Giriş Yap
Ehliyetsiz araç kullanma cezası

Ehliyetsiz araç kullanma cezası

Ehliyetsiz araç kullanma cezası – 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36’ya göre araç kullanmak için sürücü belgesine (ehliyet) sahip olmak gerekmektedir. Aksi takdirde ehliyetsiz araç kullananlar hakkında trafik görevlileri idari para cezası uygulayacaktır. 2023 yılı için ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 8190 TL‘dir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Kimlere Verilir?

 • Ehliyetsiz araç kullanmak (18 yaş altı ehliyetsiz araç kullanma cezası da bu kapsama girer.)
 • Ehliyetsiz kişiye araç vermek
 • Mahkeme ve savcılık kararı da dahil olmak üzere herhangi bir nedenden dolayı geçici ya da tedbir amaçlı ehliyetine el koyulan kişinin araç kullanması
 • Mahkeme ve savcılık kararı da dâhil olmak üzere herhangi bir nedenden dolayı geçici ya da tedbir amaçlı ehliyetine el koyulan bir kişiye araç kullandırmak
 • Sürücü belgesi daha önce iptal edilmiş bir kişinin araç kullanması
 • Sürücü belgesi önceden iptal edilmiş kişiye araç kullandırmak
 • Sürücü sertifikasının süresinin dolması

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Ehliyet belgesi olmadan trafiğe çıkmanın 2023 yılı için takdir edilen ceza miktarı ise 8 bin 190 TL’dir.

 • Ehliyetsiz araç kullanmanın 2023 yılı için belirlenen temel cezası 8.190 TL,
 • Ehliyetsiz araç kullandırma cezası 2023 yılı için belirlenen temel cezası 8.190 TL,
 • Ehliyet sınıfına uygun olmayan bir araç sürülmesi cezası 2023 yılında 4.060 TL,
 • Ehliyet sınıfına uygun olmayan araç kullandırma 2023 yılı için belirlenen temel cezası 4.060 TL,
 • Ehliyeti yanına almama cezası 2023 yılında 951 TL olarak uygulanmaktadır.

Ehliyet, talep edildiğinde ilgili memurlara beyan edilmelidir.

Bu belge ile trafiğe çıkabildiğinizi beyan etmiş olursunuz. Ehliyet, araç kullanma için yetkinlik belirtme şeklidir. Yukarıda sayılanların ayrı ayrı önemi ve ihmali durumunda ceza belirlemesi yapıldığı gibi, ehliyet belgesinin de çeşitli bahanelerle bulunmaması halinde ceza belirlemesi yapılmıştır.

Kesilen cezalar 15 gün içerisinde vergi dairesine ödendiği takdirde toplam ceza miktarından %25 indirim uygulanmaktadır.

Ehliyetsiz araç kullanmama cezasını taksitlendirmek için vergi dairesi ya da e-devlet üzerinden taksitlendirme yaptırabilirsiniz. İlk 15 gün içerisinde başvurulduğu takdirde dört ay taksit yapılarak ilk taksitin ödenmesi gereklidir. Aynı şekilde 15 günün ardından 36 aya kadar taksit imkanından yararlanabilirsiniz. Ayrıca ehliyetsiz araç kullananlar için ceza puanı düşülür. Bunlar;

 • Ehliyet sahibinin ehliyetinde yer almayan bir araç sınıfından araç sürmesi (örneğin motor ehliyeti olanın otomobil kullanması) durumunda yukarıda saydığımız cezaya ek olarak 20 ceza puanı eklenir
 • Geçerlilik süresi dolan ehliyeti ile araç kullanan kişiye yukarıda saydığımız cezaya ek olarak ehliyetine el koyma işlemi uygulanır.
 • Ehliyeti unutup yanına almadan araç kullanan kişi için yukarıda saydığımız idari para cezasına ek olarak 5 ceza puanı eklenir.

Ehliyet kelime olarak uzluk, ustalık, yeterlik olarak tanımlanmakla günlük kullanımdaki anlamı bir kimseye, belli bir konuda yeterli olduğunu belirtmek için ilgililerce verilen belge olarak belirtilebilir. Bu belge, sürücülerin trafiğe çıktıkları sürece yanlarında taşımaları gereken en önemli belgedir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası İptal Olur mu ? Nasıl Yapılır? 

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası İptal olma olasılığı her zaman bulunan bir cezadır. Ancak bunun içinde belli başlı kaideleri bilmemiz şarttır. Bunlarıysa şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Cezanın tebliğinin tarafımıza yani oturduğumuz adrese ulaşması şarttır.  Cezayı e devlette görmek ve bunun üzerinden iptal başvurusu yapmak ise doğru değildir. Ceza kağıdı mutlaka evimize gelmelidir.  
 • Tebligatın ulaşması sonrası bizi kanunen temsil edebilecek biri ya da bir avukat ile hazırlanan dilekçeyle sulh ceza mahkemesine gerekli itirazları en geç 15 gün içinde yaparız. Süre 15 günü aştığı takdirde herhangi bir işlem ve iptal talebinde bulunmak ise mümkün olmayacaktır.

İkinci Kere Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar ? 

Ehliyetsiz araç kullanırken her yakalanmada, ceza kat sayısı yakalanma ile doğru orantılı olarak artar. Kabahatler Kanununda yer alan 5326 sayıca belirlenmiş maddelerde, cezanın tekrarı halinde aynı suçun birden daha çok işlenmesine istinaden hem ilk hem de ikinci suç için ayrı ayrı yani 8190×2=16380 TL ceza kesilir. Rakamın ne denli büyük olduğunu görürsek bu konuda yeterince hassas davranmanın, bizi maddi açıdan da zorlamamasının önüne geçmiş olacağını asla unutmamalıyız. 

Ehliyetime 6 Ay El Konuldu? Ne Yapabilirim?

Ehliyetine el konulan kişi için ilk yapması gereken 6 ay boyunca araç kullanmamaktır. Aksi hali ve yakalanması durumunda süreç ve ceza uzaması kat ve kat artar. İkinci olarak sürenin dolmasına müteakip araca el koyan, trafik birimine ve trafik şube müdürlüğüne giderek gerekli evrakları teslim etmelisiniz.  Şayet herhangi bir mahsur yoksa ehliyetiniz tarafınıza hemen teslim edilecektir.  

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok