Temelde Elektrikli Motosikletlerde ehliyetsiz kullanılabilme seçeneği olan motor gücünün 250W kuralını biliyorsunuzdur. Bilmiyorsanız kısaca şöyle tarif edebiliriz; 250W üstü güce sahip olan elektrikli motosikletleri ehliyet ile kullanabiliyorsunuz. 250W altı elektrikli motosikletler ise ehliyetsiz, plakasız ve ruhsatsız kullanılabiliyor. Satın alırken diğer detay bazı bilgiler var hemen aşağıdaki yazıda bunları sizlerle paylaştık.

Elektrikli Motosiklet Alırken Aslında Neye Dikkat Etmeliyiz çok açık şekilde yazdık.

Motor gücüne bakın
Eğer A1 veya M sınıfı ehliyetiniz (B ehliyet) yoksa 250 Watt gücünün aşağısındaki elektrikli motosikletleri tercih edin. Motor gücü menzili de etkilediği için satın alırken yaparkenki önemli kriterdir. 500 Watt motor gücüne sahip olan elektrikli motosiklet 25 km, 1200-1500 Watt arasında gücü olanlar 40-50 km arası menzile sahiptir, 2000 Watt gücü olan elektrikli motosikletler 75 km ve üzeri menzil mesafelerine sahiptir. İhtiyacınıza göre karar vrebilmeniz için işiniz veya mesafeniz doğrultusunda seçim yapın. Günlük gidip geleceğiniz mesafeyi ölçün ve satın alın. İş yerinde şarj doldurma imkanınız varsa çok daha iyi olur.

Menzil meselesi önemlidir
Elektrikli motosiklet ile gidip geleceğimiz menzili, mesafeyi nasıl ölçeriz. En düşük menzilli elektrikli motoisklet ve bisikletler gecelik 4 saatlik tek şarj ile 5 km’lik bir mesafeyi ortalama gidiş gelişte 4 gün yapabilmenizi sağlar. Daha uzun mesafeler motor sürecekseniz, 70-80 km menzile uygun elektrikli motosiklet modelleri daha uygun olacaktır. Yani motor gücü 2000 watt üzerinde olması daha iyi olur.

Şarj süresini kontrol edin
Elektrikli motosikletlerde akü (pil) şarj süresi 1 saat ile 8 saat arasında değişmektedir. Aracınızı sarj etmek için kablo ile ulaşılabilir bir yerde park etmeniz ve gece boyu orada şarj etmeniz gerekebilir. Gideceğiniz yerde şarj etme imkanınız varsa ve işiniz bir süre motosikletinizi park etmeye elverişli ise her park etmede tekrar şarj edebilirsiniz. Önemli bir uyarıda burada vereceğiz. Elektrikli motosikletnizi Şarj ederken yağmurdan etkilenmeyecek bir çatı altında, korumalı bir bölümde olması olası elektrik kazalarını, ayrıca motorunuzun ıslanarak arıza vermesini engelleyecektir. Çoğu motosiklet yağmurdan çok fazla etkilenmez fakat aşırı yağmur elektrik aksamlarının bozulmasına, korozyona uğramasına veya o an olmasan bile sonradan arıza vermesine neden olabilir.

Pedal ile şarj seçeneği
Yeni tip elektrikli motosikletlerin azında elektrikli bisikletlerin çoğunda şarjınız azalsa bile pedal seçeneği ile sürüşe devam edebilir, şarjınızı bu şekilde doldurabilirsiniz. Tamamen sizin sürüş menzil ve mesafenize bağlı olarak bu tip bir elektrikli bisiklet, elektrikli motosiklet alıp almamayı değerlendirebilirsiniz. Pedal seçeneği elektrikli bisiklet formunda olanlarda genelde oluyor fakat elektrikli motosiklet tabir edilen gücü nispeten daha fazla olanlarda pedal ile şarj olmuyor.

Garanti süresi ve bakım seçeneği
Aldığınız elektrikli motosikletin servis ağı sizin bulunduğunuz yere, bölgeye yakın mı? Servis size ne kadar uzaklıkta? Herhangi bir sorunda sorununuzu hemen çözebilecekler mi? Almadan veya alırken sormanız gereken sorunlardan en önemlisidir. Garanti süresi genelde 2 yıldır fakat koşul olarak bazı üreticiler 1 yıl süre ile garanti vermektedirler.

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir