ExoDyne Elektrikli Motosiklet

by motosiklet
3 sene ago
229 Views

ExoDyne, Dr Cross’un başarıların uzun listesinin bir örneğidir. Araçlarını onarmak gibi bir tutkusu vardır ve hatta hafta sonları yarıştığı spesifik bir Mazda RX-8’i tasarlamıştır. ExoDyne’i tamamlamak için dokuz aylık araştırma, tasarım ve imalat gerekiyordu. Cross, koltuk döşemesi ve toz boya hariç hepsini kendisi yaptı.

ExoDyne, aynı derecede etkileyici bir stille son derece minimalist fakat fonksiyonel bir tasarıma sahiptir. Motosikletin kalbinde 100V 32 Ah konfigürasyonda düzenlenmiş ve 600 amperlik bir çıktı üretebilen 8 lityum iyon polimer (LiPo) pil hücresi içeren kutulu bir çerçeve bulunuyor. Lityum iyon polimer piller, sıvı yerine bir polimer elektrolit kullanır; bu da diğer lityum pil türlerine kıyasla daha yüksek özgül enerji ve azalmış ağırlık sağlar .

Karbon fiber kullanımı ile tamamlanan tüm pil kutusu etkileyici olarak 48 kilo ağırlığındadır. Tüm bunlar daha hafif, daha hızlı bir motosiklet anlamına geliyor.

Pil ile eşleştirilen ExoDyne, EnerTrac’ın 11 kW (30 kW tepe) arka göbek motoruyla ve Sevcon Gen 4 motor denetleyicisi ile sürülür. Bu kurulum, herhangi bir tür bir aktarma organı ortadan kaldırarak motosikletin şık, minimalist tasarımı olmasını sağladı fakat birkaç zorluk çıkarmaktadır. Bir hub-içi motor yaylanmayan kütleyi önemli ölçüde arttırır ve bu da genel süspansiyon tepkisini ve kullanımını tehlikeye atar.

Ayrıca doğal olarak kaldıraç eksikliği nedeniyle çalışması inanılmaz yüksek amper değerine ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, Dr Cross tüm temelleri kapsadığını söylüyor. 600 amp lityum iyon polimer pilinin yeterli gücü fazlasıyla ürettiğini ve bu çıkışın aslında 200 amps’ye eşit olduğunu ve çok iyi bir tork sağladığını açıklıyor.

Etiketler: , ,

2
Kimler Neler Demiş?

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Seda Uyanık

Konu hakkında daha fazla yazı bekliyorum

Seda Uyanık

Selam siten cidden ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım