6 Maddede Dönüş Hatası Yapmamak

2
2613

Viraj almak ve dönmek başlangıçta her motorcu için zorlu bir sürüçetir. Bazıları kolay kıvırır, yani çok daha iyi izleyicidir. Bazıları ise uzun uğraşlardan sonra başarılı bir dönüş sağlayabilir… Baştan belirtelim aramızda bulunan %78 motorcunun viraj dönmeyi bilmediği, içten mi yoksa dıştan mı almak gerektiğini hala kavrayamadığını saptamışlar. Şimdi konumuza dönelim.

  1. Dönüş olan yerde hızımızı viraj eğimine göre viraja gelmeden azaltıyoruz, ne kadar diye soracak olursanız virajı düzgün dönecek ve dışarıya taşmayacak hızda azaltıyoruz, sonu gelmeyen virajlar en çok kaza yapılanlarıdır
  2. Viraja girmeden yoldaki eğimi göz ucuyla kesiyoruz. Çizgimizi belirliyoruz.
  3. Yatış pozisyonu almak için motorumuzla dik açı oluşturacak şekilde yani aynı oranda yatıyoruz, fazla yatmak bizi dengemizi bozabilir
  4. Hızımıza göre viraja içten, dıştan (burada daha az hız ana koşuldur) veya ortadan girebiliriz. Şehiriçinde ortadan girmek arkamızdan gelen araç varsa daha  sağlıklı olacaktır çünkü dışarıya veya içeriye doğru yöneldiğimizde arkadaki araç bizi geçmek için gaza basabilir.
  5. Dönüşe başlamadan fren yapın, dönerken değil
  6. Viraj bitmeye yakın hafif gaz açıp yolunuza devam edin, çizgisinizi aksi durumlar olmadıkça bozmamaya çalışın

Ufak bir öneri daha yeni bir kullanıcıysanız bakış açınızı bozmayın, yandan geçecek araçlara dikkat edin, karşıdan gelen araçlara karşı çok dikkatli olun.

Şunlarıda ekleyin diyeceğiniz bir konu varsa lütfen yorum olarak ekleyin.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here