BMW Motosiklet fiyatlarını düşürecek proje peşinde

3
688

Üç boyutlu yazıcıların teknoloji alanında başarısıyla gelişen endüstri çarklarına adapte olmasının ardından, bu teknoloji ile üretilen parçalar çoğalıyor. Motosiklet ve otomobil dünyası da bu teknolojinin nimetleriden faydalanıyor.

Böylece üretim hızı artıyor ve maliyetler azalıyor. AR-GE çalışmalarına ağırlık veren BMW, MINI araçlarının parçalarını 3D yazıcılar ile üretip sunmaya başladı. Motosiklet parçaları için durum çok daha farklı düşünülüyor. BMW, Motosiklet şasi’si için bu teknolojiden yararlanmaya başlamış.

Her yıl 140.000 parçanın 3d üretildiğini söyleyen BMW yetkilileri, bu parçaları yarış otomobillerinde de kullanıyor. Motosiklet üretimindeyse karbon kompozit parçalardan faydalanılacak. Çelik şasiye alternatif olan bu malzemenin güçlülüğü ise başka bir soru işareti olarak ortaya çıkıyor.

BMW ise konudan oldukça emin ve 200 beygir gücündeki aracın tüm kuvvetini karşılayabileceğini belirtiyor. BMW S1000RR gibi – Kawasaki H2 içinde kullanılan malzeme 300 beygir üstünde olmasına rağmen, bu gücü kontrol edebildiği zaten hepimizce bilinen bir konu. Motosiklet konusunda BMW’nin gelişimini yakından izleyeceğiz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here