Grand Prix Makinelerinin Soyundan Dream CB750 FOUR

Tarihi 1966 Dünya Grand Prix Yol Yarışı Serisinde arka arkaya beş şampiyonluk kazanan Honda, sonraki sezondan itibaren Dünya GP devresinden çekilmeye karar verdi. Bu duyuru üzerine şirket öncelikli hedefine döndü; yüksek performanslı tüketici makinelerinin geliştirilmesi. Böylece yol yarışlarında elde edilen teknolojinin uygulanmasıyla başarı elde edilecekti.

Honda o günlerde Japon yapımı motosikletlerinin yarısından fazlasını ihraç ediyordu. Ancak şirket, ABD gibi gelişmiş ülkelerde büyük talep görmesine rağmen, büyük hacimli spor motosikletleri sunmadı. Üstelik, Honda motosikletlerinin Amerika’daki satışları 1966’da düşmeye başlamıştı. 

Dream CB450, 1965 yılında yüksek performanslı bir motosiklet olarak piyasaya sürüldü. İki silindirli bir DOHC motora sahip olan bu motor, selefi 305 cc CB77’nin daha yüksek sınıf bir versiyonunu isteyen Amerikan Honda’nın isteği üzerine yaratılmıştı. Geliştirme projesinden sorumlu olan Yoshiro Harada, ürünün geçmişine yansıdı.

“1960 yılında,” diye hatırladı, “ABD büyük motosiklet pazarı yılda yaklaşık 60.000 adetti. Bunların çoğu İngiliz üreticilerden ithal ediliyordu. Japon pazarı, aylık birkaç yüz birimlik satışla nispeten daha küçüktü. durumu anlayarak 450 cc’lik bir motosiklet geliştirmeye karar verdik, özellikle de ABD’de ve Japonya’da satılabilecek bir seri üretim modeli. “

CB450 nispeten iyi sattı, ancak büyük bir ürün olarak kabul görmedi. Görünüşe göre Amerikalı sürücülerin çoğu, motosikletleri ne kadar hızlı gidebildiklerine göre yargılamadılar. Ayrıca, vites küçültmeden ihtiyaç duydukları gücü elde edebilmek için duyarlı tork performansı da istediler. Birçok yerel sürücü için motosikletler, roketleme performansından ziyade bir eğlence ve rahatlama aracını temsil ediyordu.

Harada, CB450’nin yerel pazarlardaki etkisini gözlemlemek için 1967 yazında ABD’yi ziyaret etti. Hatta Amerikan Honda çalışanlarına makinenin üstün performansını detaylandıracak kadar ileri gitti ve onlara Norton ve Triumph’un 650 cc modellerinden bile daha iyi olduğunu söyledi. Ancak 450 cc bisiklet sürmenin mantığını görmediler. Bunun yerine, basitçe “daha büyük daha iyi” inancına tutundular.

650 cc motor hacmi Japonya’da bulunabilecek en büyük motordu, ancak bu motosikletler genel pazarda sadece birkaç yüzde puanı oluşturuyordu. Bu nedenle Harada, ABD pazarına açık bir selam olarak daha büyük bir model geliştirmeye karar verdi. Ancak, Amerikan Honda’nın “ne kadar büyük olursa o kadar iyi” talebi ona oldukça belirsiz geldi. Yalnızca bu tavsiyeye dayanarak, Harada’nın doğru yer değiştirmeyi belirlemesi zor olacaktır.

O zaman Harada, güvenilir bir kaynaktan, Britanya’nın Triumph şirketinin 3 silindirli 750 cc motora sahip yüksek performanslı bir model geliştirdiğini öğrendi. Bu haber, motorun teknik özelliklerini belirledi. Ekim 1967’ye kadar, Honda’nın yeni daha büyük cc modelinin taslağı tanımlandı: maksimum çıktısı 67 beygir olan 750 cc’lik bir motor tarafından sürülecekti (Harley-Davidson’ın maksimum çıkışı 66 beygir gücü olan 1300 cc biriminden bir fazlası) .

Şubat 1968’de geliştirme projesi adına yaklaşık yirmi kişilik bir ekip toplandı. CB750 FOUR’un tasarımı resmen başlamıştı. Ancak Honda, klasik Super Cub’ın popülaritesi sayesinde zaten endüstrinin önde gelen motosiklet üreticisiydi. CB750 FOUR’u piyasaya sürerek şirket, kalite ve hacim açısından dünyanın en iyi üreticisi olmayı planladı. Bununla birlikte, bu modelin rekabeti zorlu olurdu, çünkü pakette Triumph, BMW ve Harley’den karşılaştırılabilir modeller vardı. Bu nedenle, yeni Honda’nın sahaya liderlik etmesi için üstün bir performans ve güvenilirlik seviyesi sunması gerekecekti.

4 silindirli, dört susturuculu bir motor yapısı, her pazardaki sürücülerin motosikleti Grand Prix makinelerinin çarpıcı performansı ile hemen ilişkilendirebilmesi için tasarımın temeli olacaktı. Ayrıca, gidon konumu yükseltilecek – Amerikalı sürücüler arasında popüler – motosikletin dinamik, “vahşi” imajını vurgulamak için. Honda’nın büyük bir motora sahip ilk seri üretim modeli olan CB750, yüksek üretim hacmi ve sahibi için daha kolay bakım sağlamak için tasarlanmış çeşitli teknolojiler kullandı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başka Yazı Yok

0
Would love your thoughts, please comment.x

Giriş Yap