Trafikte Uzaktan Gördüğümüz İlk Renk Hangisidir?

1
750

Trafikte Uzaktan Gördüğümüz İlk Renk Hangisidir?

Sizi şaşırtacak belki ama kilometrelerce uzakta görünen renk siyah ve mavidir. Çok çok uzaklardaki eşyaları ve cisimleri siyah bir gölge olarak görmemizin sebebi, üstündeki renkleri görebilmek için renk-mesafe dengesinin geçersiz ve yetersiz olmasıdır. Bize renk olarak gösteren şeyin sadece ışık yansıması olarak tanımlandığını bilmeniz gerekiyor. Fosforlu olmadığı sürece gündüz kilometrelerce uzaktan bize sadece siyah olarak yansıyor. Fosforlu rengin bile uzak mesafelerde herhangi bir geçerliği yok.

red motorcycle jacket ile ilgili görsel sonucu

Kırmızı rengi yakından rahat seçebilir ama uzaklara baktığımızda küçük bir cismin üstündeki kırmızı rengi fark edemiyoruz, çünkü gözümüz o rengi görmek için ihtiyaç duyduğu ışığı, aradaki mesafe içerisinde konumlandıracak etkiyi bulamıyor. Renkleri ancak mavi ve siyah olarak beynimizde otomatik bir tanımlama yapabiliyoruz. Trafikte polis arabalarının tepesinde olan ışıkların mavi ve kırmızı renge sahip olmasının sebeplerinden biri de budur. Yakından ve uzaktan rahatlıkla bu mavi ve kırmızı ışıkları seçebiliriz.

Şimdi kendi motor giysilerimizdeki veya kasklarımızdaki duruma gelelim. Bu aşağıdaki renk mont fosforlu bir sarı içeriyor fakat biz bunu gündüz çok uzaktan sadece siyah bir karaltı olarak seçebiliyoruz.

Kırmızı ve Mavi renkleri ise seçmek bizler için daha belirleyici.

Siyah bir renge sahip mont gündüz rahat görünse de gece görünürlüğü çok çok düşük oluyor.

black motorcycle jacket ile ilgili görsel sonucu

Reklektif yani yansıyan şeritleri olmadığı sürece üstümüze giyilen siyah motor montunun bize yarardan çok zarar getiriyor.

iyi sürüşler

 

Facebook Yorumları

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here