Teknoloji Alanında Gümrük Vergisi Kaldırıldı

0
753

Motosiklet Sürücüleri arasında bir çok kişinin daha ucuz buldugu için Yurtdışından alışveriş yaptığını biliyoruz. En büyük dertlerinden bir tanesi olan gümrük vergisi artık belirlenen kategorilerde alınmayacak. Fakat hemen heveslendirmek istemiyoruz. Burada bizi en çok ilgilendiren teknoloji kategorisinin de içinde yer alması ve kamera, iletisim konularında alım ne kadar değişti bunu bilmektir.

Teknoloji Alanındaki Ürünler Artık Gümrüksüz mü gelecek? Üst sınır kalktı mı?

Teknolojik alışveriş yaparken yüksek ücretlerden dolayı gümrüğe takılıyordu ve vergisini ödememiz konusunda kargo firmaları bizimle iletişime geçerek vergiyi tahsil ediyordu. Yasaklı bir ürün olursa bize ulaşmadan firmaya geri gönderiliyordu. Şimdi ise teknoloji alanında büyük bir rahatlama gerçekleşecektir diye düşünüyoruz. Ancak içeriği yasak olan ürünler yine bize ulaşmayacaktır.

Bir drone siparişi verdiğinizde bu sefer fiyattan dolayı değil, içerikten dolayı gümrükte kalacaksınız. O yüzden bu aradaki ince çizgiyi iyi bilerek hareket etmek lazım. Önceden gümrükte vergi 30 euronun üstünde olan tüm ürünlere uygulanıyordu.

Teknoloji kategorisinden vergi alınmıyor olması ise gerçekten müthiş bir haber. Kategori olarak hangi ürünlerin getirilebileceği konusunda detaylar ortaya çıkmadı. O yüzden hemen yüklenmeyin alışveriş sitelerine; Teknoloji kategorisi deniliyor ancak bunun altında olan yüzlerce kategoride hangi ürünler yasaklı veya değil bunu da bilmiyoruz. Zamanla detaylar çıkacaktır.

2022 Yılına Kadar Serbest olanlardan teknolojik olanlar şöyle; Haberleşme sistemleri, OLED tv ve göstergeler, LCD modülleri, elektrik iletkenleri, fiber optik, elektronik devreler, yeniden şarj edilebilir lityum bataryalar, endüstriyel robotik ürünler, cep telefonu ve optik sürücü içerenlerden 2022 yılına kadar vergi alınmayacak.

Mesela ebay’den kamera aldınız ve 2200 tl öderken 30 Euro üstü olduğu için ortalama 400 TL civarında bir vergi ücreti çıktı. Artık çıkmayacak.

Bu durum İthalat Rejimi Kararına Ek Karar adı altında Bakanlar Kurulu Kararı ile mükerrer Resmi Gazete’de yayınlanarak resmen yürürlüğe girdi.

Hayırlı olsun

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here