Giriş Yap
Yüksek Fiyatla Araç Satan 300.000 TL Ceza Ödeyecek

Yüksek Fiyatla Araç Satan 300.000 TL Ceza Ödeyecek

Yüksek Fiyatla Araç Satan 300.000 TL Ceza Ödeyecek. Liste fiyatından yüksek araç , motor satmak, sahte sahibinden hesabı ile satış yapmak, yüksek fiyat ile konut satışı yapmak yasaklandı. Ne derece etkili olur bilemem fakat 1 kasım 2023 itibarı ile başlamış oldu.

Ticaret Bakanlığı’nın gayrimenkul ve ikinci el otomobil satışlarına, sahte ilanlarla spekülatif fiyat oluşumlarını engellemek amacıyla getirdiği ilan yasağı bugünden itibaren başladı.

31 Ağustos’ta Resmi Gazete’nde yayımlanan tebliğ ile, taşınmaz ticareti ve ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretine ilişkin yönetmeliklerde değişikliğe gidilmiş; 2 aylık da geçiş süreci tanınmıştı.

İLAN SİTELERİNE YÜKÜMLÜLÜK GELDİ
Düzenlemeyle ilan sitelerine de üyelikten veya ilanın yayımlanmasından önce ikinci el taşıtın veya taşınmazın ilanına yetkili olunduğuna dair doğrulama yapma yükümlülüğü getirildi.

Böylece, tüketici mağduriyetine yol açabilen sahte ilanların engellenmesi, spekülatif fiyat artışlarının önlenmesi ve ilan sitelerinde yer alan bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Düzenlemeler uyarınca, mevzuata aykırı davrananlar hakkında her bir aykırılık için 10 bin liradan 100 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

Yayımlanan karara göre ikinci el araçların fiyatının, sıfır liste fiyatından yüksek belirlenmesi 1 Ocak 2024’e kadar yasaklanmıştı. Düzenlemeye aykırı her bir ilan başına 300 bin TL’ye kadar idari para cezası verilecek.


Bakanlıktan konuya yönelik yapılan açıklamada, otomotiv sektöründe son dönemlerde arz talep dengesini bozacak şekilde oluşan stokçuluk ve haksız uygulamaların ve bunlarla bağlantılı fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek, sektörde rekabetçi, adil ve istikrarlı bir piyasa yapısını yeniden tesis ederek, motorlu kara taşıtı alım satımında etkinliği sağlamak için çalışmalara titizlikle devam edildiği bildirildi.

Bakanlık, ikinci el motorlu kara taşıtlarının sınıfını, markasını, tipini, cinsini, model yılını ve aksesuar ve donanım eklenmesi halinde, üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerine eklenebilecek azami tutar ve/veya oranı belirlemeye yetkili olacak. Yönetmelik 15 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe girmişti.

EKLENEN İLAN BAŞINA 300 BİN LİRAYA KADAR CEZA

Bakanlık, düzenlemeye aykırı her bir ilan başına 300 bin TL’ye kadar idari para cezası verileceğini duyurdu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok