7 maddede motosikletini yaz tatilinde kullanmayacaklara öneriler

1
1083
motosiklet yaz bakımı
motosiklet yaz bakımı

Yazın tatile gidipte motorunu bir süre, en az bir ay kadar kullanmayacaklara tavsiyelerimiz olacak.

7 maddede motosikletini yaz tatilinde kullanmayacaklara öneriler

1. Her şeyden önce motosikletinizi park edeceğiniz yeri belirleyin ve lazım olacak alet, edavat ve malzemeyi temin ederek kimyasal madde buharları ve elektrik motorlarının ürettiği ozon motosikletinizin lastik ve kauçuk parçalarına zarar vermektedir.

motosiklet tamir
motosiklet tamir

2. Motosikletinizi yaz boyunca korumak ve kalıcı hasarlara engel olmak adına yapacağınız en önemli iş motor yağını değiştirmeniz olacak, motor ve dolayısıyla da motor yağı henüz sıcakken motor yağını ve yağ filtresini değiştirmeniz konusunda hassas davranmanızı tercih ederiz.

3. Karteri kesinlikle normalden fazla doldurmamanızı öneririz. Yağ değişimi bitince motoru en az 20 dakika çalıştırarak yeni yağın motorun her noktasına yayılmasını sağlamanız gerekmektedir.

4. Benzin musluğu kapalıyken depoyu söküp içindeki benzini tamamen boşaltmanızı önererek ve varsa motosikletinizi orta sehpası üzerine kaldırmanızı öneririz. Bujilere ulaşmanız için gereken parçaları ve buji kablolarını söküp bujilerin etrafını temizledikten sonra bujileri söküp çıkarın.

motosiklet bujilerini çıkartın

5. Egzoz susturucuları yeterince soğuduğunda ancak motor hala ılıkken içlerine bir miktar WD40 sıkıp ağızlarını lastik balon ya da benzeri lastik torbalarla sıkıca kapatmanız gereklidir.

6. Karbüratörlerin benzin haznelerinde kalmış olabilecek son benzini de karbüratör drenajlarından boşaltmanız gerekmektedir. Aküyü söküp oda sıcaklığında bir ortamda şarjlı durumda muhafaza edebilirsiniz.

7. Motosikletin üzerindeki her türlü yol kirini ve pisliği temizlemenizi öneririz. Motosikletin hiçbir yerinde yıkamadan dolayı nem kalmadığından emin olacak şekilde bir yere kilitleyerek kışlık bakımı ve korumasını gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

Facebook Yorumları

1 Yorum

  1. Çok güzel, pratik ve kullanışlı bilgiler vermişsiniz. bunun için çok teşekkür ederim. bu bilgilerle birlikte herkes motorunu sağlıklı bir şekilde bir köşeye kaldırabilir ama diğer yollarla motorun zarar göreceği kesin. zarar görmemesi için bu bilgiler çok önemli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here