Eziklerin Tedavisi (Ev Tedavileri)

1
1332

Basit kazalarda bile hafif ezikliklerle karşılaşabiliyoruz, yan yatma, araca çarpma, ayağını vurarak morartma motosiklet üzerinde hep karşılaştığımız yaralanma çeşitlerinden. Şimdi bunlara karşı neler yapılabileceği hakkında biraz bilgi verelim dedik. Eziklerin en etkili tedavisi henüz kırmızımsı renkte iken yapılandır.

Buz paketi veya dondurulmuş sebze paketleri ile 20-30 dakika boyunca soğuk kompres uygulanarak hem şişmesi önlenebilir hem de iyileşme hızı arttırılabilir. Dikkat etmeniz gereken husus buzu doğrudan cilde uygulamamanız gerektiğidir.

Buz torbasını bir havluya sararak uygulayın. Eğer ezilme bacak veya ayağın büyük bir kısmını kaplıyorsa, yaralanma sonrası ilk 24 saat boyunca mümkün olduğunca yüksekte tutulması gerekir.

Ağrı kesici olarak “asetaminofen” alınabilir. Pıhtılaşmayı yavaşlattıkları için “aspirin” veya “ibuprofen” almaktan kaçının.

Yaklaşık 48 saat sonra, sıcak suda ıslatılmış bir bez ile ilgili bölgeye uygulama yaparak bölgenin kanı almasını kolaylaştırabilirsiniz. Bu uygulamayı günde 2-3 kez ve 10 dakika boyunca yapınız. Morarma yavaş yavaş rengini açacaktır.

Ezikler için Tıbbi Tedavi

Doktorların yukarıda bahsedilen yollar dışında uyguladıkları daha özel bir tedavi yöntemleri yoktur. Buz paketleri ve daha sonrasında ısı uygulaması, ağrı kesici ilaçlar ve morarmış bölgenin yükseltilmesi gibi tedaviler önerilmektedir.

Morarmaların Önlenmesi

Morarmaları önlemek için:

  • Temasın az olması için koruyucu giysiler giyin.
  • Fren yaparken durmadan ayağınızı yere koymayın
  • Araçlara yakın geçmeyin
  • Dönüşlerde yola fazla sarkmayın
  • Yolda giderken ayağınızı yanlara sarkıtmayın
  • Dönüşlerde aracınız düz çizgiye gelmeden gaz vermeyin, dengenizi korumak için dönüş çizgisini bozmayın
Mutlaka Okuyun  Doktorların Önerdiği Gelmiş Geçmiş En Etkili Sivrisinek Önleyici

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here