Motosiklet Lastiği Nasıl Alınır? Bir Büyük Boy Takarsak Ne Olur? Ömrü Ne Kadar?

0
308

Motosiklet Lastiği Nasıl Alınır ? Bir Büyük Boy Takarsak Ne Olur ? Ömrü Ne Kadar ?

Bu konuda 17 yıldır bu işi yapan firma utku ile güzel bir sohbet yaparak video paylaşmış.

Diğer bilgileri aşağıda veriyoruz.

Basınç

İlk olarak, lastiklerin yol koşullarının türü ve kullanım sıklığı için üreticinin tavsiye edilen seviyesine şişirilmesi gerekir. Günlük yol sürüşü, ara sıra off-road kullanışı ile birbirinden çok farklıdır ve aynı motosiklet her iki etkinlik için de kullanılabilirken, ihtiyaç duyulan basınç birbirinden çok farklı olabilir. Basınç aynı zamanda lastik kordonun janta karşı preslenmesini de sağlar. Aşırı baskı durumlarında, düşük basınç lastiğin janttan uzaklaşmasına neden olabilir.

Lastikleriniz soğukken lastik basıncınızı kontrol edin. Bir yolculuktan sonra onları kontrol etmek, lastikteki hava yüzde 10’a kadar genişleyebileceğinden, daha yüksek bir basınç görünmesine neden olacaktır. Motosikletinizi çalıştırmadan önce basıncı kontrol edin veya sürüşe çıktıktan sonra basınç ölçecekseniz, en az 20 dakika soğuma zamanı verin.

Aşınma

Lastik sırtı, ne yaptığınıza ve nereye gittiğinize bağlı olarak değişebilir. Yapılması gereken ilk şey, genel bir aşınma ve hasar olup olmadığını kontrol etmek için lastiklerin görsel olarak incelenmesidir. Tüm lastikler artık içlerine takılan aşınma çubuklarıyla geliyor. Yeni lastiklerde görülemezler, ancak lastik sırtı zamanla aşındıkça daha belirgin hale gelirler. Lastik sırtı aşınma çubuklarıyla eşleştiğinde, lastiğin değiştirilme zamanı gelmiştir. Yeterli sırtı olmayan lastiklerde sürme, kazalara ve darbelere yol açabilir.

Lastiklerin aşınmasını engellemek için dişleri arasında sıkışmış küçük nesneler olmadığından emin olunmalıdır. Lastiğe takılan küçük taşlar, cam veya vidalar, performansını etkileyebilir ve hatta bir kazaya neden olabilir.

Tip

İki ana tip lastik, radyal ve bias vardır. Radyal bir lastik, kauçuğa doksan derece bir açıda iç kordlara sahipken, diğeri çapraz olarak uzanan kordlara sahiptir. Bu lastikler kuvvet altında farklı şekilde davranır, bu nedenle hızlanma ve yatma eğrileri lastik tipinden etkilenebilir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here