Yükselen Yeni Araç Trendi: Elektrikli Motosiklet Furyası | Motosiklet Sitesi

by motosiklet
2 sene ago
706 Views

Yükselen Yeni Araç Trendi: Elektrikli Motosiklet Furyası

Ülkemizde motorlu taşıtlar için uygulanan vergi politikaları, gelişen teknoloji, çevre hassasiyeti ve sürdürülebilir enerji konusundaki duyarlılık, ulaşım alışkanlıklarımıza da bir şekilde yansıdı. Özellikle elektrikli motosiklet ve otomobil gibi araçlara olan talep bu araçların hem çevre dostu olmaları hem de çok yönlü kullanım sunmaları gibi seçeneklerden dolayı günden güne artmaya başladı. Bu bağlamda da piyasada model çeşitliliği açısından oldukça geniş bir kategori yelpazesi sunan elektrikli motosiklet modellerinin, kullanıcılar için birçok avantajı ve dezavantajı da beraberinde getirdiğini söylemek yanlış olmaz.

Elektrikli Motosiklet Markaları Kapsamında Öne Çıkan Seçenekler
Elektrikli motosiklet markaları dendiğinde akla öncelikli olarak Scooter gibi seçenekler gelir. Fakat çevre dostu enerji kullanımı konusundaki farkındalığın yükselmesiyle birlikte Kawazaki ve Harley Davidson gibi markaların da elektrikli motor üretimine başladıkları söylenebilir. Özellikle Tesla markasının otomobil endüstrisinde yarattığı elektrikli araç farkındalığının motosiklet piyasasını etkilediği de göz önünde bulundurulunca yakın bir gelecekte elektrikli motosikletlerin daha ulaşabilir konumlarda olacağını söylemek doğru olacaktır.

Elektrikli Motosiklet Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları
Her ne kadar oldukça hareketli bir endüstri haline gelse de elektrikli araç piyasasının, özellikle maliyetler açısından zorlayıcı aralıklarda yer aldığı bilinmektedir. Elektrikli araçlar piyasasında fiyat faktörü, tüketici açısından önemli bir bariyer olduğundan bu seçenekler ne yazık ki herkes için erişebilir konumlarda değillerdir. Hala petrol şirketlerinin domine ettiği bir endüstri olan otomobil endüstrisindeki sınırlamalar da göz önünde bulundurulunca elektrikli motosikletlerin avantajları olduğu kadar dezavantajları da olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu bilgiler ışığında elektrikli motosiklet kullanımı konusundaki önemli avantaj ve dezavantajları şu başlıklar dahilinde sınıflandırmak mümkündür:

Yüksek Enerji Verimliliği
Elektrikli bisiklet ve benzeri araçlarda en öncelikli kullanım avantajı herkesin bildiği üzere yüksek enerji verimliliğidir. Özellikle benzin gibi seçeneklerin yüksek fiyatları göz önünde bulundurulduğunda elektrikli araçların enerji açısından maliyet odaklı kullanım opsiyonları sağladığı söylenebilir. Teknolojinin de gelişmesiyle tek şarj döngüsü ile daha uzun mesafe yapabilen motorların tasarlanması, elektrikli motorlar için daha güçlü kullanım seçeneklerini de beraberinde getirmektedir.

Fiyat Performans Dengesi
Elektrikli motosikletler için bir diğer önemli kullanım avantajı da enerji konusundaki fiyat performans dengesidir. Petrol gibi enerji kaynaklarına göre daha ucuz bir alternatif enerji olan elektrik özellikle seyahat amaçlı kullanıldığında, benzine oranla yüksek fiyat performansı sağlamaktadır. Fiyat performans dengesi kapsamında bir diğer önemli avantaj da elektriğin oldukça kolay erişebilir bir kaynak olmasıdır. Ülkemizin benzin konusunda dışa bağımlı olduğu da göz önünde bulundurulunca elektrik enerjisi potansiyeli yüksek olan ülkemizin bu gibi araçlar açısından daha yüksek verim elde edeceği söylenebilir.

Elektrikli Araçların Demokratikleştirilmesi
Konu dezavantajlara geldiğinde ise elektrikli motosiklet modellerinin herkes tarafından erişilebilir konumda olmadığı gerçeği gün yüzüne çıkar. Piyasada uzunca bir süre daha benzinli araçların baskın olacağı gerçeği kapsamında endüstrideki organizasyonların bu araçların hassasiyetlerine yönelik ürünler geliştireceği beklenebilir. Bu durum da elektrikli motor fiyatlarını olumsuz etkileyecek ve elektrikli araçların herkes tarafından erişilebilir olmasını engelleyecektir.

Piyasa Faktörü
Elektrikli motosiklet dezavantajları kapsamında bir diğer önemli madde de piyasa faktörüdür. Piyasadaki birçok önemli üretici yavaş yavaş elektrikli araç trendine adapte olsalar da bu üreticilerin asıl odağı elektrikli araçlar değildir. Pastadaki büyük dilim hala yoğun kullanıma sahip olan benzinli araçlar için ayrılmıştır ve üreticiler yaygınlığı yüksek olan araçlara ağırlık vermeye uzunca bir süre daha devam edecektir. Bu durum da elektrikli araç sahibi olmak isteyen kullanıcıların daha yüksek bedelleri gözden çıkması gibi zorunlulukları beraberinde getirecektir.

Yeni elektrikli motosiklet modelleri ve fiyatları için sitemizdeki seçeneklere bakabilirsiniz.

Yorum Ekle
Etiketler: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları