İTÜ ARI, Koronavirüs Tanısını 90 Dakikada Koyabiliyor

by motosiklet
2 hafta ago
38 Views

İTÜ ARI Teknokent firması Bioeksen, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü (HSGM) Viroloji Laboratuvarı ile koronavirüs tanısını 90 dakika gibi kısa bir sürede koyabilen patojen kiti geliştirdi. Seri üretimine başlanan kitin, tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüsle mücadelede sağlık personelinin elini güçlendirmesi bekleniyor.

Bioeksen Kurucusu Canan Zöhre Ketre Kolukırık: “Koronavirüs salgını ortaya çıktığında, zaten iş birliği içerisinde olan HSGM ve Bioeksen, Dünya Sağlık Örgütü rehberliğinde hızlı bir aksiyon alarak, 2 hafta gibi kısa bir süre içerisinde salgına yol açan korona virüsün (SARS-CoV-2) tespiti ile ilgili bir kit geliştirdi ve Bioeksen bu kitin üretimine geçti. Geliştirdiğimiz kitin dünyadaki diğer muadillerinden farkı, virüsün kesin tanısında klinik olarak doğru sonuçları yaklaşık 90 dakika gibi kısa bir sürede vermesidir.”

İTÜ ARI Teknokent’in biyoteknoloji firmalarından , koronavirüs tanısını 90 dakika gibi kısa bir sürede koyabilen patojen kiti geliştirdi. Geliştirilen kit, T.C. Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü (HSGM) Viroloji Laboratuvarı’nın ortak Ar-Ge çalışması sonucu ortaya çıktı. Seri üretimine başlanan kitin, tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüsle mücadelede sağlık personelinin elini güçlendirmesi bekleniyor.

 

2
Kimler Neler Demiş?

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Alamanyalı

Almanya’daki Robert Koch Enstitüsü, ülkede son bir günde 1948 yeni vaka tespit edildiğini, toplam sayının 18 bin 610’a yükseldiğini açıkladı. Cumartesi günü ise tespit edilen yeni vaka sayısı bir önceki göre 2 bin 705 daha fazla olmuştu.

Enstitü, koronavirüs kaynaklı ölüm vakalarının sayısının da dokuz kişi artarak 46’dan 55’e yükseldiğini açıkladı. Cumartesi günü can kaybı bir önceki güne göre 15 artarak 46’ya yükselmişti.

Robert Koch Enstitüsü, vaka ve ölüm sayılarındaki artış hızının yavaşladığına dikkat çekse de, bunun haftasonunda yapılan test sayısında azalmadan kaynaklanmış olabileceği şerhini de düştü.

İbrahim Sarat

Küresel bir felakete dönüşen yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında bilanço giderek artıyor. Dünya genelinde 300 binden fazla vaka ve 14 binden fazla da ölüm bildirilmiş durumda. Allah sonumuzu hayır etsin