2014 Honda CBR1000RR Fireblade SP

2017 Honda CBR1000RR SP2 İnceleme

En iyinin en iyisi…

Bu sınırlı sayıda üretilen motosiklet, meraklıları ve profesyonel yarışçıları hedef alıyor. Tüm SP özelliklerine ek olarak, SP2, daha büyük emiş ve egzoz supaplarına sahip bir silindir kafası ve birinci sınıf dövme Marchesini jantları kullanıyor.

blank

CBR1000RR SP2’nin “stok” makinesindeki farkı ve altın Marchesini jantlarının (ön / arka tekerlek eylemsizliğini% 18 /% 9 oranında azaltması) HRC Tri-Color boya ile iç içe geçmiş karbon desenleri ve altın şeritleri görsel olarak başka bir ipucu. Fakat gerçek farklar -ve CBR1000RR SP2’nin nihai yarış potansiyeline ne veren- motorun içinde yatıyor.

76 mm delik SP’ye benzerken, CBR1000RR SP2 silindir kafası, 1 mm daha büyük 31.5 mm çaplı emme supaplarını ve 1.5 mm daha büyük 25.5 mm çaplı egzoz supaplarını çalıştırır, 10 ° / 12 ° lik emme supapı / dahil egzoz supap açısı (11 ° / 11 °). Valf basamakları silindir kafası genişliğini koruyarak özdeştir.

Aynı 13.0: 1 sıkıştırma oranını kullanıyor ancak verim için optimize edilmiş valf şekilleri ve yanma odaları kullanıyor. Uzun kıvılcımlı bujiler ve yanma odaları etrafında sıkıca sarılmış su ceketi soğutmayı artırır; Bu teknoloji doğrudan Honda’nın RC213V MotoGP makinesinden türetilmiştir.

Pistonlar, 2.5 mm daha kısa (ve silindir başına 8 gr daha hafif) piston pimi kullanan piston başlığının çevresini güçlendiren ısıyla işlem gören özel bir taç tasarımı kullanıyorlar. Yüksek kaldırma eksantrik mili eksantrik millerine, 2 mm’den 28 mm’ye kadar büyüdü, toplam yükseklik ve kalınlık düşürülerek ağırlık tasarrufu sağlandı.

blankToplam Kontrol.

Tamamen yeni 2017 CBR1000RR, şimdiye kadar üretilen CBR1000RR’den daha hafif, daha güçlü ve daha hızlı. Öhlins elektronik süspansiyon, Brembo frenler, titanyum susturucu ve daha fazlasını ekler. SP’ye ek olarak Honda, en cazip meraklıları ve profesyonel yarışçıları için çok az sayıda egzotik CBR1000RR SP2’yi sunuyor. CBR1000RR SP2, CBR1000RR SP’nin tüm özelliklerini bir araya getirir ve daha büyük emme ve egzoz supapları ile daha hafif dövme Marchesini jantlarıile bezenmiştir.

CBR1000RR SP Özellikleri:

Güç verin, ağırlık azalsın

Daha hafif, daha güçlü, kontrolü daha kolaydır. CBR1000RR SP2’nin 16 supaplı DOHC motoru, 2017’de etkileyici bir dizi iyileştirme gerçekleştirdi ve sonuç olarak 10 beygir gücünde bir artış ve önemli bir ağırlık azalmasına neden oldu. Güç-ağırlık oranında% 14’lük bir iyileşme olsa bile (yeni ABS modelleri arasında), yeni SP, kullanıcı dostu karakterini korumaktadır, çünkü çoğunlukla, önümüzdeki motosikletin en önemli özelliklerinden olan üstün elektronik paketine sahiptir Aşama Toplam Kontrol tasarım konsepti.

