2019 Honda CBR600RR

0
267

Performans mükemmelliği

CBR600RR’nin arkasındaki tarih, bu makineyi 600cc Supersport sınıfının ön saflarında tutan form ve fonksiyon olarak devam eden pistte test edilmiş, şampiyonluklar kazanan gelişmelere sahiptir. 2019 CBR600RR, olağanüstü taşıma ve esnek hareket için Honda’nın 41mm Büyük Piston Çatalına sahip güçlü motor, ön süspansiyon, ayrıca yarışta test edilmiş aerodinamik tasarım ürünü olan MotoGP’den ilham alan görünüş sunar.

Kısaca Özellikler ve Seçenekler 
599cc sıvı soğutmalı sıralı dört silindirli
Honda Elektronik Direksiyon Amortisör
Ünitesi Pro-Link® Süspansiyon
Honda Çok Eylem Sistemi (HMAS) Ters Çatal

CBR600RR ABS Özellikler ve Seçenekler 
599cc sıvı soğutmalı inline dört silindirli
Honda Elektronik Direksiyon Amortisör
Ünitesi Pro-Link® Süspansiyon
Honda Çok Eylem Sistemi (HMAS) Ters Çatal
Elektronik Kombine ABS

700’den fazla toplam MotoGP zaferiyle Honda’nın zaferi, Honda’nın motosikletlerinin cadde de öne çıkması gibi, diğer üreticilerin çok fazla el üstünde tutuyor. Üstün mühendislik ve teknolojimiz GP motosikletleri kazananların alanına koyuyor ve size sokak için ihtiyacınız olan performansı veriyor.

Honda Elektronik Direksiyon Damperi (HESD) 
CBR600RR’nin olağanüstü kullanımı için anahtarlardan biri kompakt HESD’dir. Öngörülebilir yüksek hızlı taşıma ve düşük hızlı manevra kabiliyetini korumaya yardımcı olur, böylece sürüşe odaklanabilirsiniz.

Şaşırtıcı Durdurma Gücü 
CBR600RR’nin Kombine Anti-Frenleme Sistemi (C-ABS), bir Supersport makinesinde türünün ilk örneği ve eleştirel öfke ile karşılandı.

12 kollu tekerlekler, tutarlı sertliği ve dengesi ile, keskin görünümlü 12 kollu alüminyum döküm jantlar çatalla çalışır ve gerçek yol tutuş iyileştirmeleri sağlamak için süspansiyon geri beslemesini geliştirir.

Radyal Ön Fren Kaliperleri 
CBR600RR, radyal monoblok ön fren kaliperleri kullanır. Bu yapı, pergeli sertleştirir ve bu, daha doğrusal ve güçlü bir duruş için daha iyi fren hissi almanız anlamına gelir. Her kumpas ayrıca, düzgün, sürtünmesiz kullanım için dört adet krom kaplamalı alüminyum piston kullanır.

Honda Multi-Action Sistemi (HMAS) Ters Çatal 
HMAS kartuş çatal, özel bir iç piston yapısına sahiptir. Yenilikçi tasarım, daha yüksek sönümleme özellikleri ve geniş bir ayar aralığı için yağ hızını yüksek tutmak için daha küçük çaplı pistonlar kullanır. Sonuç: özellikle daha küçük yüzey düzensizlikleri konusunda daha hassas süspansiyon performansı elde edersiniz.

Line-Beam Farlar 
Line-beam farlar, optimum ışık dağıtımı ve benzersiz kompakt tasarım için iki H7 ampul kullanan iki parçalı bir reflektör tasarımına sahiptir. Sonuç: Far daha iyi görmenize yardımcı olur ve ayrıca trafiğe görünür olmanıza yardımcı olur.

Çift Kademeli Ram Havası 
Buruna monteli, iki kademeli bir ram hava sistemi, doğrusal güç iletimi ve üstün motor performansı için hava kutusuna yüksek miktarda soğuk hava sağlar.

İki Aşamalı Yakıt Enjeksiyonu
Silindir başına iki enjektör seti hem düşük hem de yüksek devir performansı sağlar. Büyük düşük devir / dakika ölçümleri ve temiz çalışma ile birlikte anında yüksek devir / dakika tepkisi elde edersiniz.

Honda Elektronik Direksiyon Amortisörü 
Çoğu direksiyon damperi yalnızca gidon sapma hızını algılar. Honda Elektronik Direksiyon Damperi (HESD) çok daha karmaşık. Ayrıca araç hızını algılar ve sönümlemeyi orantılı olarak ayarlar. Bu, mükemmel, öngörülebilir yüksek hızlı yol tutuş sağlarken düşük hızlı manevra kabiliyetinin korunmasına yardımcı olur.

Merkezi Olarak Bulunan Yakıt Deposu 
CBR600RR’nin 4.8 galonluk yakıt deposu şasinin ortasına yerleştirilmiş ve şasinin altına yerleştirilmiştir. Bu, daha kompakt bir tasarıma izin verir, ancak daha da önemlisi, motosikletin kütlesini merkezileştirmeye yardımcı olur. Artan kitlesel merkezileşme, CBR’nin, özellikle motosikleti bir dönüşe yaslarken ya da çıkışta dururken, sürücü girişine daha duyarlı olduğu anlamına gelir.

Unit Pro-Link® Süspansiyonu 
Çerçeveye monte edilmiş üst şok montaj aparatını ortadan kaldırarak, Unit Pro-Link® şasiyi darbelere karşı koruyarak daha hassas kullanım ve daha iyi çekiş sağlar. Honda’nın şampiyonluk kazanan MotoGP mootsikletlerinde geliştirilen, CBR’nin üstün mühendisliğinin mükemmel bir örneği.

Elektronik Kombine Kilitlenmeyle Frenleme (C-ABS) 
Elektronik olarak kontrol edilen C-ABS, her iki tekerleğe de fren kuvveti dağıtır ve frenleme güvenliğinin ideal koşulların altında kalmasına yardımcı olur. Sistem, fren kolu ve pedal üzerindeki sürücü girişini elektronik olarak ölçer ve bazı durumlarda yalnızca ön veya arka freni uygular veya diğer durumlarda her iki frene de birleştirir.

model CBR600RR ABSCBR600RR
MOTOR
tip599cc sıvı soğutmalı sıralı dört silindirli
Bore x Stroke67.0mm x 42.5mm
Sıkıştırma oranı12.2: 1
indüksiyonProgramlanmış İki Aşamalı Yakıt Enjeksiyonu (PGM-DSFI); 40mm gaz kelebeği gövdeleri, Denso 12 delikli enjektörler
ateşlemeBilgisayar kontrollü dijital transistörlü w / 3B haritalama
starterElektrik
Valf TreniDOHC; silindir başına dört valf
DebriyajÇok tabakalı ıslak
Son sürüş# 525 O-ring ile mühürlenmiş zincir; 16T / 42T
transmisyon6 oranlı yakın oran
SÜSPANSİYON
Ön41mm ters teleskopik Büyük Pistonlu Çatal, yaylı önyükleme, geri tepme ve sıkıştırma sönümleme ayarlı; 4.3 inç seyahat
ArkaBirim Pro-Link® HMAS tek şoklu, yaylı önyükleme, geri tepme ve sıkıştırma sönümleme ayarlılığı; 5.1 inç seyahat
FRENLER
Önİki tam yüzer 310 mm disk, radyal olarak monte edilmiş dört pistonlu kaliperler; Honda Elektronik Kombine ABSİki tam yüzer 310 mm disk, radyal olarak monte edilmiş dört pistonlu kaliperler
ArkaTek 220mm disk w / tek pistonlu kaliper, Honda Elektronik Kombine ABSTek 220mm disk w / tek pistonlu kumpas
LASTİKLER
Ön120 / 70ZR-17 radyal
Arka180 / 55ZR-17 radyal
ÖLÇÜMLERİ
Komisyon (Caster Açısı)23º, 55 ′
iz98mm (3,8 inç)
uzunluk79.9 inç
Genişlik27 inç.
Yükseklik43.9 inç
Yerden yükseklik 5.3 inç.
Koltuk yüksekliği32,3 inç
Dingil açıklığı53.9 inç
Yakıt Kapasitesi0,9 gal dahil 4,8 gal. rezerv
RenkMat Siyah Metalik
Ağırlığı frenlemek*434 lbs.410 lbs.

 

Paylaş
Önceki İçerik2019 Honda CBR1000RR
Sonraki İçerik2019 Honda CBR650R
30 yıllık motosiklet sürüş bilgisi, tasarımcı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here