ExoDyne Elektrikli Motosiklet

2
1849

ExoDyne, Dr Cross’un başarıların uzun listesinin bir örneğidir. Araçlarını onarmak gibi bir tutkusu vardır ve hatta hafta sonları yarıştığı spesifik bir Mazda RX-8’i tasarlamıştır. ExoDyne’i tamamlamak için dokuz aylık araştırma, tasarım ve imalat gerekiyordu. Cross, koltuk döşemesi ve toz boya hariç hepsini kendisi yaptı.
exodyne electric motorcycle Alan Cross 9 633x423 - ExoDyne Elektrikli Motosiklet
ExoDyne, aynı derecede etkileyici bir stille son derece minimalist fakat fonksiyonel bir tasarıma sahiptir. Motosikletin kalbinde 100V 32 Ah konfigürasyonda düzenlenmiş ve 600 amperlik bir çıktı üretebilen 8 lityum iyon polimer (LiPo) pil hücresi içeren kutulu bir çerçeve bulunuyor. Lityum iyon polimer piller, sıvı yerine bir polimer elektrolit kullanır; bu da diğer lityum pil türlerine kıyasla daha yüksek özgül enerji ve azalmış ağırlık sağlar .
exodyne electric motorcycle Alan Cross 8 633x423 - ExoDyne Elektrikli Motosiklet
Karbon fiber kullanımı ile tamamlanan tüm pil kutusu etkileyici olarak 48 kilo ağırlığındadır. Tüm bunlar daha hafif, daha hızlı bir motosiklet anlamına geliyor.
exodyne electric motorcycle Alan Cross 6 633x423 - ExoDyne Elektrikli Motosiklet

Pil ile eşleştirilen ExoDyne, EnerTrac’ın 11 kW (30 kW tepe) arka göbek motoruyla ve Sevcon Gen 4 motor denetleyicisi ile sürülür. Bu kurulum, herhangi bir tür bir aktarma organı ortadan kaldırarak motosikletin şık, minimalist tasarımı olmasını sağladı fakat birkaç zorluk çıkarmaktadır. Bir hub-içi motor yaylanmayan kütleyi önemli ölçüde arttırır ve bu da genel süspansiyon tepkisini ve kullanımını tehlikeye atar.
092117 exodyne electric motorcycle Alan Cross 4 - ExoDyne Elektrikli Motosiklet
Ayrıca doğal olarak kaldıraç eksikliği nedeniyle çalışması inanılmaz yüksek amper değerine ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, Dr Cross tüm temelleri kapsadığını söylüyor. 600 amp lityum iyon polimer pilinin yeterli gücü fazlasıyla ürettiğini ve bu çıkışın aslında 200 amps’ye eşit olduğunu ve çok iyi bir tork sağladığını açıklıyor.

092117 exodyne electric motorcycle Alan Cross 11 - ExoDyne Elektrikli Motosiklet092117 exodyne electric motorcycle Alan Cross 17 - ExoDyne Elektrikli Motosiklet092117 exodyne electric motorcycle Alan Cross 12 - ExoDyne Elektrikli Motosiklet

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here