Doğru ayna kullanımı, mesafe sorunları

0
221
aynadan motosiklet
aynadan motosiklet

Bakışlarınızla önünüz ile arkanızı aynalarınızdan çok iyi tarayın. Hiçbir objeye bakışlarınız iki saniyeden fazla sabitlenmesin ki diğer yöndeki tehlikeleri kaçırmayın. Belki bir kazaya doğru sürüklenmenizi engelleyecek bakışlar size her zaman gereklidir. Aynalardan her 7-10 saniyede bir arkanızı kontrol altında tutmayı ihmal etmeyin.

Aynalardan gördüğünüz arkanızdaki nesnelerin size olan mesafelerini doğru tahmin etmek birazda mesafeyi ölçmekle olacaktır. Durduğunuz yerde arkanızdaki araca bakın, yaklaşık kaç metre mesafede görünüyor tahmin edin, yani kendinize kısa bir test yapın. Örneğin 4 metre olarak düşündüğünüz uzaklık yaklaşık 6 metre kadar olacaktır. Bu mesafe normal motorunuzla gelen aynaların görüş değerleridir. Normal ayna standartları uzakta göstermek üzere tasarlanmışlardır. Omuz üstünden bakışınızı geliştirin.

Motorlarda farklı ayna kullanımı görüş değerlerini değiştreceğinden bunlara alışmak zaman alır, alışılmadık durumlara yol açar.

Bir kaç not daha;

AYNALARIN UZAĞI GÖSTERMESİNİN YEGANE SEBEBİ, ÖZELLİKLE UZUN SÜRELİ KULLANIMLARDA SÜRÜCÜNÜN GÖZ BEBEĞİ İLERİYE BAKMAYA ODAKLANDIĞINDAN YAKINA BAKMAK GEREKTİĞİNDE GÖZ MERCEĞİNE ÇOK YÜK BİNER.

YAKINI ALGILAMAK İÇİN MERCEK ZAMAN ÇALAR BU ÇALINAN ZAMAN NORMAL KOŞULDA ÖNEMLİ VE HİSSEDİLİR DEĞİLDİR AMA SANİYELER İÇİNDE METRELERCE YOL ALAN ARAÇLARDA TEHLİKE ARZEDER, DIŞ AYNANIN ODAĞININ BU ŞEKİLDE YAPILMASI GÖZ BEBEĞİN ANLIK OLARAK KULLANDIĞIMIZ DIŞ AYNADA HİSSEDİLEMEYECEK ARALIKTA ADAPTE OLUP SONRA TEKRAR YOLA ADAPTE OLMASI İÇİNDİR.

YAN AYNALARIN DÜŞÜK SÜRAT VE MANEVRALARDA KULLANIRKEN Kİ BÜKEY ETKİSİNDEN KÜÇÜK GÖSTERMESİ DİĞER OLAYA GÖRE ÇOK DAHA AZ RİSK VE KOLAY ADAPTE OLUNABİLMESİ AÇISINDAN BÖYLE YAPILIR.

Ayrıca uzun yollarda dikkat ederseniz geliş gidiş kara yollarında sağ tarafta ve sol tarafta mini beton çubuklar ve bunların sol da olanlarında beyaz reflektör, sağ tarafta olanlarında kırmızı reflektör görürsünüz.

Sisli ve yağışlı havalarda yol görüşünüz kapandığında soldan gördüğünüz ferlektör ışığı karşıdan gelişte araçların farını, sağ ferlektörden gelen kırmızı ışık öndeki aracın stoplarını temsil ettiğinden şeridi göremeseniz de yolu takip etmenizi sağlar.

Alıntıdır

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here