Kaza sonucu oluşan yaralar 60 saniyede kapanacak

1
452

MeTro cerrahi tutkal doğrudan yaralara uygulanacak ve mühürlenmiş gibi 60 saniye içinde yaraları kapatacak. Özellikle deri yüzeyi veya iç yaralanmalarda da kolaylıkla kullanılabilecek. Dünyadaki tüm hastanelerde, yaralar dikiş yerine cerrahi yapışkanlarla kapatılacak. Acil durumlarda ve ameliyatlarda doğrudan MeTro adında yaratılan yeni bir cerrahi yapışkan türü araştırmacılar tarafından geliştirilmektedir.

MeTro, Sydney Üniversitesi, Harvard Tıp Fakültesi ve Northeastern Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirildi. MeTro’nun en önemli özelliklerinden biri, malzemesinin yerinden dolayı genişleyip daralacak yaraları tedavi etmede elastikiyeti olmasıdır.

MeTro’nun elastik yapısı, diğer cerrahi yapışkanlarda olduğu gibi açılmadan genişlemek ve kasılmak için izin verir. Özel tutkal cilt, kalp, akciğerler ve arterlerde kullanım da dahil olmak üzere harici ve dahili sorunları tedavi etmek için kullanılabilir. MeTro şimdiye kadar kemirgenler ve domuzlar üzerinde test edilmiştir ve bu testlerde arter ve akciğerlerde dikişlere veya zımba gerekmeden kullanılmıştır.

Enjekte tutkal insanların tropoelastin denilen ve daha sonra ışığa duyarlı bir sızdırmazlık maddesi ile karıştırılan bir proteinden ilham alan doğal elastik proteinleri kullanıyor. UV ışığı, malzemeyi yaklaşık bir dakika içinde ayarlayabilir kılıyor ve yaranın doğasına bağlı olarak saatler veya aylarca sürebilir.

MeTro yara boşluklarını doldurabilir ve ne kadar düzensiz olursa olsun yaranın şekline uyabilir. Ürünle ilgili araştırmacılar, insanların güvenliğini sağlamak için bir sonraki aşamada test etmesi anlamına gelir.

Facebook Yorumları

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here