Elektrikli Motosikletler

by motosiklet
2 ay ago
55 Views

Elektrikli Motosikletler

Elektrikli motosikletler, adından da anlaşılacağı üzere elektrik teknolojisi ile çalışan motosikletlerdir. İsmine aynı zamanda Hibrit denmektedir. Dünyanın en çevre dostu araçlarından bir tanesi olması ve kolay kullanım rahatlığı sağlaması sebebiyle pek çok insan tarafından tercih edilmektedir. Zira benzin ve mazot gibi eski teknolojileri kullanan motorların çevreye verdikleri zararlar her geçen gün daha fazla artıyor. Ayrıca ehliyet alamamış pek çok kardeşimizin bu motosikletleri tercih etmesinin en büyük sebebi ise ehliyet gerektirmemesidir. Ehliyete kadar kullanım kolaylığı sağlayan bu asrın icadına yakından bakmak istemez misiniz? Sadece ekmek almaya gitmek için aracını kullanmak istemeyen kişiler, köyde ve beldelerde küçük yerlerde rahat ve kolay ulaşım aracı olarak kullanılan elektrikli motosikletlerin kullanım oranı günden güne artıyor.

O halde gelin hep beraber elektrikli motosikletlerin neden tercih edildiğini, ehliyet gerektirip gerektirmediğini, kaç kilometre yol yapabileceğini, şarj durumunu, şarj istasyonlarını, yayılma istatistiklerini inceleyelim. Tabii ki bu verileri sizlere verirken objektif olacağız. Aşağıda verdiğimiz veriler birkaç kullanıcıdan oluşmuş olan verilerdir. Eğer sizlerin kişisel olarak verebileceğiniz öneri olur ise buradaki içeriği bu öneriye göre düzenleyebiliriz.

Elektrikli Motosikletler Neden Şehir İçinde Tercih Edilir?

Elektrikli motosikletler, yukarıda bahsettiğimiz gibi yakıt tüketimi açısından gerçekten büyük ekonomi sağlamaktadır. Özellikle 12 saatlik şarj süresi ile yaklaşık 50 – 100 kilometre arası bir seyir sağlayabilmektedir. Ancak tek kullanım sebebi bu değil. Elektrikli motosikletlerin şehir içinde tercih edilme sebebi, şehir içi için yüksek sayılabilecek km/s yapabilmesidir. Özellikle son dönemde üretilen elektrikli motosikletler 75 – 120 km/s hızlara ulaşabilmektedir. Ayrıca düşük yakıt tüketimi sayesinde gerçekten en ekonomik araçtır. 12 saatlik şarj süresince bir cep telefonu kadar elektrik sarfiyatı yapar ve bu elektrik ile sizlere yüksek kilometre verebilir.

Küçük tekerlekleri düşme olasılığı her ne kadar yüksek olsa da düşük hızlarda olacağınız için kaza risklerinin düşük olduğunu söylemeliyiz. Ayrıca elektrikli olması sebebiyle çevreye vereceğiniz hiçbir zarar yok. Mazot ile çalışan motosikletlerin çevreye vermiş olduğu ciddi zararların farkında olan insanların elektrikli motosikletleri tercih etmesi bir ayrıcalıktır.

Elektrikli Motosiklet İçin Ehliyet Gerekli midir?

Elektrikli motosikletlerin yüksek watt olması demek plaka ve ehliyet gerektirdiğini anlatır. Trafik polisi ile uğraşmamak adına en doğru seçiminizi 45 km/s hızları aşmayan ve 250 watt altında yakıt tüketimi sağlayan elektrikli motosikletleri tercih etmelisiniz. Eğer motosikletiniz 45 km/s hızın üstüne çıkıyorsa otomatik olarak ehliyet ve plaka gerekliliği geliyor. O sebeple bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Bütün elektrikli motosikletler ehliyet gerektirmiyor diye bir düşünceye sakın girmeyin. Zira bazı elektrikli motosikletlerin ehliyet ve plaka gerektirebildiğini unutmayın.