Yüksek teknolojili güncellemeler
Kompresyon oranının 12.3: 1’den 13: 1’e, gözden geçirilmiş kam zamanlaması, vana yükseltilmesinden ve daha yüksek bir 13.000 devir / dakika devir limiti sayesinde motor daha da fazla devir yapıyor. Piston contaları sızdırmazlığı geliştiren Diamond Like Carbon (DLC) kaplamaya sahipken pistonlar optimize edilmiş bir duvar kalınlığına ve yeni bir taç tasarımına sahiptir. Silindir kafasındaki ve gaz akışı yanma odalardaki  giriş ve egzoz portları verimliliği artırır ve giriş hunileri World Superbike’de kullanılan bir tasarım olan “kesik kesiktir”.

Magnezyum kapaklar
Bir magnezyum yağ tepsisi ve ateşleme kapağı, daha hafif bir Yardımcı Terlik Debriyajı (kolu yüzde 17 oranında daha kolay çeker), daha hafif fakat daha güçlü transmisyon dişlileri, cıvatalar, hortumlar ve kelepçelerin şekil ve uzunluğunun bile bir analizi, 2017 için 2 kg (4.4 lbs) daha hafif olan bir motor ortaya çıkmış.

Hafif titanyum susturucusu
Yeni titanyum düzensiz kesitli susturucu CBR’nin genel ağırlığından 2.8 kg (6.2 lbs) azalırken, açık gaz kelebeğinde de hatasız bir ses yaratıyor. Repsol Honda MotoGP ekibinin egzoz tedarikçisine prototip geliştirmesi istenmiş ve birinci ana boru içine egzoz valfini içeren 4-2-1 çift katlı iniş borularıyla zarif bir tasarım üretmiştir.

Kontrol Sistemi
CBR1000RR SP2’nin yeni üstün elektronik kontrol sistemi, motosikletin performansını tam istediğiniz şekilde ayarlamanızı sağlar. Sistemin merkezi, makinenin ne yaptığını her düzlemde tam olarak ölçen 5 eksenli Atalet Ölçüm Birimi (IMU) cirosudur. Benzersiz sürüş kontrolü parmaklarınızın ucunda sağlanacak olan ABS sistemi ile birlikte yakıt enjeksiyonlu ECU, yeni Throttle By Wire sistemi ile birlikte çalışıyor – hatta dört sıralı Honda’da.

Sürüş Modunuzu seçin
Binme Modu Seçme Sistemi, çeşitli sürüş koşulları için CBR’nin elektronik kumandalarını programlamayı kolaylaştırır. RMSS, sol kumanda çubuğunun yanında gösterge paneli ve anahtarlarla beş farklı elektronik kontrol kombinasyonu arasında anında seçim yapmanızı sağlar: üç mod’da, motor güç seviyesi, arka tekerlek çekiş gücü ve tekerlek kontrolü, motor frenleme kuvveti , Ve süspansiyon sönümleme kontrolü sağlarken, iki ek kullanıcı ayarları kombinasyonları tam tercihlerinize göre ayarlamanıza izin verir.

Tam sürüş kontrolü
Binme Modu Seçme Sistemini kontrol etmenizi sağlar. Motor gücü, Seviye 1’deki altı vitesin her birinde zirve çıkışından Seviye 5’de nazik güç artışına (her seviye, ilk açılışta aynı gaz kelebeği tepkisine sahiptir) sahip olan Güç Sekonderini (5 seviye). Arka tekerlek çekişini ve ivme altındaki ön tekerlek kaldırmayı yöneten Honda Seçilebilir Tork Kontrolü (9 seviye ve kapalı). Gaz kaldırdığınızda motor frenleme kuvvetini ayarlayan seçilebilir, Motor Fren Kontrolü (3 seviye). Öhlins Smart EC (3 manuel ve 3 otomatik mod), hem yarı-aktif Öhlins Elektronik Kontrol çatalı ve şokunun sıkıştırma ve geri tepme sönümleme kuvvetini kontrol eder.

Debriyajsız vites değiştirme
Throttle By Wire, yakıt püskürtme ve ateşleme sistemleriyle birlikte çalışan SP’nin çabuk kaydırıcı ve Downshift Yrd, kavramayı kullanmadan düzgün ve hızlı bir şekilde vites değiştirme veya vites küçültme imkânı sunar. Hatta anlık olarak vitesleri vites küçülttüğünde bloke eder ve üç mod’dan birini seçebilir veya kapatabilirsiniz.

