Moto Gezerler Bu Buluş Size Çok İyi Gelecek

0
1015

Su olmayan kurak alanlarda bu buluş size çok yarayacak. Henüz geliştirme aşamasında olduğu için biraz beklemeniz gerekebilir. Çöl havasından su elde edebilen, güneş enerjisiyle çalışan bir mekanizma geliştirdi.

Moto Gezerler Bu Buluş Size Çok İyi Gelecek

MIT’de çalışan bir grup araştırmacı, kurak bölgelerdeki su kıtlığı sorununa çözüm olabilecek kadar büyük bir bilimsel başarıya imza attı.

insanlık için müthiş bir buluş olduğu gibi seyahat etmeyi seven MotoGezerler içinde çok yararlı bir buluş. Geçen yıl bulunan bir konsepti geliştiren MIT’nin yeni buluşu, çöl havasından su elde etmek için metal organik kafes (MOF) kullanıyor. Ve mekanizma, güneş enerjisiyle çalışıyor.  MIT’nin buluşu, yüzde 10 oranında neme sahip havadan su üretebiliyor ve güneş paneliyle çalışabiliyor.

Atmosferdeki 13 trilyon litre suyu kullanabiliriz

Bu mekanizma şu anda küçük bir kavram kanıtlama cihazı olduğu için çok fazla su üretemedi ancak cihazın iyileştirilmesi durumunda bir kilogram MOF başına günde çeyrek litre su üretebileceği düşünülüyor. Başarılı olursa, şu anda atmosferde bulunduğu tahmin edilen 13 trilyon litre suyu istediğimiz zaman kullanabileceğimiz söyleniyor. Bu da yeryüzündeki göl ve nehirlerdeki bütün tatlı suyun yaklaşık yüzde 10’una yakın kabul ediliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here