Ölüm Senin Peşindeyken Sen Neyin Peşindesin

motosiklet nedir anlamayanlara

Yeni sürücü ol, eski bir sürücü ol, aşağıdaki bilgilerini bir kere daha tekrar et. Trafik akar gider, ölüm her zaman seni arar ve yoklar. Okumayacağınızı bildiğimiz için tehlikeleri fotoğraflarla sunuyoruz. Çünkü, daha akılda kalıcı oluyor. Yollar bu tehlikeleri anlamayan motosiklet sürücüleri ile dolu. Kendilerine dikkat etmedikleri gibi sizleride tehlikeye sokuyorlar.

Herkesin söylediği kimsenin dinlemediği “hız arttıkça fren mesafesinin katlanarak çoğaldığıdır.” Veya bunu bilmeyenlere bir kere daha belirtmek için tekrarlayarak akıllarına sokalım.

Görüş mesafeleri gece azalır, tehlike artar. Üstümüze giydiğimiz fosforlu, yansıtıcı kıyafetlerin nedeni bizi görmeleridir. Yoksa ben geliyorum, motorcuyum bana bakın değildir. Gece sizi göremezler, hem ufak hem hızlı hareket eden taşıtlar gece daha az farkedilir. 

Diğer araçlarla mesafeni koruyarak, fren mesafeni güvenceye almış olursun. Frenleme için vakit ve mesafe hayat kurtarıcı olur.

Virajlarda savrulmamak ve kaza yapmamak için mutlaka dönüşe başlamadan önce frenlemek, viraj tehlikesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Su birikintilerinin yoğunluğu ve derinliği uzaktan anlaşılmaz. Yavaş geçmek savrulmayı, kaza yapmayı ve görüşünüzün kapanarak devrilmeyi engelleyecektir.

Yollar yağışın ilk başladığı zaman yerdeki tozla birleşerek daha kaygan bir tabaka oluşturur. Yağış artınca bu tabaka biraz olsun temizlenir fakat yağışın artması yoldaki su miktarını arttırdıkça fren mesafesi uzar. Diğer araçlarda sizi daha az görebilir. Yavaşlama, normal hız sınırlarının altında kullanmak sizi kazadan uzak tutacaktır. Yağmurda sürüşün püf noktaları yazımızı mutlaka okuyun.

Yoldaki kaza ve teknik arızalarda en iyi dost yine diğer motosiklet sürücüleridir. El kaldırmak yeterlidir. Bir motosikletli veya birkaç motosikletli size mutlaka yardım edecektir.

Yoldaki hatalardan dolayı diğer araçlarla yapacağınız tartışmalar size kavga olarak geri dönebilir. Özellikle büyük şehirlerde gereksiz olaylara, büyük kavgalara dönüştüğüne şahit olmuşsunuzdur.

Yoldayken mutlaka sürüşünüze, yoldaki tehlikelre odaklayın. Telefonunuz çalsa bile, interkomdan bile olsa cevap vermeyin. Yapacağınız bir hata hayatınıza mal olabilir. Beyin iki olaya birden aynı oranda odaklanabilen bir yapı değildir. Ben iki işi beraber yapabiliyorum diyenlere çıkacaktır ama bunun olmadığını kendileri de biliyorlar.

Tam giyim, eksiksiz korunma, full giyim siz ne derseniz, kimseye uymayın, aldanmayın ve kısa sürüşlere bile tam korumalar ile katılın. En ufak bir güven zafiyeti büyük yaralanmalara ve ölüme yol açacaktır.

İyi sürüşler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başka Yazı Yok

0
Would love your thoughts, please comment.x

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol