Motorlu kuryelerin isyanı: Hız puanlaması ölümdür.

İstanbul Motosikletli Kuryeler Derneği, trafik kazaları nedeniyle can kayıplarına neden olduğu ve kuryelerin bu yüzden yaşadığı zorluklara dikkat çekerek, müşteri değerlendirmesindeki hız puanlaması uygulamasının kaldırılmasını talep etti.

İstanbul Sarıyer ilçesinde geçen hafta sipariş teslim etmeye giden motosikletli kurye, karşı şeritten gelen otomobille çarpışarak hayatını kaybetmişti. Otomobil sürücüsünün bir yakını ise olay yerinde görüntü almaya çalışan basın mensubuna “Bunun bir haber değeri yok ki, motor kazası, ne haber değeri var” demişti. Bunun üzerine sosyal medyada sesini duyurmaya çalışan kuryeler bir çok kanalda paylaşarak seslerini duyurmaya çalıştılar.

Kuryeler adına konuşan dernek başkanı Murat Tomris şu noktalara dikkat çekti: “Biz insanız, bizim haber değerimiz var. Siz nasıl bir kedi köpek öldüğü zaman üzülüyorsanız orada insan öldüğü zaman da üzülmek zorundasınız. Pandemiyle beraber zorluk arttı. Sizin ekmeğinizi suyunuzu çorabınıza kadar her şeyi getiren bizleriz. Biz robot değiliz. Bizim de ailemiz var. Trafikteki sürücülere sesleniyorum, araç kullanırken telefon kullanmayın. Artık ailelerimiz isyan ediyor, bizi işe göndermek istemiyorlar. Kimimiz en ufak kaza geçirince bile bacağını kırıyor, platin takılıyor. İşverenler tarafından da bize değer gösterilmiyor. İşverenler bize ‘Çalışmazsanız bir sürü kurye var’ diyor. Artık hız puanlamasını kaldırsınlar. Kural ihlallerini bizler yapmak istemiyoruz ama buna mecbur bırakılıyoruz.”

Trafik kazasında hayatını kaybeden motorlu kurye için “Bunun haber değeri yok” denmesini kesinlikle kabul etmediklerini belirten avukat Armağan Gültekin ise “Hiçbir paketin insan hayatından daha fazla değeri yoktur. Hiç kimse insanın canını kasteden zaman kısıtlamasıyla karşı karşıya bırakılmamalıdır. Yaşanan problemlerin başında 30 dakika içerisinde yetiştirilmesi gereken yemek siparişi ya da site asansörüne alınmamaları geliyor” diye konuştu.

Yorum Ekle
Mutlaka Okuyun  Kendi tamirinizi yapacağınız ücretsiz yer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir