KTM 250 EXC‑F 2015 | Motosiklet Sitesi

by Taylan Sanligul
6 sene ago
983 Views

HAKİMİYET MUCİZESİ

KTM 250 EXC‑F, yıllardan beri E1 dünya şampiyonasında yer almakta ve geçtiğimiz yıl da Meo Antoine’yi şampiyonluk unvanına taşıdı. Geçtiğimiz yılın modelinde yeni motora ve tasarıma kavuşmuş ve tamamen yenilenmiş olan 250 EXC-F, 2015 yılında ise pek çok akıllıca detaylı iyileştirmelerle gelecekte de üstünlüğünü devam ettirmeyi garanti altına aldı.

MOTOR

Yapı tipi 1 silindirli 4 zamanlı benzinli motor, sıvı soğutmalı
Hacim 249,91 cm³
Çap 78 mm
Strok 52,30 mm
Marş desteği Elektrikli marş/Ayak marşı
Motor yağlaması 2 rotor pompasıyla basınçlı yağlama dolaşımı
Birincil aktarma 24:73
İkincil aktarma 14:52 (13:52)
Soğutma Sıvı soğutma, devirdaim pompası üzerinden soğutma sıvısının sürekli devirdaimi
Debriyaj Yağ banyolu / hidrolik tahrikli DDS çok plakalı debriyaj
Ateşleme tertibatı Dijital ateşleme ayar özelliğine sahip, temassız kontrollü tam elektronik ateşleme tertibatı

YÜRÜYEN AKSAM

Şasi Krom molibden çelik borulardan merkezi boru şasi
Çatal WP Suspension Up Side Down 4860 MXMA PA
Süspansiyon kolu WP Suspension PDS 5018 DCC
Süspansiyon yolu Önde 300 mm
Süspansiyon yolu Arkada 335 mm
Fren tertibatı Disk fren, fren kaliperleri yüzer yataklı
Fren diskleri – çap Önde 260 mm
Fren diskleri – çap Arkada 220 mm
Zincir 5/8 x 1/4″
Gidon kafası açısı 63,5°
Dingil mesafesi 1.482±10 mm
Yüksüz durumda yerden yükseklik 345 mm
Yüksüz oturma yüksekliği 970 mm
Yakıt deposu kapasitesi toplam yakl. 9 lKurşunsuz süper (ROZ 95)
Yakıtsız ağırlık yakl. 105,5 kg

YENI MOTOR

250 EXC-F, çetin savaşlara sahne olan enduro serisinde üstünlüğünü kanıtlamış bir şampiyon ve birçok prestijli dünya şampiyonluğu unvanının keyfini sürüyor. Bu makine birçok temel bileşenini 350 EXC-F’nin başarılı motoru ile paylaşıyor ve birinci sınıf performansı, alt devirlerdeki tok torku, ultra modern tasarımı ve işin sonu yakıt enjeksiyon sistemi ile göz kamaştırıyor. Motosiklet kıvrak, atak ve kontrol edilebilir özellikleriyle hemen sürücünün güvenini kazanıyor. Brembo hidrolikli DDS debriyaj, konforlu bir debriyaj kullanımı sağlarken, elektrikli marş ve ayak marş her durumda sorunsuz bir çalıştırma sağlıyor. 2015 model için, ekstrem koşullar altında daha fazla sağlamlık ve daha iyi dayanıklılık için yeni geliştirilmiş yağ süzgeci conta halkaları kullanılıyor.

KRANK MİLİ

250 EXC-F krank mili, spontan gaz alışı ve en iyi çekiş için yeterli balans ağırlığı ile donatıldı. Alt biyel kolu yuvasında, doğrudan krank kolu muylusu üzerinde çalışan, iki preslenmiş yatağa sahip kaymalı yatak, motorun ömrünü iyileştiriyor ve krank milinin bakım periyotlarını uzatıyor – her ikisi de müşteri için avantaj.

