WhatsApp Artık Bunu Yapmayı Yasakladı!

0
186

En çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp asılsız haberlere savaş açtı. WhatsApp’ın mesaj yönlendirmesi artık 5 kereye kadar izin verecek. Facebook üstünden yayılan sahte haberler büyük problem oluştururken, bir çok kullanıcı ise WhatsApp ile ulaşan haberler yüzünden büyük sorunlar yaşıyordu.

Birçok komplo teorisi, yanlış bilgiler ile hikayeler yanlış bilgilendirme içererek kullanıcıların tutumlarını değiştirdiği tespit edilmişti. Brezilya’da başkan adaylarının olduğuna dair görüntülerin %50’sinin yanlış bilgiler içerdiği belirtilmişti.

Bir mesaj en fazla 1280 kişiye ulaştırılabilecek

WhatsApp’ta bir gruba en fazla 256 kişi dahil edilebiliyor. Teorik olarak bu, bir kullanıcının bir mesajı en fazla 1280 kişiye ulaştırabileceği anlamına geliyor. Sınırlamadan önce bu sayı 5120’ydi.

Ancak, mesajı alan kişilerin bunu 5 kez paylaşmasını engelleyecek bir durum yok.

Sınırlama kararı, propaganda ve gerçek dışı bilgilerin yayılmasını önlemeleri için WhatsApp ve Facebook üzerindeki baskının arttığı bir dönemde alındı. Facebook geçen hafta, Orta Avrupa, Ukrayna ve diğer doğu Avrupa ülkelerinde sahte haber yaydığı öne sürülen 500 sayfa ve hesabı iptal ettiğini açıklamıştı.

Bununla birlikte kriptolu olduğu için WhatsApp’ın mesajlarını sadece gönderen ve alan kişiler okuyabiliyor. Uzmanlara göre bu durum, şirketin yanlış bilgileri tespit etme kabiliyetini sınırlıyor.

Ancak geçen yılın sonlarında Hindistan basınında hükümetin Facebook ve Whatsapp’ı “yasadışı içeriği” izlemeye zorlayacak bir düzenleme yapmaya hazırlandığı yönünde haberler yer almıştı. Bu çervede şirketin kriptolama teknolojisini değiştirmeye zorlanabileceği belirtiliyor.

 

kaynak: bbc, haberler, facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here