Ne Olacak Bu Motosiklet Piyasası?

ne-olacak-bu-zamlar

İkinci el motosikletlerin durumunu biliyorsunuz! Fiyatlar neredeyse sıfır motosiklet fiyatlarına yakın seyrediyor. Satışı en çok yapılan, en çok el değiştiren motosiklet markaları arasında Honda, satış sitelerinde 5,800 adet ile en çok satışa çıkanlar arasında bir numarada yer alıyor. İkinci en çok el değiştiren, satışı yapılan ikinci marka ise Yamaha ve 4800 adet satışta olan motosiklet var. Kuba motor ise ikinci el satışı yapılan ve 3,800 adet ile satış sitelerinde üçüncü sırada olan motosikletler arasındadır.

Bu liste Mondial 4. sırada, RKS Motor 5. sırada, Bajaj 6. sırada ve listemiz devam ediyor. Bazı ünlü motosiklet markaları ise satış konusunda alt sıralarda kalmış durumda görünüyorlar.

Fırsatçılık ve satış arasındaki ince çizgiyi, al-sat yapan kişiler aslında hiç binmedikleri motosiketleri bir kar yeri olarak artı gelir modeline dönüştürmeye çalışıyor. Buna bir itirazımız yok, kendi bilecekleri bir durum faka yakın zamanda bu al-sat yapanlara bir engel geldi ve devlet yetki belgesi istedi. Kontrollerin düzgün yapıldığı ve tespit edildiğinde bu kişiler ceza alacaklarına dair bilgiler paylaşıldı. “Yasa nasıl işliyor ve al-sat satış yetki belgesi nedir?” detaylarını forum kanalımızda okuyabilirsiniz.

Bu motosiklet piyasası ne olacak konusunda ise detaylı bir bilgi paylaşalım. Sizler ikinci el motosikletleri yüksek fiyatlardan aldıkça bu aracılar, al-sat yapanlar kar etmeye devam edecek ama sizler o motosikleti kullanmak için aldıysanız aynı paraya veya aynı oranı koruyarak satamayabileceksiniz. Ne yazık ki piyasa bu şekilde yükselecek ve yakında piyasada motosikletli gerçek sürücüler, motosiklete gönül verenler kalmayacak. Farklı bir ikinci el pazarı oluşacak, parça sıkıntısı servisleri, ustaları ve biz motosiklet severleri üzecek.

Ve zarar yine sizin olacak. Sıfır fiyatlarına yakın motosiklet almak hiç akıllıca bir hareket olmadığı gibi, satış konusunda da ikinci elden verim alamayacaksınız ve sizi hüsrana uğratacaktır.

Fiyatların çok yükseldiği ve bu fiyatları bir daha bulamayacaklarını düşünenler bir an önce motosiklet almak için elindeki parayı değerlendirme çalışıyorlar ve haklılar. Fakat motosiklet alırken yapılan hatalardan en çok sizler zarar görüyorsunuz. Piyasasını araştırmadan, tramer sorgulamadan, düşme kalkması olup olmadığını sorgulamadan motosiklet almak, paranızı sokağa atmak kadar kötüdür.

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok