Motosiklet Sürüş Hafızanızı Yenileyecek 5 Bilimsel Yöntem

by motosiklet
6 ay ago
17 Views

Motosiklet sürüşü hafızamızda önemli bir yere sahip ve bu hafızayı yenilemek, geliştirmek çok kolay. İhtiyacımız olan bilgiyi sürüş sırasında hatırlayarak trafik içinde kazasız yol alabiliyoruz. Daha önce deneyimimiz olmadığı bir durumda kazayı önleyemiyoruz. Hatta daha önce karşılaşmadığımız bir durumda reflekslerimiz bize yardım edemiyor. Peki nasıl geliştirebiliriz. Her duruma nasıl hazır olabiliriz. Biz bunları maddeler halinde yazdık. Bu arada bu sadece motosiklet sürücüleri için değil, tüm araç sürücüleri için geçerlidir.

1. Motosiklet video oyunları ve beyin jimnastiği oyunları bu konuda yardımımıza yetişiyor. El becerisi ve görsel beceri geliştikçe davranış, reaksiyon konusunda beynimizi geliştiriyoruz. Senmatik hafıza, araştırma, geliştirme yeteneklerimiz artıyor. Ama video oyunlarını sevmiyorsanız, beyin jimnastiği yapmak, hafıza uygulamaları kullanmak motosiklet sürüşü sırasında görsel yetkinliğinizi artırabilir.

2. Sürüş hafızanı canlı tutmak için kısa bile olsa sık sık sürüş yapın. Her zaman söylendiği gibi sık tekrarlanan deneyimler artık alışkanlık haline gelir. Uzun süre bisiklete binmeseniz ilk sürüşte kısa süreli bir dengesizlik ve alışma süreci yaşarsınız. Motosiklet sürüşü içinde aynısını söyleyebiliriz.

driving tom cruise GIF by Mission Impossible

3. Düzenli egzersizler bellek kaybını en aza indirgiyor. Fiziksel egzersizin hafıza ve becerilere fayda sağladığı ortaya çıkmış. Beyin fonksiyonları gelişirken, hormonal fonksiyonları dengelediği anlaşılmış.

exercise stretching GIF

4. Stres seviyesi yükseldiğinde hafıza fonksiyonlarını kullanmakta zorlanırız ve stres hormonu olan kortizol beynin hafıza banklarını silerek, tanıma, tanımlama, refleks gibi davranış oranlarının azalarak kaza yapmanıza sebep olabiliyor. Doğrudan etkisini vücudunuz hissetmesede trafikte yol alırken olayı tanımlama yetiniz azalıyor ve kazaya karışma oranınız artıyor.

sad monday GIF by 20th Century Fox Home Entertainment

5. Sebze, meyve tüketimi ise düşünme, karar verme ve hafıza becerilerini artırdığı anlaşılmış. Daha çok sebze, meyve tüketenler A, B, C ve E vitaminleri, karatenoidler gibi stresi azaltan ve hafızayı yenileyen, hatırlamayı sağlayan etken maddeler sayesinde sürüş sırasında önceki deneyimlerini anlık olarak ve o anı gözde canlandırarak tehlikeyi kolay savuşturma, engelleme gibi önceki bilgilerini yeniden kullanabilme yeteneğini geliştirebilirler.

animated motorcycle ride GIF

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir