Sokakların Ölümsüz İlham Perisi: Motorlu Kızlar

Motosiklet tutkunluğunun derinine indiğimizde belli bir seviyeden sonra tutkuda her şeyin fazlasıyla sembolik ve sembolizmin görsel olarak olmasa da fikirsel olarak yer yer tatminsizliklerin doğmasına neden olabildiği göze çarpıyor. Bunun sebebi büyük olasılıkla motosiklet ile onu kullananın arasında yatan etkileşimde yatmaktadır. Motosiklet kullanmak, tıpkı sporun en güzel masallar gibi, farklı olanı ayrımcılık yapmadan kabul etmek veya ötekileştirmenin tehlikeli sonuçları gibi temaları naif ama etkili şekilde ele almak için doğru bir tür.

motorcu kız (1)
Özellikle motosiklet yapımında büyük üreticilerin tekelinde üretilen motosikletlerin hedef kitlesinin ağırlıklı olarak yetişkinler olduğu düşünülürse, bu mesajlar daha da anlam kazanıyor. Oysa, üretiminden sonra bir motosiklet sadece bununla yetinmez. Bu noktada motosiklet ile kullanıcısı arasındaki ilişkiyi insanlar arasındaki yaşanan birtakım bağlara benzetebilirsiniz. Nitekim iyi bir motosiklet kullanıcısı kendi motorunun ne olduğunu bilir. Tıpkı bir insanın dostunu tanımasına benzer bu.

motorcu kız (3)

Motosiklet kullanan birinin motoruyla kurduğu bağlam da işte tam burada yatmaktadır. Kimi motor severler motosiklet yarışlarının ne denli ruhsuz olduğundan yana bahis açıyor. Ve motosiklet yarışçılarının motorlarıyla kurdukları bağa inanmamayışlarının altını çiziyorlar. Çünkü onlara göre paraya dökülen iş gerek duygusal gerek başka yönlerden olsun her türlü maddi bir olaya hizmet eder. Fakat motor sevgisi duygusal bir şey olduğu için motoru maddi bir kaynağın kilit noktasına oturtmak onu kendisine hissedilen duygu durumundan mahrum bırakacaktır.

Pek tabii motor kullanmayı kendilerine alışkanlık haline getiren sürücüler bu tip durumları hesaba katmazlar. Onlar sadece motorlarını sürdükleri o anla ilgilenirler. Nitekim bu tarz duygusal bağlantıların patlak verdiği durumların onlar tarafından ölçülüp tartılması zaten bir oranda anlamsız olacaktır.

Her yıl ilgili dergilerde bu tip nesne ile insan arasındaki ilişkiden yana testler ve yazılar yayınlanmaktadır. Her sene bunun tadını çıkaran ve hatta bunun gibi şeyler sayesinde zevkini ortaya koymuş olmaktan, yeni şeyler keşfetmekten kaçınmayan insan modellerini motorları ile aralarındaki ilişkiyi anlamak adına takip etmekte yarar var. Bu doğrultuda motor ile ilgili yılın en iyilerini sıralayan listelerin insanoğlunun tehlikeli zevklerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başka Yazı Yok

0
Would love your thoughts, please comment.x

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol