Hasar kaydı çıkmayandan şüphelenmek

0
330

Uzun yıllardır motosiklet sürenler, bu yargının nereden çıktığını anlayacaklardır. Yeni sürücüler ise satın almaya gittikleri motorları hasar kayıtsız diye incelemeden almak ile bir an önce satın alma hevesine giriyorlar. Yıllardır kullananlar ise ustaya inceletmeden almıyorlar. Üstüne üstlük sadece danışmak ile kalmayıp, bu işin eksperine bile gidiyorlar.

Yıllardır motor alıp satıyorum ve bu son kullandığım scooter tam 6 yıldır bende.

İkinci el motorlara güvenmeme gibi bir huyum var ve bu bende bir takıntı halini aldı. Yeni bir motor seçeceksem hem sıfır hemde hala üretimi olan parça stoğu iyi durumda olan motorlardan seçmeye çalışıyorum.

Aldığım Honda cbf150 motosikletimi hala kullanıyorum. Tam 14 yıl olmuş onu aldığım. Yağ yakma sorunu dediğinizi duyuyorum ama bu çözülemeyecek bir sorun değil.

İkinci elde alırken, yani illaki alacaksanız, istediğiniz motora ancak ikinci el ile ulaşabiliyorsanız. Aniden karar almayın, hemen noterin yolunu tutmayın. Bakın, inceleyin, soru sorun. Sahibi size usta konusunda sıkıntı çıkartıyorsa, o motoru almakta acele etmeyin. Bu şüphe uyandırıcı bir durum.

Burada iki ihtimal oluşuyor. Ya motorundan emin değil, ustaya göstermekten çekiniyor. Ya da zamanı yok. Acaba gerçekten zamanımı yok.

Zamanı olmaması bir yere kadar anlaşılabilir fakat satış sizin için önemli olduğu kadar hayati bir dönemeç. Yani bunun için siz zaman ayırdıysanız o da ayırmalıdır. Bu iki seçenek arasında nasıl karar alabilirsiniz. Kolay yolu bu zaten o motoru almaktan çekinin. Çünkü en ufak bir ihtimal ile kaza yapmış, ya da büyük ihtimalle kaza yapmış bir motosikleti almak üzere olabilirsiniz. Kontrolden sakınan bir satıcı ile pazarlığa bile oturmayın. Başka bir motor almaya bakın. Kısaca aceleci olmayın ki sonra başınıza iş çıkmasın.

Hasar kaydı yazdırılmayan bir çok motosiklet bulunuyor. Ufak kaza diye adlandırılan kazalarda kayıt tutulmuyor ama şasi kayması, yamulması, dengesizlik gibi durumlarda tamamen bu basit kazalarda oluşuyor. O yüzden ben kişisel olarak sıfır motosiklet alma konusunda ısrarcıyım.

Not. Bir çok kullanıcı kendi aldığı ikinci el motorun daha önce kaza yapıp yapmadığını bilmiyor.

Yorumlarınızı bekliyorum.

iyi sürüşler

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here