Büyük EFI gaz kelebekleri
CBR’nin Çift Kademeli Yakıt Enjeksiyonu sistemi, anlık yüksek devirli tepki, mükemmel düşük devirli yakıt ölçümü ve kesintisiz çalışma için silindir başına iki takım enjektöre sahiptir. Rafine Edilmiş EFI ayarları ve daha büyük gaz kelebeği gövdeleri (48 mm – 46 mm), motoru daha da yönetilebilir hale getirir, özellikle daha küçük gaz kelebeği açıklıklarında daha pürüzsüz gaz kelebeği tepkisi verir.

Yarı aktif süspansiyon
Tamamen ayarlanabilir, yarı aktif ve piste hazır, yeni Öhlins Smart EC süspansiyon sistemi normalde bir sokak motosikletinde bulabildiğiniz bir şey değildir. İşleyiş şekli: Süspansiyon Kontrol Birimi, diğer sensörlerden tekerlek hızı, motor devri, fren girişi ve gaz kelebeği açısı da toplarken, Atalet Ölçüm Birimi (IMU) bilgisinden silindir hızı, yalpa oranı ve yalın açıyla ilgili bilgi alır. Sürüş Modu Seçimi Sistemini kullanarak, giriş verileri temel alınarak ideal ön ve arka sıkıştırma ve geri sarmal sönümleme ayarlarını hesaplayan üç otomatik mod arasından seçim yapabilir veya sönümleme oranlarını kendinizin koşullarına uygulayarak, üç manuel modu kullanabilirsiniz.

İleri ABS

CBR1000RR SP2’nin yeni jiroskop destekli ABS, anti-lock frenleme teknolojisini daha da yüksek bir seviyeye taşıyor. Makinenin arka tarafının ön tarafın arkasında yükselme veya “arkaya girme” engelliyor . Brembo dört piston monoblok radyal montajlı ön fren kaliperleri, agresif sürüş sırasında oluşan yüksek sıcaklıklarda daha iyi performans sağlayan yüksek sürtünme katsayısına sahip yeni geliştirilen fren balatalarını kullanır.

Daha iyi taşıma
Delikli kalıp dökme çift salınımlı alüminyum çerçeve sağlamlık dengesi, olağanüstü direksiyon tepkisi, his ve istikrar ile daha tatlı kullanım sağlamak için önemli ölçüdedengelenmiştir. Ayrıca, belirli bölümlerdeki çerçeve duvarlarının inceltilmesi sayesinde 800 gram daha da hafiftir.

Titanyum yakıt deposu
Yüksek konuma getirildiğinde, yakıt deposunun (ve yakıtın) ağırlığı bir motosikletin taşınmasında önemli rol oynamaktadır. Kitlesel üretim için başka bir ilk olan Honda, CBR1000RR SP2 için kompakt 16 litrelik bir titanyum yakıt deposu yerleştirdi. Ultra derin çekme prosesi ile imal edilen bu eşdeğer çelik depodan 1,3 kg (2,86 lbs) daha hafiftir ve kütlenin yoğunlaşması ilemomentinin azaltılmasına katkıda bulunur. Ayrıca, geliştirilmiş aerodinamik ve binicilik konforu ve kontrolü için diz tutuş alanı 30 mm’ye kadar daraltıldı.

Direksiyon kontrolü
Direksiyon amortisörlerinin çoğu, tutma yerinin saptırma hızını algılar. Honda Elektronik Direksiyon Damperi (HESD) daha sofistike bir yol. Aynı zamanda araç hızını algılar ve sönümlemeyi orantılı olarak ayarlar. Bu, düşük hızda manevra kabiliyetinin korunmasına yardımcı olurken öngörülebilir yüksek hız kullanımını sağlar.

Hafif tekerlekler
Yeni Y şeklindeki alüminyum jantlar, gelişmiş aerodinamik stabilite için altı yerine beş adet parmaklığa sahipken kalınlığa göre, yaklaşık 100 gram daha az ağırlığa indirildi.

