Kaliteli Motosiklet Kendini Nasıl Belli Eder?

by motosiklet
1 sene ago
130 Views

Son zamanlarda tüm özellikleri birarada sunan motosiklet modelleri çok tutulur oldu? Aslında kaliteli çıtasını belirleyen sadece performans, güç, fiyat mı, hayır hiçbiri… Kaliteli olduğunu belirten tek şey üretim sürecidir. Kalite zaman ister, kullanmak ister, kullanıcı geri dönüşü ister.

Çok fabrikasyon üretim yapıp geri çağırma yapan mı yoksa az üretim yapıp el ile tek tek test yapılarak tasarlanmış model mi tercih edersiniz? Böyle düşünmediyseniz artık düşünmenizde yarar var. Fabrikasyon hataları çok çıkıyor diye düşünmenizi istemeyiz, fabrikasyon ama işçiliği mükemmel olan modellerde var…

En çok satılan motosiklet modelleri nasıl üretiliyor? Tabiki fabrikasyon ama önemli olan hızlı olurken hataların en az sürede giderileceği ve en az geri dönüş yaşanacağı şekilde motosiklet üretilmesidir.

El ile üretilen veya özel yapım motosikletler bu yüzden daha az bozulan, daha az üretim arızası olan taşıtlardır.

Parçaların nasıl birleştirildiği, birbiri ile ne kadar uyumlu olduğu önemlidir. Kaliteli motosikleti anlamak için detaylar çok önemlidir. Hem alacağınız ikinci el motosiklete veya sıfır motosiklete ince ince bu aşağıdaki testleri yapın.

Örneğin;

1. Selesi nasıl açılıp kapanıyor, sert mi, yumuşak mı, hızlı kapatmadan kapanmıyor mu?
2. Parçaların arasında boşluklar orantılı mı yoksa bir yerde açıklık fazla iken diğer yerde az mı?
3. Ön kafa tutulup sallandığında fazlaca sallanıyor mu yoksa sallanmıyor mu?
4. Gidonda boşluk var mı yoksa boşluk yok mu?
5. Lastiklerin hammaddesi nasıl, idare eder mi yoksa yola iyi tutunan, mükemmel çekiş ve performans gösterecek şekilde bir yapıya mı sahip?
6. Scooter ise gidon altında torpido gözü varsa nasıl açılıp kapanıyor, sert mi yumuşak mı, yoksa kapanırken zorlamak gerekiyor mu?
7. Kullanılan elektrik kabloları dandik malzeme ile mi yapılmış yoksa gerçekten özenilmiş mi?
8. Kaliper ve fren sistemi siz fren sıkınca yerinden oynuyor mu veya durduğunuz yerde kontrol ederken siz sallayınca sallantı yapıyor mu?
9. Led ekran yeterli bilgi içeriyor mu yoksa bazı arızaları göstermiyor mu? Anlayacağınız sadece şekil olsun diye mi konulmuş.
10. Diğer parçaların ise nasıl yapıldığı hakkında detay bilgiler var mı, internet sitelerinde detaylar paylaşılmış mı?

Yani yukarıda saydığımız maddelerin tümü bir motosikletin gerçekten kaliteli olduğunu anlamak için kontrol edilmesi gereken parçalar ve durumlar. İster sıfır bir motosiklet alın, ister 2. el motosiklet alın, alırken her noktasını kontrol etmeyi unutmayın.

iyi sürüşler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları