Yamaha Gelişmiş Motosiklet Denge Destek Sistemini Piyasaya Sürüyor

Yamaha Gelişmiş Motosiklet Denge Destek Sistemini Piyasaya Sürüyor

Binici yardım sistemleri son on yılda çok yol kat etti. Sofistike çok seviyeli çekiş kontrolünden eğilmeye duyarlı ABS’ye kadar, sektör güvenlik önlemlerini her geçen yıl daha da geliştiriyor. Honda gibi üreticilerin, daha fazla sürücü yardımı geliştirmeyi motive etmek için sıfır çarpışma ölüm hedefi bile var. 

Güvenlik girişimlerine öncelik veren tek marka Big Red değil.

Yamaha , yeni teknolojisini geliştirmeye yardımcı olmak için uzun süredir kullanılan otomatik sistemlere ve robotlara sahiptir. İster 2015’ten Motobot, ister 2017’nin 2.0 sürümü olsun, bLU cRU güvenlik adına hiçbir masraftan kaçınmadı. Bununla birlikte, OEM’in en yeni whizbang cihazı daha pratik bir yol izliyor. Gelişmiş Motosiklet Stabilite Destek Sistemi (AMSAS) olarak adlandırılan kendi kendini dengeleyen sistem, düşük hızda devrilmeyi azaltmayı amaçlar.

Team blue, cihazı 1990 ve 2020 yılları arasında motosiklete bağlı ölümlerdeki hafif artışa bir yanıt olarak tasarladı.

Bu dönemde otomotiv ölümleri istikrarlı bir şekilde azalırken, motosiklet ölümleri sabit kaldı veya arttı. Yamaha’ya göre, motosiklet kazalarının yüzde 30’u sürücü hatasından kaynaklanırken, motosikletle ilgili kazaların yüzde 50’si sürücü hataları veya ihmalinden kaynaklanıyor.

Yamaha, tüm kazaların yüzde 70’inin kaza tetiklendikten sonraki iki saniye içinde meydana geldiğini bildiriyor. Şirket, bu rakamları düşürmek amacıyla “sürücüyü çevredeki araçlar, trafik kuralları ve koşulları ve hatta potansiyel risklere ilişkin tahminler konusunda bilgilendiren sistemler” geliştirmeye devam ediyor. acil servis iletişim sistemleri.

Bu önleyici ve tepkisel önlemlere ek olarak Yamaha, AMSAS’ın sürücülerin gerçek zamanlı olarak kazalardan kaçınmasına yardımcı olmasını umuyor. Kendi kendini dengeleyen donanım, tahrik ve yönlendirme aktüatörleri ile birlikte 6 eksenli Ataletsel Ölçüm Birimi’ne (IMU) dayanır. Düşük hızlarda, aktüatörler, IMU’dan gelen girdiler sayesinde motosikleti dik tutar. Yukarıdaki videoda geliştirme ekibi, test sürücüsüne çubukları kavramasını bırakması talimatını vererek bu otonom dengeleme hareketini gösteriyor.

Yamaha ayrıca, üretici AMSAS’ı şasiyi değiştirmeden mevcut motosikletlere takabildiği için sistemin çok yönlülüğünü de öne sürüyor. Tomurcuklanan teknoloji, firmanın gelecekteki yönüne dair ipuçları veriyor ve bunun Yamaha’nın kapsamlı güvenlik sistemine nasıl girdiğini görmek için sabırsızlanıyoruz .

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başka Yazı Yok

0
Would love your thoughts, please comment.x

Giriş Yap