketimi sağlayan elektrikli motosikletleri tercih etmelisiniz. Eğer motosikletiniz 45 km/s hızın üstüne çıkıyorsa otomatik olarak ehliyet ve plaka gerekliliği geliyor. O sebeple bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Bütün elektrikli motosikletler ehliyet gerektirmiyor diye bir düşünceye sakın girmeyin. Zira bazı elektrikli motosikletlerin ehliyet ve plaka gerektirebildiğini unutmayın.

Ayrıca motoru olan ve trafiğe çıkan her türlü aracın plaka ve ehliyet bulundurması zorunludur. Özellikle düşük hacimli elektrikli motosiklete sahip olmasına rağmen trafikte hatalı hareket yaptığından ötürü ceza alabilen pek çok vatandaş var. Bu sebeple “Ben elektrikli motosiklete biniyorum, kimse bana ceza yazamaz” demeyin. Bu düşünceye girdiğiniz an hem tehlikenin içine girmiş olursunuz hem de yüksek trafik cezasına…

Yaz gelince pek çok insan elektrikli motosikletlere merak salıyor. Ancak herhangi bir bilgi edinmeden hemen mağazaya gidiyor ve sıfır kilometre elektrikli motosiklet satın alıyor. Veyahut ikinci el alıyor ve herhangi bir bilgi edinmiyor. Satın aldığı elektrikli motosiklet 0,25 kW üzerinde güç üretebildiği için aslında plaka tescil edilmesi ve ehliyet alınması gerekiyor. Ancak kişinin bu konuda herhangi bir bilgisi olmadığı için ilk trafik polisine yakalandığında yüksek miktarda cezalar alıyor. Karayolları Trafik Kanunu’nun 36.maddesi uyarınca 1,462 TL para cezası vardır. Lütfen bu konuda bilinçli olalım. Her elektrikli motosiklet ehliyet gerektirmiyor diye bir düşünce olmasın.

Elektrikli Motosiklet Kullanım Bilgileri

Elektrikli motosikleti tercih etme nedeniniz pek çok sebepten ötürü olabilir. Ancak en önde olan sebeplerden bir tanesi markete gitmektir. Sepeti olan elektrikli motosikletler markete gidebilmek için en ideal araçlardan bir tanesidir. Otomobili market için kullanmak yerine elektrikli motosikletler tam olarak sizin tercihiniz olabilir. Sadece market de değil, aynı zamanda plaja inerken, sigara almaya çıkarken, yakın bir yere ulaşmaya çalışırken en ideal araçlardan bir tanesi kesinlikle elektrikli motosiklettir.

Elektrikli motosikletlerin büyük çoğunluğu ehliyet gerektirmediği için büyük bir kullanım kolaylığı sağlarlar. Özellikle ehliyet için yaşı tutmayan veyahut ehliyet almak için yeterli zamanı ve nakdi olmayan kişiler için en ideal araçtır. Ancak sadece ehliyet gerektirmediği için değil aynı zamanda plakası olmadığı içinde kullanılmaktadır. Plakası olmayan bir aracın takip edilebilmesi çok daha zordur. Bu sebeple kırmızı ışık sevmeyen ve beklemeyen vatandaşlar için en ideal araçtır. Ancak unutmayın trafik kurallarına uymamak ÖLÜM getirir. Bu sebeple lütfen ama lütfen bu konuda bilinçli olun.

Elektrikli motosikletler 12 saatlik şarj süresinde ortalama olarak 60 ile 120 kilometre arasında yol yapabilirler. Ancak bu yokuş ve kullanım şekline göre değişiklik gösterebilir. Eğer elektrikli motosikletinizi sürekli olarak yokuş ve zorlu yollarda kullanacaksanız bunun 20 – 30 kilometreye kadar düşebileceğini görebilirsiniz. Pek çok kullanıcıya sorduğumuzda ise 30 kilometrenin çok iyimser bir düşünce olduğunu öğrendik. Yuki markalı elektrikli motosikletlerin yokuşta kullanıldığında çok daha az kilometre yapabildiklerini öğrendik.

Elektrikli Motosikletin Son Dönemde Popülaritesi

Ülkemizde motorlu taşıtlar için uygulanan vergi politikaları sebebi ile düşük hacimli elektrikli motosikletlere geçiş yüksek sayıda artmaktadır. Özellikle 2019 ve 2020 yılı içerisinde satın alınan elektrikli motosiklet sayısı 300.000’i aşmış vaziyette. Bu da demek oluyor ki her geçen gün elektrikli motosikletler artış sağlıyor. Ulaşımın en nadide araçlarından bir tanesi olan elektrikli motosikletler, bir şekilde işimizi görüyor ve bizi ulaşmak istediğimiz noktaya ulaştırıyor.

Ayrıca yüksek çevre dostu olması sebebiyle bu tip araçlara olan talepler artıyor. Elektrikli motosikletlerin çevreye verebildiği en ufak bir zarar yoktur. Egzoz sistemi yok, herhangi bir yakıtı dışarı atmıyor. Bu sebeple çevreye verebildiği ufacık dahi hasar yok. Kullanıcılarına sağladığı yüksek avantajlar sebebiyle her motosiklet sever tarafından düşünülüyor.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Motosiklet kullanıcısı, blog yazarı

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (2)

 1. 13 Temmuz 2020

  1) küçük olması büyük avantaj
  2) öncelikle evrak işleriyle uğraştırmıyor (kaza yaparsanız bu durum ceza yemenize sebep olur)
  3) ehliyet gerektirmiyor (kaza yaparsanız bu durum ceza yemenize sebep olur)
  4) benzin tüketmiyor tükettiği elektrikte modeline göre 100 km de 1-4 tl elektrik yakar
  5) sessiz keyifli akıcı bir sürüşü var (çünkü motoru yok yani tam güç için devirlenmesi gerekmiyor)
  6) tamiri kolay ucuz,yedek parçası ucuz ,gevşeyen vidaları sıkmak dışında uzun süre bakım istemiyor
  7) sıcaktan ve soğuktan pek etkilenmiyor (yanma ısısı muhabbeti yok)
  8) hafif kıvrak aralara kaçmaya müsait (motor yerine batarya var, ağırlıkları 70-110 kilo civarında )
  9) iki tekere geçiş için ideal (hafif, ucuz, kıvrak, vites yok, sabit tork ve hız sınırlayıcı var

 2. 13 Temmuz 2020

  şimdi gelelim hangi elektrikli motosikleti alacağımıza
  1) tek kişi kullancak, çok dik yokuş çıkmayacaksak cimri davranabiliriz
  2) arada bir artçı almayı planlıyorsak taşıma kapasitesi ve motor gücüne önem vereceğiz
  3) yokuşlu bir şehirdeysek gene motor gücüne önem vereceğiz
  4) zaten sessiz olduğu için açık renkli tercik edip görülebilirliği arttırıyoruz
  5) menzil için 50-70 yazıyorlar buna kanmıyoruz doğrusu 35-55
  6) son hıza da inanmayın yasal olarak 40-45 kilometrenin üzerine çıkılması engellenmiş araçlardır
  7) ben bunu alayım hız sınırlayıcıyı açtırırım demeyin kesinlikle daha yüksek hızlara göre değildir (ince kalitesiz teker, dandik frenler)
  8) ikinci el alacaksak bi 5 kilometre sürün eğer 5 kilometrede belirgin bir güç kaybı varsa almayın
  9) dar gidon önemli benim ikinci motorum geniş gidonlu aralara kaçarken zorlanıyorum

  şarj konusu önemlidir
  – Bir çok kişi bir uzatmayı pencereden sarkıtarak bu sorunu çözer, bahçesi olanın şansı var ama siz yinede eviniz de kaçak akım rölesi yoksa yağmurlu havalarda şarj etmeyin
  – yaklaşık 4 günde bir şarj etmeni lazım ama menzil de önemli ertesi gün gideceğiniz yer uzaksa akşamdan şarja takın
  – iki kişi gitmek veya dik yokuş çıkmak şarjı çok yer
  – yoldayken şarjınız azalırsa çekin bi kafeye rica edip şarja takın bide kahve söyleyin bir saat takılın
  – batarya şarjı azken hızlı şarj oluyor

  bataryayı korumak:
  eğer aldıktan sona kullanamayacağınız uzun bir zaman dilimi varsa almayın, bataryayı kullanmak değil kullanmamak öldürür 1-2 ay kullanmazsanız batarya zarar görür, en sağlıklısı düzenli kullanmak

  özet: kısa mesafe düzenli kullanım ikilisini sağlıyorsanız en ekonomik, en temiz 2 teker, alın aldırın

Bir yanıt yazın