En iyi 125cc motosiklet seçiminiz nedir?

En iyi 125cc motosiklet seçiminiz nedir?

A1 ehliyet alıp, motosiklet sürmeye başlayacaklar arasında en çok tercih edilenler hangileridir? Hangi modeller daha çok kullanılıyor? Hangi model motorlar neye göre tercih ediliyor? İnceledik.

Cygnus X Yamaha – tercih edilen bir model değil fakat ilk başlayanlar hafif ve şehiriçi kullanımı kolay olduğundan tercihleri arasında yer alıyor. 125cc scooter 78,5cm sele yüksekliğine sahip. Kadın kullanıcılar tarafından tercih edilmiyor.

Typhoon 125 Piaggio, 125cc scooter modeli 76,5 cm sele yüksekliğine sahip, kadın sürücüler için yüksek bir sele ve 7 litreli bir depoya sahip. Ergonomik ve az benzin yakması onu tercihler arasına sokmaya yetmemiş.

Sprint 125 IGET ABS‘li modeli klasik görüntüyü sevenler arasında dayanıklılık bakımından en iyilerinden bir tanesi, Vespa ailesi bu motoru çıkartırken hem klasik hem modern çizgide bir motor tasarlamış. 79cm sele yüksekliği uzun bacaklar için yapıldığını gösteriyor yani kadın kullanıcılar değil ilk önce erkek kullanıcılar hedeflenmiş. Yakıt ve performansı ile diğer 125cc motosikletler arasında iyi durumda.

GV 125 C Hyosung, 125cc motoru ile sevilen bir başlangıç motoru olabilirdi. Bu tarzı sevenler arasında klasik görüntüsü ile dikkati çekiyor fakat servis ve bakım sorunları Hyosung parçalarının ülkemize az ve uzun zamanda gelmesi tercihler arasında onu son sıraya itiyor. 71cm’lik bir sele yüksekliği var.

X-MAX 125 IRON MAX, 125cc’ler arasında gözde modellerden ve en çok tercih edilen modeller arasında, 79cm sele yüksekliği onu kadın kullanıcıların tercihi yapmaktan uzak. Erkek kullanıcılar ise ilk tercihi olarak bu modeli seçiyor.

Phoenix 125 TVS‘nin tanıtımı zayıf kalmış bir modeli, TVS bir çok modelindeki titreşim problemini son 2 yıldır çözdü ve sağlam modeller çıkardı. Reklam ile daha çok satması muhtemel fakat RTR modeli daha çok tutuluyor.

Grom Honda, hey ufaklık denen fakat gücü ve kalitesi ile tercihler arasında yer alıyor. İlk bakışta elektirikli modelmiş hissi veren ama yol tutuşu ve gidişi ile büyüklerini aratmayan bir motor. 125cc, hava soğutmalı, 76cm sele yüksekliği, 5,5 lt deposu ile az kişi tarafından tercih ediliyor.

Fiddle III 125 SYM, bir fırtına gibi çok satan modeldi, kızlı erkekli gurupların en çok tercih ettiği modellerden olmuştu. şimdilik hala sevenler ve gurupları ile ilgi çeken modeller arasında yer alıyor. 125cc’lik model hem yakıt hem şehiriçi kullanım rahatlığı yüzünden tercih edilenler arasında. Eğer bir moto gezgin olacaksanız bunu tercih etmenizde yarar var.

Z 125 PRO Kawasaki, en beğenilen ama sele yüksekliği ile (80cm) kadın kullanıcıların zorlanacağı bir modeldir. SS kategorisindeki full makina tabir edilen bir başlangıç motorudur. Hava soğutmalı, 4 vites, 7,5 litre depoya sahiptir.

125 EXC KTM, 125cc, her yola gider cinsinden bir makinadır. Kros severler için Honda CRF veya bunu mu alsam dedirten modeldir. Fiyat olarak CRF’den daha pahalı olsada hafif oluşu ve işçiliği ile ilgi çeker. 6 vites, 94kg ağırlıkta, 9 litre benzin deposuna sahiptir.

J 125 Kawasaki, tanıtımı az yapılmış, 125cc kategorisindeki iyi motorlardan biridir. Su soğutmalı, 4 zamanlı, kayışlı, 185 kg ağırlı ile kendi kategorisindeki motorlardan 20 kilo daha ağır bir modeldir. 13 litreli bir benzin deposu ile yakıt tüketiminde orta seviyelerde bir motordur. Tercih konusunda tanıtım azlığından son sıralarda yer almaktadır.

Satelis 2 125i Premium Peugeot, bir çok kişinin adını bile duymadığı modeldir. Tercihler sırasında sonuncu sıraya yakındır. 4 zamanlı, su soğutmalı, 160kg ağırlığındadır.

125 RC KTM, performans ve bilinirlik sırasında ilklerden biridir. Fakat aynı cc kategorisinde fiyatı pahalı olan bir motordur. Tek silindir, 4 zamanlı, su soğutmalıdır. 10 litrelik benzin deposuna sahiptir. 82cm sele yüksekliği ile diğer 125cc’ler arasında en yüksek motordur.

Forza 125 Honda, başlangıç motoru olarak ve şehiriçi kullanımı için ideal motordur. Tanıtımı Honda tarafından bolca yapılan, özellikle bu sene X-max 125 ile kapışacağını düşündüğümüz modeldir. 11,5 litre depo, 155kg ağırlık, tek silindir, 4 zamanlı, sıvı soğutmalıdır. Tercih sıralamasında henüz yeterli çıkışı gösterememiştir. Fakat bu sene bu tercihler değişebilir. Neden derseniz yamaha servislerindeki pahalılık ve bakım maliyetleri diyebiliriz.

Symphony SR 125 SYM, beğenilen 4 zamanlılar arasındadır. Hava soğutmalı, 5,5 litre depoya sahip, 116 kg ağırlığa sahiptir. Tercihler arasında bulunmamaktadır. Dayanıklılığı konusunda konuşulan, parçaları ucuz bir modeldir.

Majesty S Yamaha, X-max’e şekil ve performans açısından benzer modeldir. Fakat en çok tercih edilen motorlar arasında adı fazla anılmamaktadır. Tek silindir, 4 zamanlı, sıvı soğutmalı, 7,4 litre benzin depolu, 148kg ağırlığında bir motordur.

YZ 125 Yamaha, Kros severlerin gözdesidir. KTM ve CRF ile yarış halinde bir modeldir. Sele yüksekliği 97cm’dir. Tek silindir, 2 zamanlı, 94 kg ve 8 litre depoya sahiptir. Ayrıca sıvı soğutmalıdır. Yol sevmeyenler ve yolu kendi belirleyenler için tercih edilesi bir motordur.

Burgman 125 Suzuki, Bu makina bir zamanların en çok tercih edilen modeliydi fakat 125cc’de henüz tercih edilenler arasında değildir. Nedeni ise tanıtım azlığıdır. 4 zamanlı, tek silindirli, sıvı soğutmalı ve 11 litre depoya sahiptir. 159 kg’lik bir ağırlığı vardır.

RS 125 Aprilia,  Sele yüksekliği 82cm olan aprilia performansı ile bir çoğuna fark atar, servisi ve ustası az bulunmaktadır. Büyük şehirler dışında usta bulması zordur ve hala zor. Ülkemize en son 2008 yılında geldi artık gelmıyor. 2 zamanlıdır ve düzenli bakım ister aksi takdirde ömrü kısayken daha da kısalır. Genelde 10.000 km ye 15.000 km ye gelince piston değişim ister. 8 bin devirden sonra exup (TURBO) açılır ve ivmelenmesi hızlıdır. Virajlı yolları sever…

KLX 125 Kawasaki, Kros ve Enduro severler için güzel başlangıç motorudur. Her yola gelir, zorlamaya gelir. Sorun çekilmeyecek bir motordur. Zorlu yollar ve şartlar için yapıldığı için bunun hakkını veren bir motordur. Alırsanız hem ekonomik hem masrafsız denilen cinstedir. 83 cm sele boyu vardır. Yurdumuza az geldiği için bulmakta güçlük çekeiblirsiniz, sipariş vermeniz gerekebilir. Bazı arkadaşlar Honda CRF veya Yamaha WR modelini tercih ediyor. Tek silindir, 4 zamanlı, 2 valf, hava soğutmalı, 7 litre tank, 113 kg ağırlığı var.

Subscribe
Bildir
4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

En iyi model forza 125, çünkü benim

ktm duke 125 yok ???

Başka Yazı Yok

4
0
Would love your thoughts, please comment.x

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol