2019 BMW F850GS

by motosiklet
1 sene ago
183 Views

Macera damarlarınızdan akıyor. 2019 F 850 ​​GS‘in üstündeki 21 inç ön lastik sayesinde offroad yapacağınız an kolayca hakim olmanızı sağlayacak. F 850 ​​GS ile ne kadar uzağa seyahat etmek istediğinize ve çamurdan geçip geçmemek sizin elinizde. Fabrika çıkış bağlantısı seçeneğiyle, navigasyon, telefon, medya ve araçla ilgili verilere her zaman erişebilirsiniz. 6,5 inç TFT ekranda net – hiç dikkat dağıtmadan gösterilmiş.

2019 BMW F850GS Temel Özellikler

• Dinamik fren lambası artık standart.

Yeni BMW F 750 GS ve F 850 ​​GS’nin öne çıkan özellikleri:
• 853 cc deplasmanlı güçlü 2 silindirli sıralı motor. F 750 GS: 7500 rpm’de 57 kW (77 hp) ve 6000 rpm’de 83 Nm. F 850 ​​GS: 8250 rpm’de 70 kW (95 hp) ve 6250 rpm’de 92 Nm.
• 90 derece dik ve 270/450 derecelik atış aralığı ile krank mili tarafından üretilen son derece güçlü ve tok bir ses.
• Daha fazla sürüş hassasiyeti için monokok yapıda yeni, sağlam çelik köprü çerçevesi.
• Yeni teleskopik çatal / baş aşağı teleskopik çatal ve daha hassas tepki özellikleri için merkezi yaylı çift taraflı alüminyum döner kol.
• ABS, ASC plus ‘Yağmur’ ve ‘Yol’ sürüş modları standart olarak bulunur.
• ABS Pro ve dinamik fren lambalı Pro sürüş modları, DTC ve isteğe bağlı donanım olarak mevcut olan yeni ‘Dinamik’, ‘Enduro’ ve ‘Enduro Pro’ sürüş modları (yalnızca F 850 ​​GS modelinde mevcut).
• İsteğe bağlı donanım olarak mevcut ESA elektronik süspansiyon ayarı.
• El debriyajı çalışma kuvvetinde fark edilebilir bir azalma için kendiliğinden yükselen, sekmeyi önleyen bir debriyaj.
• Standart olarak LED far (düşük ve uzun far). Opsiyonel donanım olarak LED gündüz sürüş lambası.
• Çok işlevli gösterge paneli ve 6,5 inç fullcolour TFT ekran ile bağlantı ve isteğe bağlı donanım olarak sayısız özellik.
• Akıllı acil çağrı fonksiyonu, ilk defa orta sınıf için isteğe bağlı donanım olarak sunuluyor.
• Optimize edilmiş offroad ve seyahat kabiliyeti artı geliştirilmiş rüzgar ve hava koruması.
• Yeni tasarımdan kaynaklanan keskin GS profili.
• Yeni renk kavramları ve stil varyasyonları Ralli ve Ayrıcalıklı.
• Anahtarsız Sürüş, Vites değiştirme asistanı Pro, Dinamik ESA, eCall, Bağlantı vb.

 

Motor
Tipi Su soğutmalı 4 zamanlı sıralı iki silindirli motor, silindir başına dört supap, üstten çift eksantrik, kuru karterli yağlama
Çap x strok 84 mm x 77 mm
Kapasite 853 cc
Motor gücü 8.250 dev/dak’da 70 kW (95 bg)
OE çıkışını 6500 dev/dak’da 35 kW’a (48 bg) düşürme
OE RON91 kurşunsuz normal yakıt: 8.000 dev/dk’da 66 kW (90 bg)
Maks. tork 6.250 dev/dak’da 92 Nm
OE güç düşürme: 4.500 dev/dk’da 63 Nm
OE RON91 kurşunsuz normal yakıt: 6.250 dev/dk’da 86 Nm
Kompresyon oranı 12,7 : 1
Yakıt hazırlanması/Motor kontrolü Elektronik enjeksiyon
Emisyon Standardı Kapalı çevrim 3 yollu katalitik konvertör, EU-4 emisyon standard
Performans / yakıt tüketimi
Azami hız 200 km/sa’in üzerinde
Yakıt tüketimi (Dünya Motosiklet Test Ölçümü’ne göre 100 km) 4,1 l
Yakıt tipi Kurşunsuz süper, minimum oktan oranı 95 (RON)
OE kurşunsuz normal yakıt, minimum oktan oranı 91 (RON)
Elektrik sistemi
Alternatör sürekli manyetik alternatör 416 W (nominal güç)
Akü 12 V / 10 Ah, bakım gerektirmez
Güç aktarımı
Debriyaj Mekanik olarak kontrol edilen çok diskli ıslak debriyaj (sarsıntısız)
Şanzıman Motor bloğuna entegre edilmiş, daimi senkromeçli 6 ileri vitesli şanzıman
Aktarma Arka tekerlek poryasında atlama sönümleyicili sonsuz O-ring zincir
Şasi / frenler
Yürüyen aksam Köprü tipi şasi, çelik gövde yapısı
Ön çatal / süspansiyon Teleskopik ters çatal, Ø 43 mm
Arka çatal / süspansiyon Dökme alüminyum ikili çelik salıncak, merkezi WAD yaylı bağlantı, yay ön yükü hidrolik olarak ayarlanabilir, geri tepme sönümlemesi ayarlanabilir
Süspansiyon mesafesi ön / arka 204 mm / 219 mm (OE: süspansiyon alçaltma kiti 184 mm / 199 mm)
Tekerlekler arası mesafe 1.593 mm
Kaster 126 mm
Gidon açısı 62°
Jantlar Tel jantlar
Ön jant 2.15 x 21 inç
Arka jant 4.25 x 17 inç
Ön lastik 90/90 21
Arka lastik 150/70 R17
Ön fren Çift disk fren, yüzer tip fren diskleri, 305 mm çap, dört pistonlu yüzer tip kaliper
Arka fren Tek diskli fren, 265 mm çap, tek pistonlu yüzer tip kaliper
ABS BMW Motorrad ABS (bağlantısı kesilebilir)
Boyutlar / ağırlıklar
Toplam uzunluk 2.305 mm
Genişlik (aynalar dahil) 922 mm
Yükseklik (aynalar hariç) 1.356 mm
Sele yüksekliği, yüksüz durumda 860 mm (OE süspansiyon alçaltma kiti: 815 mm, OE alçak sele: 835 mm, OE konfor sele: 875 mm, OA Rallye sele: 890 mm)
Bacak içi bombesi, yüksüz durumda 1.910 mm (OE süspansiyon alçaltma kiti: 1.830 mm, OE alçak sele: 1.870 mm, OE konfor sele: 1.950 mm, OA
Rallye sele: 1.980 mm)
Boş ağırlık, yola çıkmaya hazır, tam dolu yakıt deposuyla 1) 229 kg
İzin verilen toplam ağırlık 445 kg
Yük kapasitesi (standart donanımla) 216 kg
Kullanılabilen depo kapasitesi 15 l
Yedek depo Yaklaşık 3,5 l

 

90 derece ofset ve 270/450 derecelik atış aralığı ile krank mili tarafından üretilen son derece güçlü ve tok bir ses.

Yeni F 750 GS ve F 850 ​​GS modellerinde de 2 silindirli sıralı motor enine hareket yönüne  monte edilmiş ve sıvı ile soğutulur. Bununla birlikte, önceki modellerin motorlarının aksine, krank milinin 90 derecelik duruşu ve 270/450 derecelik bir ateşleme aralığı vardır (önceki modellerde 0 derecelik bir krank mili duruşu ve 360 ​​derecelik bir ateşleme aralığı vardır. 90 derece V2 motoruna benzer, özellikle güçlü ve tok bir sese sahiptir.

 

 

Karşılıklı iki denge mili ve kuru karter yağlama ile yaratılan optimize edilmiş pürüzsüzlük.

Önceki modellerin salınımlı kütle kuvvetleri, krank milinin ortasına, belirli bir ağırlık düzeni ile donatılmış bir bağlantı çubuğu ile telafi edilirken, yeni motordaki istenmeyen titreşimler, iki denge mili ile azaltılmış.

Bu iki zıt denge mili, krank milinin önüne veya arkasına, eksenin biraz altında düzenlenir ve krank milinin solundan düz dişliler tarafından tahrik edilir. Yeni tasarlanan krank mili ve 270/450 derecelik ateşleme aralığı ile birlikte, bu, heyecan verici derecede etkileyici bir motor sesi ile birlikte çalışan düzgünlüğü önemli ölçüde artırır.

İstenmeyen çalkalama – sallama kayıplarını önlemek ve zorlu arazi koşullarında bile maksimum çalışma güvenliği sağlamak için, yeni F 750 GS ve F 850 ​​GS motorunda, motor yağı için ayrı bir tank gerektirmeyen kuru karter yağlaması bulunur. Ana yataklardan kaçan herhangi bir yağ, yağ karterinden kapatılan bir boşaltmada toplanır. Bu alanda, yağlayıcı sürekli olarak yağ pompası tarafından pompalanır ve yağ karterine basınç olmadan çalışmadan önce dişli kutusu muhafazasına taşınır. Yağ besleme pompası daha sonra buradan yağ dolaşımını sağlar. En büyük offroad karakteri, F 850 ​​GS’nin yağ karterini herhangi bir hasara karşı koruyan alt taraftaki korumasına yansıtılmıştır.

Silindir başına iki üstten eksantrik mili ve dört rocker kolla çalışan valf.

Yeni F 750 GS ve F 850 ​​GS’nin silindir kafası, hafif ve dolayısıyla sabit hızlı rocker kollarıyla silindir başına dört valfı çalıştıran bir diş kayışı tarafından tahrik edilen iki döner üstten eksantrik mili içerir. Zincir dişlisi tahrik motoru motorun sağ tarafındadır.

Valfler, mümkün olan en iyi güç ve tork kullanımı ve ayrıca verimlilik artışıyla sonuçlanan optimize edilmiş bir yanma odası tasarımını destekleyecek şekilde boyutlandırılmıştır. Giriş tarafında 11.2 derece, çıkış tarafında 13.3 derece ölçerler. Valflerin çapı 3,5 mm (giriş) ve 27,2 mm (çıkış) olan bir plaka çapına sahiptir. Sıkıştırma oranı 12.7: 1’dir.

Karbürasyon, yeni nesil BMS-M motor kontrolü ile giriş borusu enjeksiyonu yoluyla yapılır. Sürücünün kontrol sinyalleri, gaz kelebeği üzerindeki bir sensör tarafından doğrudan bir e-gaz sistemi üzerinden motor kontrolörüne iletilir; bu, kontrol edilebilirliği en üst düzeye çıkarmak ve yanıt özelliklerini optimize etmek amacıyla gaz kelebeği valflerinin açılma açısını düzenler.

Sürme emniyetinde önemli bir artış için sekmeyi önleyen kavrama ile güç aktarımı.

Yeni F 750 GS ve F 850 ​​GS’nin tüm güç aktarımı da tamamen yeniden yapılandırmaya tabi tutulmuştur. Motorun sağ tarafındaki ana tahrik düzeneği, torkun düz dişliler vasıtasıyla krank milinden debriyaja aktarılmasından sorumludur.

Bu şimdi kendiliğinden yükselen bir anti-hoplamalı kavrama (ıslak kavrama) olarak tasarlanmıştır. Sürücünün sadece ayarlanabilir debriyaj kolundaki farkedilir derecede azaltılmış çalışma kuvvetlerinden faydalanmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda motor sürtme torkunda önemli bir düşüşe yol açar, bu da özellikle sürüş sırasında yapılan fren manevraları için sürücü emniyetinde önemli bir artı sağlar. viteste değiştirme.

Şimdi sol tarafta düzenlenmiş ikincil tahrikli altı vitesli şanzıman. Vites değiştirme yardımcısı Pro, debriyaj kullanmadan hızlı vites büyütme ve küçültme için, isteğe bağlı donanım olarak teslim edilebilir.

Geliştirilmiş sürüş dinamikleri için, yeni tasarlanan 6 vitesli şanzıman, şimdi torku, O-ring zinciri şeklinde, soldaki ikincil sürücüye (eski adıyla sağ) yayılan optimize edilmiş bir aktarma oranıyla aktarıyor. Debriyaj kullanmadan hızlı yukarı ve aşağı vites değiştirme için, BMW Motorrad şimdi yeni F 750 GS ve F 850 ​​GS için isteğe bağlı donanım olarak mevcut olan Vites değiştirme asistanı Pro’yu sunuyor.

Bununla kavrama kullanmadan vitesleri yukarı çekmek mümkündür, böylece çekiş kuvvetinde neredeyse hiçbir kesinti olmadan mükemmel ivmelenme sağlanır. Ayrıca, Vites değiştirme asistanı Pro, debriyajı kullanmadan vites değiştirmeyi de mümkün kılar. Bu, minimum debriyaj kullanımıyla çok hızlı vites değiştirmeyi mümkün kılar, bu da arka tekerlek üzerinde istenmeyen yük ters etkilerinde ve bunun neden olabileceği sarsıntı hareketlerinde belirgin bir düşüşe neden olur.

Ek olarak, geleneksel vites değiştirme ile ilişkilendirilen bağımsız binici ve yolcu hareketleri, Vites değiştirme asistanı Pro kullanılarak önemli ölçüde azaltılmıştır. Bu ortak motosiklet keyfi daha konforlu hale getirir. Vites değiştirme asistanı Pro ayrıca motosiklet kullanan yeni başlayanlar için işleri büyük ölçüde basitleştirir ve spor görüşlü binici çok hızlı vites değiştirmenin tadını çıkarabilir.

Egzoz sistemi şimdi optimum konfor için sağ tarafa yerleştirilmiştir.

İkinci sürücüyü motosikletin sol tarafına yerleştirerek, yeni F 750 GS ve F 850 ​​GS egzoz sistemini sağa kaydırmak mümkün olmuştur. Sürücünün genellikle sol taraftan yaptığı el ile manevra yapmak gerektiğinde, bu büyük bir avantajdır. Şimdi sağda olan ve sistemin geri kalanı gibi paslanmaz çelikten yapılmış uç susturucu, bunu yapmak için oldukça fazla yer sağlar ve ayrıca sıcak susturucudan yanma tehlikesi yaşama riskini azaltır. Yeni F 750 GS ve F 850 ​​GS, isteğe bağlı donanımlar gibi, oldukça sportif tasarıma sahip bir HP egzoz sistemi ile de donatılabilir.

‘Yağmur’ ve ‘Yol’ sürüş modları ve ABS ve ASC sürüş modları, yüksek dereceli sürüş keyfi ve güvenliği için standart fabrika çıkışı olarak donatılmıştır.

F 750 GS ve F 850 ​​GS, sürücünün bireysel isteklerinin yerine getirilebilmesi için standart olarak monte edilmiş ‘Rain’ ve Road ‘sürüş modlarıyla birlikte gelir. Ayrıca standart özelliklere dahil olan ASC otomatik stabilite kontrolü, yüksek sürücü güvenliği sağlar.

‘Yağmur’ ve ‘Yol’ sürüş modlarıyla, yeni F 750 GS ve F 850 ​​GS’nin sürüş özellikleri, yol koşullarının çoğuna uyarlanabilir.

‘Yağmur’ modunda, gaz tepkisi yumuşak olacak şekilde yapılandırılırken, ASC veya DTC ve ABS veya ABS Pro kontrol özellikleri ıslak ve kaygan yol yüzeylerine dayanır.

‘Yol’ modunda, motor optimum gaz tepkisi sağlarken, ABS ve ASC kontrol sistemleri tüm yollarda ideal performans için yapılandırılmıştır. Aynısı isteğe bağlı donanım olarak bulunan ABS Pro ve DTC dinamik çekiş kontrol sistemleri için de geçerlidir. ESA elektronik süspansiyon ayarı (isteğe bağlı ekipman olarak bulunur) takılıysa, arkadan sönümleme varsayılan (‘Yol’) ayarında gerçekleşir.

Sürüş modları Pro, DTC dinamik çekiş kontrolü ve isteğe bağlı donanım olarak temin edilebilen ABS Pro ile birlikte kullanılır.

F serisinin yeni GS modelleri, isteğe bağlı donanımlar için mevcut olan Pro seçeneği sürme modları ile donatılabilir. Ayrıca ‘Dinamik’ ve ‘Enduro’ sürme modlarının yanı sıra DTC dinamik çekiş kontrolü ve dinamik fren lambalı eğri optimizasyonlu ABS Pro içerir. ‘Enduro Pro’ sürüş modu bir kodlama fişi ile etkinleştirilir ve sadece F 850 ​​GS’de bulunur. Araç özelliklerini sürücü gereksinimlerine göre değiştirmek için ek kişiselleştirme seçenekleri sunar ve F 850 ​​GS ile sürüş keyfi daha da artar.

‘Dinamik’ modunda, yeni F 750 GS ve F 850 ​​GS’nin sportif tarafı gerçekten öne çıkıyor. Gaz tepkisi daha sonra anlık ve DTC ve ABS Pro sistemleri, yüksek sürtünme değerlerine sahip yol kullanımı için koordine edilmiştir. Takılıysa, Dinamik ESA varsayılan ‘Yol’ yapılandırmasına ayarlanır.

‘Enduro’ modunda, yeni F 750 GS ve F 850 ​​GS’nin offroad yetenekleri özellikle etkileyici ve yoğun olarak deneyimlenebilir. Bu mod yumuşak bir motor tepkisi sunar ve DTC’nin sınırlandırılmış müdahalesi deneyimli bir sürücünün kasıtlı ve kontrollü sürüş gerçekleştirmesini sağlar. Bu özellik, ABS Pro’da olduğu gibi, arazi koşullarında tipik olan gevşek yüzeyler ve yol enduro lastikleri için yapılandırılmıştır. Dinamik ESA fonksiyonunun koordinasyonu, arazi sürüşünün gereksinimlerini karşılayacak şekilde ayarlanmıştır ve ‘Enduro’ ayarıyla yapılandırılmıştır.

Sonunda, iddialı enduro sürücüleri sadece F 850 ​​GS tarafından sunulan tam offroad performansı için ‘Enduro Pro’ modu ile ilgilenecekler. Bu sürüş modu, çıkıntılı lastiklerin kullanımı için yapılandırılmıştır ve özel olarak kodlanmış bir fiş ile etkinleştirilir. ‘Enduro Pro’ ile sürücü bireysel olarak gaz tepkisi, DTC ve ABS Pro gibi özellikleri ayrı ayrı yapılandırabilir ve birleştirebilir. Burada da Dinamik ESA offroad kullanım için değiştirildi ve ‘Enduro’ değerine ayarlandı.

Arttırılmış sağlamlık, sağlamlık ve sürüş hassasiyeti için derin çekme çelik köprü çerçeveli yeni geliştirilmiş süspansiyon. Geliştirilmiş doğruluk için optimize edilmiş geometri.

Süspansiyon açısından, F serisinin yeni GS modelleri de tamamen yeni bir konsepte sahip. Her ne kadar önceki modeller binicilere yüksek dereceli sürüş hassasiyeti, sürüş stabilitesi ve hafif yol tutuşu nedeniyle çok heyecan vermiş olsalar bile, geliştiriciler teknik özelliklerinde bu özellikleri optimize etmelerine öncelik vermişlerdir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir