16.9 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 23, 2024

BMW, Araçtan – Araca İletişim Tekniğini Sergiledi

BMW, Araçtan – Araca İletişim Tekniğini Sergiledi

Münih’teki Connected Motorcycle Consortium konferansında , BMW bir R1200RS ConnectedRide’ı tanıttı. Prototip, geleceğin bağlantılı taşıma sistemlerinde iki tekerlekli araçların entegrasyonu için geliştirilen araç içi teknolojinin yeni türünü göstermektedir.

bmw r1200rs connected ride prototype motorcycle 5

BMW Motorrad, Honda ve Yamaha 2016 yılında Connected Motorcycle Consortium’u (CMC) kurdu ve ardından Kawasaki, KTM ve Suzuki tarafından takip edildi. CMC’nin başlıca rolü, motosikletlerin işbirliğine dayalı akıllı ulaşım sistemlerine (C-ITS) entegre edilmesine yardımcı olacak teknolojinin geliştirilmesine temel olmaktır.
bmw r1200rs connected ride prototype motorcycle 2

Küresel bir C-ITS ortamının geliştirilmesine yönelik çalışmalar, motosikletlerin otomobiller ve kamyonlar için geliştirilen sistemler ile çoğunlukla, dinamik özelliklerinden dolayı uyumsuz olduğunu kanıtlamıştır. CMC üyeleri için, bu tür bir otomotiv güvenlik sistemine entegrasyon, tüm üreticiler arasında ve her türlü araçta uyumlu olacak Araçtan – Araca (V2V) teknolojisinin geliştirilmesini gerektirmektedir noktasından hareket etmiş.

bmw r1200rs connected ride prototype motorcycle 3

12 Ekim’de Münih’teki BMW Welt’te düzenlenen CMC Konferansı, yapılması gereken işleri tanımlamak ve mümkün olduğu kadar çok şirketi buna katılmaya davet etmek için ilk adımları atıyor. Bu vesileyle, üç kurucu üye, prototip motosikletlerini, bir BMW R1200RS, bir Honda CRF1000L Africa Twin ve ortak bir V2V sistem örneği ile donatılmış bir Yamaha Tracer 900‘ü sergiledi.
bmw r1200rs connected ride prototype motorcycle 4

BMW’nin R1200RS ConnectedRide’ı, sürücünün ve diğer yol kullanıcılarının birbirlerinin mevcudiyetini bildirmek ve olası kazaları önlemek için tasarlanmış çeşitli sistemlerle donatılmış. Honda ve Yamaha tarafından sergilenen prototiplerde benzer sistemler kullanılmış ve gerekli olabilecek çapraz üretici uyumluluğunun bir örneği sunulmuştur.

Avrupa Motosiklet Üreticileri Birliği (ACEM) himayesinde çalışan ve Car2Car İletişim Konsorsiyumu ile yakın işbirliği içinde olan CMC, çok önemli bir hedef belirledi; 2020’ye kadar her ACEM üyesi C-ITS yetenekleri ile bir üretim modeline sahip olacağını öne sürdüler.

Kaynak: BMW

Motosikletler

Kawasaki KLX 300R

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz