Motosiklet alırken

moto vlog

‘’Motosiklet özgürlüktür’’ vizyonumuzla motosiklet alırken dikkat etmemiz gereken belli başlı hususlar vardır. Bu hususlardan en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

10950356_916168628402491_761172297_n

Deneyim :
Her ne kadar önemsiz görünse de aslında hepsinden daha önemli olan motosiklet deneyimidir. Daha önceden bir motosiklet kullanıcısı olmamız bizim ileriki safalar da ne tür bir motosiklet seçeceğimizi belirleyecektir. Çünkü motosiklet kullanımı sonradan kazanılan bir reflekstir. Herhangi bir tecrübemiz yoksa düşük maliyetli, kullanımı kolay ve bizim fiziki şartlarımıza uygun bir motosiklet seçimi daha uygun olacaktır.

3

Kullanım alanı :
Bir motosiklet seçimi yaparken öncelikle dikkat etmemiz gereken ilk faktör aracı nerede kullanacağımızdır. Nerede kullanacağımıza karar verdikten sonra aracın lastik seçimi, jant tipi ve kasa yapısını belirlemiş oluruz. Eğer deneyimsizsek şehir içi kullanımlar da debriyajsız bir motosiklet seçmek bizim için daha uygun olacaktır.

tumblr_nii4a8wih81t0cpnmo1_540

Güvenlik :
Üzerinde çokça durmamız gereken en önemli faktör hiç şüphesiz güvenliktir. Günümüz de hızla artan motosiklet merakı beraberinde yoğun bir kullanım alanına sebep olmuştur. Bu yoğunlukla beraber kazalarda artmıştır. Bununla beraber büyük motosiklet üreticileri en üst düzey güvenlik önlemleri için limitleri zorlamıştır ve her geçen gün daha da gelişmektedir. Örnek verecek olursak otomobillerde kullanılan kişiyi darbelerden koruyan hava yastığı teknolojisi artık motosikletlerde de kullanılmaktadır. Bu sayede kazalar daha hafif yaralanmalarla atlatılmaktadır. Başka bir güvenlik önlemi ise güçlü motosikleti durdurmakta bu oranda zorlaşacağı için disk fren ve lastikleri de seçtiğimiz araca uygun olarak seçmeliyiz. Kişi kaza anında motosikletle irtibatı kesildiği an onu koruyacak tek şey üzerindeki ekipmanlardır. Bu yüzden ekipman seçimin de çok hassas olup bilinen markaların ekipmanlarını seçmek daha uygun olacaktır.

tumblr_niinp0MBFb1snhaano1_540

Performans :
Seçtiğimiz motosiklet kullanacağımız yereler göre performansında değişiklik gösterebilir. Eğer performansa yönelik bir kullanım seçtiysek tercih edeceğimiz motosiklet kasa tipi geniş, rüzgar direncini en aza düşürmek için daha çok sivri hatlara sahip bir araç tercih edilmelidir. Seçtiğimiz araç yüksek performanslı ise yüksek motor hacmi ve yüksek devirli bir motora sahip olması gerekir, bunun yanı sıra lastikler ve jantlar da buna nispeten daha geniş ve büyük olmalıdır. Taşımacılıkta kullanacaksak motor hacmi düşük scooter türü standart motosiklet seçilebilir.

tumblr_niizrcUskc1snhaano1_540

Yakıt verimi :
Günümüzde akaryakıt fiyatlarının yüksek olmasından dolayı daha az yakıt tüketerek daha yüksek performans sağlayan bir araç seçmeliyiz. Şehir içi kullanımlarda düşük silindir hacmine sahip motosiklet bizim ekonomimize çok fazla katkı sağlayacaktır. Aracı şehir içi kullanımlar da daha düşük devirlerde kullanmak ekonomik açıdan daha uygundur.

tumblr_niga5wodXP1t0cpnmo1_1280

Fiyat :
Kişi satın almak istediği aracı seçerken aradığı kriterlerden biri de aracın fiyatıdır ve vergisidir. Yüksek silidir hacmine sahip araçların hem vergisi hem yakıtı hem de yakıt tüketimi açısından yüksek olacağını göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

1

Yedek parça :
Motosiklet seçimi yaparken göz önünde bulundurmamız gerek diğer bir önemli husus ise yedek parçalar ve temin edilmesidir. Yedek parçanın yaygın olması ve ihtiyaç duyulduğunda düşük fiyatta temin edilebilmesi çok önemlidir. Hatta yeri geldiğinde yan sanayiyi tercih edebilmeliyiz.

tumblr_nihh7ew6ud1t0cpnmo1_1280

Teknik servis :
Teknik servisten ilk beklentimiz aracımıza bizim gösterdiğimiz özeni ve alakayı gösterebilmeleridir. Teknik servis maliyetleri, bakım ücretleri, parça temini ve servise ulaşılabilirlik gibi faktörler o markanın servisinin kalitesini göstermektedir.

 

motosiklet-markalari

Marka seçimi :
Marka seçiminde adını dünya piyasasında duyurmuş, kendini ıspatlamış markaları tercih etmek bizim daha mutlu edecektir. Dünyaca ünlü bir firma yukarıda saymış olduğumuz maddeleri zaten bünyesinde bulunduruyordur. Seyahat durumunda gidilen yerde de teknik servis imkanlarından aynı şekilde ve üst seviyede yararlanabilmek için tanınmış bir marka seçmeliyiz.

Yazar: Miraç

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

En önemlisi yakıt, boy, kilo, uygunluk, ne iş için kullanacağın

Başka Yazı Yok

1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Giriş Yap