MOTOR BLOĞU

Basınçlı döküm yöntemiyle üretilmiş krank karterinde et kalınlıkları, bir kokil döküm karterine göre belirgin oranda düşürülebilmiştir. Taş çarpmalarına ve diğer hasarlara karşı olağanüstü direnç gösteren, yüksek mukavemetli bir alüminyum alaşım kullanıldı.

SİLİNDİR KAFASI

KTM EXC DOHC (Double OverHead Camshaft) motorunu kalbini, üstten çift kam miline ve ultra hafif DLC kaplı külbütörlere sahip silindir kafası oluşturuyor. Büyük emme valfleri ile bağlantılı olarak büyük, akışı optimize edilmiş kanallar, olağanüstü performans için en iyi emme akışını mümkün kılıyor. Kam milleri, gücün ve torkun maksimize edilmesi için özel olarak enduro sürüşüne uygun bir güç açılımıyla geliştirildi. Motor, düşük titreşimli kütleler ve böylece yüksek devirler elde edilebilmesi için ultra hafif titan valfler ve külbütörler ile donatılmış.

BALANS MİLİ

Kütle kuvvetlerinin dengelenmesi için 250 EXC‑F motoru, çok işlevsel mil olarak, kam mili tahrik zinciriyle devridaim pompasını aynı anda tahrik eden bir balans miline sahip.

MARŞ DİNAMOSU

250 EXC-F motoru, bir elektrikli marşın ve ayak marşının avantajlarını sunuyor. Silindirin arkasında korunaklı bir şekilde konumlandırılmış elektrikli marş, ateşleme kapağındaki marş tahriki üzerinden, ateşleme rotorundaki marş volanı ile birleştirilmiştir.

DDS KAVRAMA

2015 modelde DDS kavrama (Damped Diaphragm Steel) daha da geliştirilmiş, primer dişli ile birlikte yüksek dayanıklı çelik dolu malzemeden frezelenmiş, daha hafif, tek parça bir debriyaj tasına kavuştu. Bu yöntem rakipsiz güvenilirliği garantilerken debriyaj tasının kompakt, perçinsiz yapısı sayesinde olağanüstü derecede ince bir motoru mümkün kılıyor. Ayrıca bu yapı, kavramanın kompakt ölçülerine katkıda bulunan, ince çelik lamellerin kullanılmasına olanak tanıyor. Disk yaylar, çekiş ve şanzımanın aşınmasına karşı avantaj sağlayan, ilave bir göbek sönümlemesinin takılmasına olanak tanıyor. Neticede Brembo kavrama mekanizması, disk yayla bağlantılı olarak çok rahat çalışan ve iyi kontrol edilebilen bir debriyaj modülasyonu sağlıyor.

VİTES KUTUSU

Yeni, 250 EXC‑F için özel olarak geliştirilmiş 6 vitesli enduro şanzımanı, selefine göre 4., 5. ve 6. viteslerde daha kısa aktarma oranlarına Yeni vites kutusu yüksek hassasiyet ve kolay vites değişimleri ile göz dolduruyor. Sekonder aktarım, yeni şanzımanla uyumlu hale getirildi.

ENGINE-MANAGEMENT-SYSTEM (EMS)

Keihin tarafından geliştirilen, elektronik yakıt enjeksiyonlu ve 42 mm gaz kelebeği gövdeli Engine Management System, spontane tepki ve maksimum motor performansı sağlıyor. Yağ soğutmalı, 196 W gücündeki bir alternatör, yakıt enjeksiyonu, aydınlatma ve diğer tüketiciler için gerekli enerjiyi sağlıyor. Yeni geliştirilmiş bir ECU, daha hızlı ve mutlak güvenli veri işlemesi sağlıyor. PowerPart olarak satılan bir Map-Select-Switch sayesinde, EMS üzerinden çeşitli motor karakteristikleri seçilebiliyor. Bunun dışında yine isteğe bağlı sunulan bir User-Setting-Tool, dizüstü bilgisayar üzerinden makinenin verilerini okuma ve fareyle birkaç tıklamayla, ateşlemenin ve yakıt enjeksiyonunun mappingini değiştirme olanağı tanıyor.

Yorum Ekle
Etiketler: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları