Android Telefonlar Tehlikede

by motosiklet
4 sene ago
128 Views

Android Telefonların sistem açığı çoğunlukla 3. parti uygulamalardan kaynaklanıyor. Check Point tarafından bulunan sistem açığı, Android mobil işletim sistemindeki ekran ve panel izinlerini kontrol etmeden onaylamamız sebebiyle ortaya çıkıyor. Google’ın sistem açığıyla ilgili bir yama yayınlayarak cihazları güvenle hâle getirmesi ise yaz aylarına kadar sürecek. Bu uygulamaları cep telefonunuza kabul ederek arkadaşlarınızın bilgilerini de tehlikeye atmış oluyorsunuz.

Android telefonlarndan hangileri etkilenecek?

Android 6.0.1 (Marshmallow) ve üzeri işletim sistemi kullanan tüm telefon ve tabletler açıktan etkileniyor. Google’ın kendi istatistiklerine göre, bu, tüm kullanıcıların yaklaşık yüzde 40’ı anlamına geliyor.

Sisteme zararları var
Facebook Messenger’ın balonları gibi ana ekranı kullanma izni olan uygulamalar, bu problemin merkezinde yer alıyor.

Uygulamalara verilen bu izin, sistem uyarı penceresi yetkisiyle erişimi açıyor. Bu özellik, geliştiricilere Android 6.0.0 ile sunulmuştu. Yani, 6.0.1 ve sonraki sürümlerde, bu izin otomatik olarak uygulamalara sağlanıyor. Ve bu durum, Uygulamaların bu durumdan faydalanarak sisteme erişim sağlamalarına sebep oluyor.

Ekrana tam erişim sağlanarak, görüntülenecek mesajlarla oltalama saldırısı gerçekleştirilebiliyor. Bu sayede de kullanıcının tüm hesaplarına erişilebiliyor. Onay vermeniz halinde telefonunuzdaki tüm bilgilere erişebiliyorlar.

Kendinizi koruyun
Cihazınıza Google’ın uygulama mağazası Play Store dışındaki kaynaklardan uygulama kurmayın. Çünkü google bu uygulamaların güvenliğinden dolayı zaten kendi içinde barındırmıyor.

0 0 vote
Article Rating
Etiketler: , ,
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları