KTM 350 EXC-F SIX DAYS 2015

by Taylan Sanligul
6 sene ago
204 Views

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları


KTM EXC Six Days

14.680 EUR

GERÇEK BİR EFSANE

KTM 350 EXC-F Six Days, dünyanın en büyük enduro yarışı olan “International Six Days Enduro” da yarışa hazır, yani “READY TO RACE”. Birbirini takip eden altı gün boyunca, 1.000 km’den fazla offroad yolda, selenin üzerinde 40 saatlik bir sürüş! Bu ekstrem koşullar sürücüyü olduğu kadar motosikleti de sıkı bir testten geçirmekte. Bu zorlu yarışta sporcuların yarısından fazlasının tercih ettiği KTM 250 EXC Six Days üzerinde bulunan eksiksiz yüksek kaliteli donanım paketi,  motosikleti  bu çok sert yarışmaya hazır hale getiriyor. Offroad sporunda hiçbir marka KTM kadar güçlü ve başarılı değil. 2013 yılında da genel klasmanda en hızlı sürücüler yine bir KTM üzerinde yol alıyordu. 2014 yılında Six Days yarışı Arjantin’de gerçekleştirilecek ve yeni KTM Six Days model yelpazesi de engebeli Güney Amerika arazilerinin zorlu koşullarına uygun şekilde donatıldı. KTM, bu olağanüstü zorlu yarışmanın yüksek gereksinimlerini tam anlamıyla yerine getiren, denenmiş ve sağlam yeni Six Days model makinelerini yarışa hazırlamış durumda.

MOTOR

Yapı tipi 1 silindirli 4 zamanlı benzinli motor, sıvı soğutmalı
Hacim 349,7 cm³
Çap 88 mm
Strok 57,5 mm
Marş desteği Ayak marşı ve elektrikli marş
Motor yağlaması 2 Eaton pompasıyla basınçlı yağlama dolaşımı
Birincil aktarma 24:73
İkincil aktarma 14:52 (13:52)
Soğutma Sıvı soğutma, devirdaim pompası üzerinden soğutma sıvısının sürekli devirdaimi
Debriyaj Yağ banyolu / hidrolik tahrikli DDS çok plakalı debriyaj
Ateşleme tertibatı Dijital ateşleme ayar özelliğine sahip, temassız kontrollü tam elektronik ateşleme tertibatı

YÜRÜYEN AKSAM

Şasi Krom molibden çelik borulardan merkezi boru şasi
Süspansiyon kolu WP Suspension PDS 5018 DCC
Süspansiyon yolu Önde 300 mm
Süspansiyon yolu Arkada 335 mm
Fren tertibatı Disk fren, fren kaliperleri yüzer yataklı
Fren diskleri – çap Önde 260 mm
Fren diskleri – çap Arkada 220 mm
Zincir 5/8 x 1/4″
Gidon kafası açısı 63,5°
Dingil mesafesi 1.482±10 mm
Yüksüz durumda yerden yükseklik 345 mm
Yüksüz oturma yüksekliği 970 mm
Yakıt deposu kapasitesi toplam yakl. 9 lKurşunsuz süper (ROZ 95)
Yakıtsız ağırlık yakl. 107,2 kg

YAĞ DOLAŞIMI

350 EXC‑F Six Days motoru, iki yağ pompasıyla donatıldı. Bir basınç pompası, krank milini, pistonları, balans milini ve supap kumandasını güvenli bir şekilde yağlar. Ayrıca ateşlemenin soğutulmasını ve debriyajın yağlanmasını sağlar. Bir vakum pompası, yağ karterinden yağ emer ve bununla şanzımanı yağlar. Bu sayede yağ karterinde, motorun performansını ayrıca artıran belirli bir vakum oluşur. 2015 model için, ekstrem koşullar altında daha fazla sağlamlık ve daha iyi dayanıklılık için yeni geliştirilmiş yağ süzgeci conta halkaları kullanılıyor.

SUPAP MEKANIZMASI

Krank mili; aynı zamanda balans mili, devirdaim pompası tahriki ve her iki eksantrik mili için zamanlama tahrik zinciri olarak görev yapan, yanlamasına konumlandırılmış bir ara mili tahrik ediyor. Hidrolik bir zincir gergisi, zincirin güvenilir bir şekilde gerilmesini ve böylece sübap zamanlamalasında çok hassas kontrol sağlıyor.

MOTOR

Son teknoloji ürünü elektronik yakıt püskürtme sistemine sahip, 350 cm³ hacme sahip dört zamanlı motor, çok geniş bir devir bandı sunuyor ve dinamik, ancak gücü koruyan karakteristiği ile kendini gösteriyor. Sağladığı 45 PS üstü azami güçle 350 EXC‑F E2 sınıfındaki her 450’likle baş edebilecek kadar güçlü.

DDS KAVRAMA

2015 modelde DDS kavrama (Damped Diaphragm Steel) daha da geliştirilmiş, primer dişli ile birlikte yüksek dayanıklı çelik dolu malzemeden frezelenmiş, daha hafif, tek parça bir debriyaj tasına kavuştu. Bu yöntem rakipsiz güvenilirliği garantilerken debriyaj tasının kompakt, perçinsiz yapısı sayesinde olağanüstü derecede ince bir motoru mümkün kılıyor. Ayrıca bu yapı, kavramanın kompakt ölçülerine katkıda bulunan, ince çelik lamellerin kullanılmasına olanak tanıyor. Disk yaylar, çekiş ve şanzımanın aşınmasına karşı avantaj sağlayan, ilave bir göbek sönümlemesinin takılmasına olanak tanıyor. Neticede Brembo kavrama mekanizması, disk yayla bağlantılı olarak çok rahat çalışan ve iyi kontrol edilebilen bir debriyaj modülasyonu sağlıyor.

VITES KUTUSU

Altı vitese sahip vites kutusu, 350 cm³ motorun motor karakteristiğine ve her türlü enduro kullanımına özel geliştirildi. Hassas ve kolay vites değiştirme ile göz kamaştırıyor.

BALANS MILI

Kütle kuvvetlerini dengelemek için350 EXC‑F Six Days motoru sağ motor tarafında, aynı zamanda devirdaim pompası tahriki ve zamanlama zinciri için tahrik dişlisi olarak görev yapan bir balans miline sahip. Bu çözüm, motorun olağanüstü kompakt yapısına büyük katkıda bulunuyor.

ENGINE-MANAGEMENT-SYSTEM (EMS)

Keihin tarafından geliştirilen, elektronik yakıt enjeksiyonlu ve 42 mm gaz kelebeği gövdeli Engine Management System, spontane tepki ve maksimum motor performansı sağlıyor. PowerPart olarak satılan bir Map-Select-Switch sayesinde, EMS üzerinden çeşitli motor karakteristikleri seçilebiliyor. Bunun dışında yine isteğe bağlı sunulan bir User-Setting-Tool, dizüstü bilgisayar üzerinden makinenin verilerini okuma ve fareyle birkaç tıklamayla, ateşlemenin ve yakıt enjeksiyonunun mappingini değiştirme olanağı tanıyor.

KRANK MILI

Gücün daha dengeli bir şekilde sunulması ve daha iyi çekiş üretilmesi için 350 SX‑F ile kıyaslandığında 350 EXC‑F Six Days daha ağır bir krank miliyle donatıldı. Her 4 zamanlı EXC modeli gibi, alt biyel kolu yuvasında bir kaymalı yataklamaya sahip. Bu yapı, motorun ömrünü uzatarak krank mili için gereken uzun servis aralıklarını mümkün kılıyor.

SILINDIR KAFASI

DOHC silindir kafası, dört ultra hafif titan supapla donatılmış olup (emme 36,3 mm, eksoz 29,1 mm), bunlar çok küçük, sadece 8 g ağırlığa sahip DLC kaplama külbütör milleriyle bağlantılı olarak, dakikada azami 12.000 devirlik olağanüstü yüksek devir seviyesine izin veriyor. Eksantrik millerinin kontrol zamanları, endurolar için belirleyici olan alt devir aralığı performansı için mükemmel şekilde ayarlandı.

MARŞ DINAMOSU

Motor standart olarak hem ayak marşı, hem de elektrikli marş sistemiyle donatıldı. Elektrikli marş dinamosu, silindirin arkasında korunaklı bir konuma sahip olup, tahriki optimize volan dişlisiyle ateşleme rotoruna bağlıdır.

0 0 vote
Article Rating
Etiketler: ,
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Daha daha neler neler