Gelmiş geçmiş en seksi 10 motor

0
2151

MV Agusta F4CC

 

MV Agusta F4CC gezegenin en cinsellikle dolu motosikleti. Katıksız beygir gücü, titanyum yarış egzoz 200bhp. 100.000 € satılıyormuş vakti zamanında ama adamlar 75.000 € mal etmiş zaten bir yönden haklılar gibi o zamanın üretim maliyetleri ve sanayi gelimemiş bu kadar. Robot üretim hatları yok, yani bu makina robot tarafından üretilseymiş bu kadar güzel olabilir miymiş bilmiyorum.

Biraz detaylara girecek olursak, 1078cc motor titanyum işleme, vay be dedirtecek cinsten ve alaşım kapakları ile efsaneleşmiş bir motorla yeniden tanışıyoruz, işçilikteki ince çizgi gerçekten görülmeye değer. Şasi karbon karoseri artı değer taşıyor, el işlenmiş bileşenleri ile magnezyum çerçeve bölümleri ve salıncak kolu birleşiyor.

 

Yamaha RD350LC

 

Zamanın çekici motorlarındn, Erken 80’lerin temsilcisi, o zaman için çekici şimdiki bir çok motora şeklini veren tasarm… Performansı yarış pistlerine göre ayarlanmış. Deri ceketler mevsiminin en iyilerinden ve bu sarışınla bomba bir görüntüsü var. Sıvı soğutmalı iki zamanlı ikiz üstün hava soğutmalı roadsters Yamaha’nın çizgisini  RD350 ve RD400 olarak ikiye ayırdı. 110mph için iyi bir beygir gücüne sahip, 47bhp… Bir milyon gencin fantazi yıldızı olmuş o zmanlar.

 

Cagiva C589

Geç seksenlerin 500cc grand prix yarışlarının en canlı görüntülerinden biridir kendisi. CAGIVA gücün temsilcisi ve podyum güzeli olarak anılıyordu o zamanlar. Dört şampiyonluk aldı ve uç noktaların motoru olarak anıldı. Japon devlerini zorlayan İtalyan olarak biliniyordu. Yüksek teknoloji,  498cc sıvı soğutmalı V4 ters dönen ikiz krank milleri ile donatılmış, 150bhp güç üreten bir makinadır CAGIVA… Süspansiyon Marzocchi ve Öhlins ile bütünleştirilmiştir.

 

Harley-Davidson Duo-Glide

Harley bir sadakat’tir, en büyük göz aşinalığı duyulan motordur. Duo Glide bir bakışta büyük inek boynuzu barlar, swoopy çamurluklar ile uzun, gevşek bir seyir makinesine benzetilir, V-twin motor 45 derecelik hava soğutmalı rahat koltuk, krom kaplı ve zamanın asi modeli bir benzin tankına sahiptir.

Tüm 1958 yılında üretilen FLH Duo Glide’dan önce Hydra-Glide ile teleskopik süspansiyon tanıştırmıştı insanları. Bu Harley (1208cc) V-twin hidrolik, 52bhp güç ile, motor konforunun üst seviyesinde, şok sarsıntılara dayanıklı, ödüllü bir motordur.

 

Suzuki GSX-R750

GSX-R750, Uzun, ince ve sadece Suzuki eserlerinde özel dayanıklılık yarışçılar için yuvarlak farlar ile, hafif ve zinde GSX-R akımının öncülerindendir. 1985 yılında sahneye çıkar çıkmaz patladı ve bu eser rakip tanımayan Suzuki mimarisinin bir anıtı oldu. Alüminyum çerçeve, Köpük destekler, ince 18 inç jantlar ve magnezyum kam-kapak ile Yamaha’nın  FZ750’sinden 30kg aşağıda bir ağırlığı vardı. Cehennem gibi güçlüydü. 16 supaplı, 145mph ve 7000rpm’de kendine geliyor hemde 100bhp güç üretiyordu.

 

Ducati Desmosedici RR

 

Ducati olağanüstü V4 bir füze üretti, adına da Desmosedici RR dedi. 40.000 £ maliyet bir motor için normaldi.

990cc döneminin son yarışını kazandı Desmosedici… Bu kadar hızlı bir silah üretilmemişti şimdiye kadar… 200mph üst hız veya yarışa uygun kaliteli bileşenler, onun uzun süre liste başı yaptı. 200bhp güç azımsanacak bir şey değil, istatistikleri yıkacak bir çok ilke imza atmıştı zamanında. Özenle tasarlanmış,  krom moly çelik boru çerçeve ile hem daha hafif hem daha hızlı olduğunu kanıtlamıştı.

 

Honda NR750

1992’nin seksi motoru, muhteşem NR750. Oval pistonlu V4, parlaklığı ile göz kamaştırıcıydı. Zaman içinde rekabet edilemeyeceğini gösterdi herkese. Honda 125bhp maksimum güç üreten, 32-valf, yakıt enjeksiyonlu NR 750 bir yeniliği başlattı .

kallavi oluşu 222kg ağırlığından belliydi ama kesintisiz gücüyle, çift farıyla, karbon fiber takviyesiyle muhteşem görünüyordu. Titanyum kaplı ekranın altında bir LCD ekranı bile vardı. Cilalı alüminyum çerçeve, usd çatallar ile 35.000 £ fiyat pek fena sayılmıyordu.

 

Kawasaki Z900A1 1973

 

Kawasaki 1973 yılında yüksek performanslı motosikletini üretti, 903cc’lik dehşet hızlı ve güçlü bir Superbike değildi. Ama bol kaslı, hava soğutmalı, yakışıklı bir makinaydı… Z serisine ilham veren bir başlangıçtı. Bu mu başlangıç diyebilirsiniz ama herkes böyle başlamış ve kendi canavarlarını üretmiş. 8500rpm’de 82bhp güç üreten bir motor, 130mph ve üzeri hızlar için tasarlanmış…  Yüksek barlar, marjinal çerçeve, temel ikiz şok süspansiyon, 250kg ağırlık bu motoru tanımlamaya yeter.

 

Honda RC30 1988

Honda RC30 Superbike
Honda RC30 Superbike

Honda 1988 yılında kod adı RC30 olan üst düzey 4 zamanlı ve yarışları sarsan V4 bir füze üretti. Kompakt boyutu ve kaygan karoseri ile birlikte, 112bhp güç üretiyordu. Eşsiz süspansiyonları ve drone egzoz ile 155mph sınırlarını zorluyordu.

Honda mühendisliğinin son harikası deniliyordu, Şimdilerde bugünkü CBR’ın atası sayılıyor.

 

Ducati 916SPS 1986

 

Ducati 916 pistleri yıktı. Bologna marka V-twin bir başyapıt olarak karşımıza çıkmıştı. Daha fazlası yani hız, gök gürültüsü ve seksilik üretimimnden iki yıl sonra geldi.

Bu ’96 -model SPS, titanyum sayesinden 8 valf ve standart 916cc kapasitesini muhafaza etti. 134bhp güç için hala bugünde kullanılan Brembo diskler ve Öhlins şok ile standartları o zamandan belirleyen bir makina oldu. İki kat standart için 20.000 £ bir fiyat ile sunulmuştu.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here