Ayrıca motoru olan ve trafiğe çıkan her türlü aracın plaka ve ehliyet bulundurması zorunludur. Özellikle düşük hacimli elektrikli motosiklete sahip olmasına rağmen trafikte hatalı hareket yaptığından ötürü ceza alabilen pek çok vatandaş var. Bu sebeple “Ben elektrikli motosiklete biniyorum, kimse bana ceza yazamaz” demeyin. Bu düşünceye girdiğiniz an hem tehlikenin içine girmiş olursunuz hem de yüksek trafik cezasına…

Yaz gelince pek çok insan elektrikli motosikletlere merak salıyor. Ancak herhangi bir bilgi edinmeden hemen mağazaya gidiyor ve sıfır kilometre elektrikli motosiklet satın alıyor. Veyahut ikinci el alıyor ve herhangi bir bilgi edinmiyor. Satın aldığı elektrikli motosiklet 0,25 kW üzerinde güç üretebildiği için aslında plaka tescil edilmesi ve ehliyet alınması gerekiyor. Ancak kişinin bu konuda herhangi bir bilgisi olmadığı için ilk trafik polisine yakalandığında yüksek miktarda cezalar alıyor. Karayolları Trafik Kanunu’nun 36.maddesi uyarınca 1,462 TL para cezası vardır. Lütfen bu konuda bilinçli olalım. Her elektrikli motosiklet ehliyet gerektirmiyor diye bir düşünce olmasın.

Elektrikli Motosiklet Kullanım Bilgileri

Elektrikli motosikleti tercih etme nedeniniz pek çok sebepten ötürü olabilir. Ancak en önde olan sebeplerden bir tanesi markete gitmektir. Sepeti olan elektrikli motosikletler markete gidebilmek için en ideal araçlardan bir tanesidir. Otomobili market için kullanmak yerine elektrikli motosikletler tam olarak sizin tercihiniz olabilir. Sadece market de değil, aynı zamanda plaja inerken, sigara almaya çıkarken, yakın bir yere ulaşmaya çalışırken en ideal araçlardan bir tanesi kesinlikle elektrikli motosiklettir.

Elektrikli motosikletlerin büyük çoğunluğu ehliyet gerektirmediği için büyük bir kullanım kolaylığı sağlarlar. Özellikle ehliyet için yaşı tutmayan veyahut ehliyet almak için yeterli zamanı ve nakdi olmayan kişiler için en ideal araçtır. Ancak sadece ehliyet gerektirmediği için değil aynı zamanda plakası olmadığı içinde kullanılmaktadır. Plakası olmayan bir aracın takip edilebilmesi çok daha zordur. Bu sebeple kırmızı ışık sevmeyen ve beklemeyen vatandaşlar için en ideal araçtır. Ancak unutmayın trafik kurallarına uymamak ÖLÜM getirir. Bu sebeple lütfen ama lütfen bu konuda bilinçli olun.

Elektrikli motosikletler 12 saatlik şarj süresinde ortalama olarak 60 ile 120 kilometre arasında yol yapabilirler. Ancak bu yokuş ve kullanım şekline göre değişiklik gösterebilir. Eğer elektrikli motosikletinizi sürekli olarak yokuş ve zorlu yollarda kullanacaksanız bunun 20 – 30 kilometreye kadar düşebileceğini görebilirsiniz. Pek çok kullanıcıya sorduğumuzda ise 30 kilometrenin çok iyimser bir düşünce olduğunu öğrendik. Yuki markalı elektrikli motosikletlerin yokuşta kullanıldığında çok daha az kilometre yapabildiklerini öğrendik.

Elektrikli Motosikletin Son Dönemde Popülaritesi

Ülkemizde motorlu taşıtlar için uygulanan vergi politikaları sebebi ile düşük hacimli elektrikli motosikletlere geçiş yüksek sayıda artmaktadır. Özellikle 2019 ve 2020 yılı içerisinde satın alınan elektrikli motosiklet sayısı 300.000’i aşmış vaziyette. Bu da demek oluyor ki her geçen gün elektrikli motosikletler artış sağlıyor. Ulaşımın en nadide araçlarından bir tanesi olan elektrikli motosikletler, bir şekilde işimizi görüyor ve bizi ulaşmak istediğimiz noktaya ulaştırıyor.

Ayrıca yüksek çevre dostu olması sebebiyle bu tip araçlara olan talepler artıyor. Elektrikli motosikletlerin çevreye verebildiği en ufak bir zarar yoktur. Egzoz sistemi yok, herhangi bir yakıtı dışarı atmıyor. Bu sebeple çevreye verebildiği ufacık dahi hasar yok. Kullanıcılarına sağladığı yüksek avantajlar sebebiyle her motosiklet sever tarafından düşünülüyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir