Al-Sat Belgesi Almak

Soru – Cevap BölümüAl-Sat Belgesi Almak
motosiklet Staff asked 2 sene ago

Al-Sat Belgesi Almak, Araç satış yetki belgesi nasıl aınır?
2. El Araç Satış Yetki Belgesi Nereden Alınır?
Ülkemizde son dönemlerde araç piyasasında yaşanan fiyat atışlarının ciddi boyutlara ulaşması ile birlikte 2.el araç alım satım sürecinde yeni değişiklikleri de beraberinde getirdi. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte 2.el araç piyasasında yetki belgesiz araç satışın önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Yetki belgesi olmayan kimse hem galerilerde hem de internet üzerinden hiçbir şekilde araç satışı yapamayacaktır.
Bu işin ticaretini yapmayan vatandaşların, kendi adlarına tescilli olan araçları satma sürecinde ise 2. el araç satış yetki belgesi alma zorunluluğu bulunmamakla birlikte, bir takvim yılı içinde 3’ten fazla taşıt satışının olması durumunda, bu durumun ticari faaliyet olarak kabul göreceği ve bu tür faaliyetlere de yaptırım uygulanacağı belirtilmiştir.
Bunun dışında 2. el motorlu araç alım satımı ile uğraşan gerçek ve tüzel kişiler tacirler ile esnaf ve sanatkârların işletmeleri için yetki belgesi alması zorunluluğu vardır.

2. El Araç Ticareti Yetki Belgesi Nasıl Alınır?
İşletmeye ve şahıslara 2. El Araç Ticareti Yetki Belgesi almak için gerekli şartlar şu şekildedir:

Vergi levhası: Vergi dairesine kayıtlı olduğunu gösteren gelir ya da kurumlar vergisi mükellefi olunması,

Oda Kayıt Belgesi: Şahısların bağlı bulundukları esnaf odası, şirketlerin ise ticaret odasından alacakları faaliyet belgesi,

İşyeri Ruhsatı: Belediyeler tarafından verilmekte olan işyeri açma ve çalıştırma ruhsatının bulunması,

Nace Kodu: Gerek vergi kayıtları gerekse meslek odası kayıtları ile işyeri açma ve çalıştırma ruhsatında yer almakta olan iştigal konuları arasında 2. el motorlu kara ticaretiyle ilgili nace kodlarında faaliyet gösteriyor olması,

2. El Araç Satış Yetki Belgesi Almak için Nereye Başvurmak Gerekir?
 
2.El Araç Satış Yetki Belgesi Almak için, MYK tarafından belge vermeye ve sınav düzenlemeye yetkilendirilmiş kuruluşlara başvuru yaparak mesleki yeterlilik belgesi aldıktan sonra bağlı bulunulan İl Ticaret Müdürlüklerine başvurularak Yetki Belgesi alınabilir.
Birçok meslek dalında olduğu gibi oto alım-satım işi yapanlarla 2. El araç satışı yapan kişi ve kuruluşların MYK’nın ilgili maddesi uyarında yetki belgesi alma zorunlulukları vardır.

2 Answers
motosiklet Staff answered 2 sene ago

Alım Satım Yetki Belgesi Fiyatı ne kadar?

Oto alım satım yetki belgesi
 sıfır ve ikinci el araç alım-satım yapan kişilerin mutlaka alması gereken belgelerden biridir. Daha önceki yıllarda isteyen her kişinin galericilik ve oto alım-satım işleri ile ilgilenmeleri haksız rekabeti de beraberinde getirmiştir. Yapılan kanuni düzenlemeler sonucunda MYK’nın tehlikeli ve çok tehlikeli meslek grupları için zorunlu tuttuğu mesleki yeterlilik belgesi, oto alım satımı ile uğraşan kişiler için de zorunlu hale getirilmiştir. Dolayısıyla yetki belgesi olmadan ister sıfır ister de ikinci el araç alım satımı işlemleri gerçekleştirilemiyor.
Bu nedenle bu meslek dalında çalışan ya da kendi işini kuracak olan kişilerin MYK’nın yetki verdiği belgelendirme kuruluşlarına başvurmaları ve yapılacak olan sınavlarda başarı göstererek belgelerini almaları gerekmektedir. Tabi oto alım satım yetki belgesi almak için yine MYK tarafından belirlenen bazı kriterlerin taşınması gerekiyor. Bu kriterlerden biri de kişilerin en az lise mezunu olmaları gerektiğidir.
 
Hal böyle olunca lise mezunu olan birçok kişi bu belgeyi almak için kuruluşlara başvuru yapmaya başladı. Peki, bu oto alım satım yetki belgesi fiyatı ne kadar? İnsanlar bu belgeyi almak için ne kadar para ödemeleri gerekiyor? Gelin hep birlikte bakalım.

Belgeyi Almak İçin Ne Kadar Para Ödemek Gerekiyor?

Bildiğiniz gibi bu belgeyi aldığınız takdirde belgenin geçerlilik süresi 5 yıl. 5 sene boyunca bu belge ile istediğiniz gibi araba alıp satabilirsiniz. Bu belgeyi almak için başvuru yapacağınız yer ise MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarıdır. MYK tarafından belge vermeye ve sınav düzenlemeye yetkilendirilmiş kuruluşlar Türkiye genelinde faaliyetlerini sürdürüyor.

Oto alım satım belgesi fiyatı ise kuruluştan kuruşa elbette farklılık gösteriyor. Bu yüzden her kuruluşun belgeye vermiş olduğu fiyat maalesef farklı oluyor. Oto alım satım yetki belgesi fiyatı ortalama olarak 700 TL ve 1000 TL arasında farklılık gösteriyor. Eğer belge almak istiyorsanız öncelikli olarak iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Çünkü bazı kuruluşlar gerçekten çok fazla fiyattan bu belgeleri vererek insanları zor durumda bırakabilir.
Bu yüzden bu belgenin ortalama fiyatını da göz önünde bulundurarak yaşadığınız şehirdeki MYK kuruluşlarından birine başvuru yapabilirsiniz. MYK sitesinde belirtilmeyen kurum ve kuruluşlardan ise uzak durmanızı öneriyoruz. Bu nedenle öncelikle yetki verilmiş kuruluşların listesini MYK’nın resmi web sitesine giriş yaparak incelemeli ve başvuru yapacağınız kurumu ona göre belirlemelisiniz.

motosiklet Staff answered 2 sene ago

Araç alım satım belgesi fiyatı ise kuruluştan kuruşa elbette farklılık gösteriyor. Bu yüzden her kuruluşun belgeye vermiş olduğu fiyat maalesef farklı oluyor. Araç alım satım yetki belgesi fiyatı ortalama olarak 700 TL ve 1000 TL arasında farklılık gösteriyor.