Motosiklet Türleri

0
348

Motosiklet türleri kapsamında belirli bir sınıflandırma yapılmıştır. Bazı tasarım özellikleri ile birbirinden ayrılırlar. Özellikle oturuş şekilleri, kullanım alanları gibi özellikleri ile kategorize etmek kolaydır. İlk başta alakasız gibi görünse de motosikletin oturuş şekli ve kullanım alanı arasında da büyük bir ilgi vardır. Bir motosiklette duruş ne kadar dik konumda, rahat ise uzun yol kullanımı için de o kadar uygun olacaktır. Bu nedenle motosiklet sahibi olmadan önce duruş özellikleri de incelenmesi, karar verirken bu şekilde değerlendirilmelidir. O yüzden bir çok motosiklet tipleri, motosiklet türleri yazılarında şehiriçi kullanımı için scooter modeli tercih edin yazar. Şehirdışı uzun yolculuklarda ise enduro, touring tercihi yapılması önerilir.

 

Uzun Yol ve Tur Motosikletleri, Bu motosikletler, uzun yolculuklar için kullanıma uygun niteliklere sahiptir. Hem yapı hem de tasarım olarak bu elverişliliği yansıtırlar. Motosiklet üzerindeki oturuş konumunu ise kısaca şöyle tarif edebiliriz; dizler hafif kırılır, kollar rahat bir konumda tutulur, bel ise kalça hizasında ve hafif eğri olabilir. Bu motosiklet tipi, fazla yüksek seleli bir şekilde tasarlanmamıştır fakat uzun boylular için yeni üretilen modeller daha yerden yüksek seleli şekilde yapılmaktadır. Buna ek olarak, uzun yolculuk için düşünülmüş birçok ek aksesuara da sahiptirler. Selesi, camı, sırtlığı hep buna yönelik olarak tasarlanmıştır. Dolayısıyla konforun ön planda tutulduğu bir türdür. Bu türe dair somut örnekler vermek gerekirse; Honda Goldwing ve BMW K, R modelleri gibi örnekleri verilebilir. Detaylı incelendiği zaman buna benzer birçok gelişmiş özelliğe sahip olduğu dikkat çekecektir.

 

Uzun yol, Arazi ve Asfalt Motosikletleri Enduro olarak da tanımlanan bu motosiklet türünün kelime anlamı ‘’dayanıklılık’’ olarak bilinmektedir. Arazi ve asfalt uyumlu olduğu için ismi ile özdeşim yapılabilir. Birçok şartlara dayanıklı olan bu türde, yolun dahi olmadığı yerlerde motosiklet kullanmak mümkün olabilir. Özellikle ulaşımın güç olduğu araziler için elverişli bir yapıya sahiptir. Motosiklet oturuş bakımından oldukça rahat ve konforludur. Bununla birlikte son derece geniş bir görüş açısı vardır. Tüm bu kullanışlı özelliklerinden dolayı birçok zor bölgede kullanılabilir, işlevsel bir görevi üstlenebilir. Oturuş pozisyonunda genellikle dizler ve kollar rahat pozisyondadır. Ayakta kullanım gerekliliği olduğu durumlar için de uygun tasarlanmıştır. En dikkat çekici özelliklerinden biri de yüksek itiş, çekim gücüne sahip olmasıdır. Bu kategori içinde değerlendirilecek en iyi örnek ise Honda Africa Twin, Honda Transalp, Suzuki Strom, KTM Adventure serisi olabilir.

 

Pist içerisinde kullanım için tasarlanan ve genel kanı itibari ile en rahatsız oturuş biçimine sahip tür ise yarış motosikleti, kısaca SS denilen motosikletler olmaktadır. Oturuş pozisyonunda genellikle dirsekler kırık durumdadır. Ducati Panigale, Honda CBR, BMW S1000RR, Kawasaki H2R serisi yarış motosikleti türü içinde en çok ilgi görenler, beğenilenler arasındadır.

 

Asfalt dostu olması ile cadde motosikleti olarak adlandırılan tür ise şehir hayatında kullanım için ideal nitelikleri taşımamaktadır. Fakat hız tutkunları “SS” denilen bu motosiklet modellerine olan ilgisi çoktur. Oturuş pozisyonu ile dirsekler kırık, bacaklar depoya yakın, öne eğik şekilde kullanılan tipte bir sürüş tipine sahiptir. Bu da cadde motosikletini daha kullanışlı bir hale getirerek asfalt yolların tercih edilen motosiklet türü haline getirmektedir.

En çok kullanılan beğenilen motosiklet markasından bir kaçı ise Honda, Kawasaki, BMW, KTM, Ducati’dir. Genellikle kısa mesafeli yolculuklar için tasarlanan bir motosiklet türüdür.

iyi sürüşler

125 cc motor tavsiyeleri

Elektrikli Bisiklete, Elektrikli Motosiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?

50 cc – 100 cc – 125 cc – 150 cc…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here