Öğrenmenin Yaşı Yok “Yeni Sürücülere Temel Öğütler”

1
691

Öğrenmenin yaşı ve zamanı yok. Bu yazımızda yeni sürücülerimize trafikte öğrendiğimiz ve deneyimlediğimiz teknikleri ve öğrendiklerimizi yeni sürücülerimize öğütler başlığı altında vermek istiyoruz.

motosiklet-ogrenmek

Öncelikle sürücü kurslarından veya kitaplardan öğrendiğiniz trafik kurallarına, motosiklet, araç kullanım kılavuz ve kurallarına aynen uymaya kendinize söz verin. Bazen canınız sıkılsa da çoğu zaman bu kuralların aslında ne kadar önemli olduğunu yaşayarak öğreneceksiniz.

Motosikletinize ve aracınıza iyi davranın

Motorunuz sizin arkadaşınız gibidir. Onu sevin ve benimseyin. Onun isteklerini dinlemeye çalışın, farklı bir ses duyduğunuzda ters giden bir şey var mı diye bir düşünün. Aksi takdirde bir gün yolda kalırsınız ve o gününüz berbat olur. Aracınızın yakıtına, yağına, periyodik bakımlarına özen gösterin. Lastikleriniz birinci derece önemli kabak lastikler hayatınızı karartabilir aman diyoruz, dikkat! Kışın kış lastiği diğer zamanlarda mevsimlik lastik kullanmaya özen gösterin.

Aracınızı Çalıştırmadan Sağına Soluna Bakın

Aracınızı kullanmaya başlamadan önce iyice sağına soluna bakın, bir eksik var mı? Aracınızın altında üzerinde bir canlı var mı, ona zarar vermeden önce lütfen aracınızı kontrol edin. Aksi takdirde, bir kuş, kertenkele, kedi, köpek, maazallah bir bebek! Aman diyelim aman! Biniş öncesi aracın sağını solunu kontrol edin.

Aracınızın koltuğunu ve aynalarını kendinize göre ayarlayın

Sürüşte rahatlık önemlidir. Koltuk ve ayna ayarları yapmadan yola çıkmayın. Aracın içinde duran dosya, eşya gibi materyallerin bir fren durumunda uçup size zarar vereceğini düşünmeniz gerekir. Mümkünse aracınızda size zarar verecek materyaller olmasın. Aracınızı modifiye ediyoruz diye aracının sürüş performansını engelleyen uygulamalardan uzak durun! Hiçbir modifiye anlayışı canınızdan önemli olamaz.

Motorunuzun Sesine Kulak Verin

Bir süre sonra motor sesine kulağınız alışacak, farklı bir ses duyduğunuzda, frenlerde, debriyajda, viteste, elektrik aksamında bir farklılık hissettiğinizde aracınızı, motosikletinizi yetkili servise göstermeyi unutmayın. Aracınız sizin özelinizdir. Motosikletinize, aracınıza iyi bakın! Özellikle araç içinde sigara içmemeye özen gösterin. Motorunuzun bakımını yapın, onu dış etkenlerden korunaklı bir yerde tutmaya, park etmeye özen gösterin.

Trafikte Kişisel Koruyucu Önlemlerinizi Alın

Araçlarda mutlaka emniyet kemeri kullanın. Motosikletinizde koruyucu ekipmanlarınızı mutlaka kullanın, kasklar, dizlikler, omurganızı ve eklemlerinizi koruyacak aparatlar siz kullanasınız diye icat edildi. Her ekipmanın, kullanım kılavuzunu mutlaka okumaya ve anlamaya özen gösterin. Aracınızın kontağını üzerinde bırakmayın. Hırsızlık vakası yaşamak istemezsiniz diye düşünüyoruz. Hırsızların işini kolaylaştırmayın. Aracınızın güvenlik önlemlerini alın.

Trafikte stresten uzak olun. Öfke kontrolü önemlidir. Tartışmadan uzak durun. Tüm trafik kurallarına uyun! Araç kullanırken, motosikletinizle yol alıyorken, sakin olun. Yorgun araç kullanmayın. Uykusuz trafiğe çıkmayın, refleksleriniz düşmesin. Alkollüyken ve motosiklet kullanımı mı? Asla Asla!

Facebook Yorumları

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here