Çok fonksiyonlu ekran
Egzotik RC213V-S’de olduğu gibi, CBR1000RR SP2 ortam ışığına otomatik olarak uyum sağlayan tam renkli bir TFT likit kristal gösterge paneli kullanıyor. Bir hızmetre, takometre ve odometreler, ayrıca vites konumları, vites değiştirme noktası (sürüş ayarı yapılabilir), yakıt ekonomisi, boşluk mesafesi ve daha fazlası için göstergeler içerir. Ayrıca, Cadde, Devre veya Mekanik olmak üzere üç modelden birini seçerek, panelde ek veri zenginliği ortaya çıkıyor. Cadde, bulunduğunuz Sürüş Modunu ve ayrıca her bir parametre için P (Güç Seçici), T (Honda Seçilebilir Tork Kontrolü), EB (Seçilebilir Motor Fren) ve S (Süspansiyon) ayarlarını gösterir. Devre, tur zamanını, tur sayısını ve en iyi turdan farkı artırır. Mekanik, kavrama açısı, soğutma suyu sıcaklığı ve pil gerilimi gibi bilgileri görüntüler.

Rüzgar kesici şekil
CBR’nin şık ve hafif gövde yapısı şasi ve motora sıkı bir şekilde sarılır ve motosikletin kompakt boyutlarına ve aerodinamik verimine katkıda bulunur. Üst perde 24 mm daraltıldı ve farların yüzey açısı ve yan yarıkların konturlanması hızı ve dengeyi sağladı.

Parlak LED aydınlatma
Her aydınlatma, ikiz ön farların her iki tarafında yüksek / düşük ışın demeti sunan, berrak bir LED. Yeni farlar da CBR1000RR SP2’nin kitlesel merkezileşmesini daha da geliştiren yarım kilogram hafif ve biraz daha yükseğe monte edilen görünümü ile daha net görünümü destekliyor.

Hafif lityum-iyon pil
Lityum-iyon pil, önceki kurşun-asit pilinin yarısı ağırlığındadır. Servis ömrü daha da iyidir ve merkezi montaj konumu toplu merkezileşmeyi geliştirmeye yardımcı olur.

Motor Tipi 998cc sıvı soğutmalı hat içi-dört
silindirli dört zamanlı Çapraz x Strok 76.0mm x
55.0mm Sıkıştırma Oranı 13:01
İndüksiyon PGM-FI;
48 mm gaz kelebeği cisimleri Ateşleme Dijital transistörlü w / elektronik marş
Starter Elektrik
İletimi 6 hızlı
Final Drive 16T / 43T; Zincirli
Vana Tren DOHC; Silindir başına dört supap
SÜSPANSİYON
Ön 43 mm teleskopik çatal; 4,7 inç seyahat
Arka Birim Pro-Link® tek şok; . 5.2 seyahat
FRENLER
Ön iki 320 mm diskler ağırlık hidrolik çap pergeli /; ABS
Arka Tek 220 mm disk w / hidrolik pergel;
ABS
Ön 120 / 70-17
Arka 190 / 55-17
Tırmık (Tekerlek Açısı) 23,3º
Trail 96mm (3,8 inç)
Koltuk Yüksekliği 32,3 inç Zemin Aralığı 5,1 inç
Dingil mesafesi 55,3 inç
Yakıt Kapasitesi 4,2 gal. – 16 litre
Renkli HRC Üç Renkli
Boş Ağırlık * 429 lbs.
* Tüm standart ekipmanları, gerekli sıvıları ve yakıt dolu tankı
sürmeyi sağlar Mevcut EPA standartları
Dingil mesafesi 55.3 in. Yakıt Kapasitesi 4.2 gal. Renkli HRC Üç Renkli Boş Ağırlık * 429 lbs. * Tüm standart ekipmanları, gerekli sıvıları ve yakıt dolu tankı sürmeyi sağlar

One thought on “2017 Honda CBR1000RR SP2”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir