Yüzde 12’ye Dayanan Enflasyon Verileri Bize Ne Söylüyor?

0
464

Mart ayında son 10 yılın zirvesine ulaşan enflasyon yükselişine devam ediyor, Motosiklet satışında Euro ve Dolar konuşulur oldu. Euro ve Dolar ile alınan ürünler TL ile değil, Euro ve Dolar karşılığı TL üzerinden piyasaya veriliyor. Nisan ayında yüzde 1,30 artması beklenen TÜFE, yüzde 1,31 arttı. Motosiklet fiyatları ise ünlü markalara olan bağımlılığı bir anda azaltacak gibi görünüyor. Yakın bir zamanda satış rakamları olarak çok fazla düşüş olacağa benziyor. Buna göre yıllık enflasyon ise yüzde 11,87’ye çıktı ve böylece Ekim 2008’den beri en yüksek seviyede kalmaya devam etti.

Yiyecek ve geçim sıkıntı ile baş etmeye çalışanlar için motosiklet eskiden lüks bir araç olarak görünmüyorken, vergiler ve fiyatlara göre düşünüldüğünde artık en lüks araç sınıfına giriyor.

Satış rakamları ile Enflasyon doğru orantılı bir şekilde ivmelenme göstermiyor. Yani satış karının üstünde büyümeyi hedefleyen tüm şirketlerde mecburen küçülmeye gidecek gibi görünüyor. Bu yılı çıkartmak için yapılan hesaplar gelecek yıl ise hiç tutmayacakmış hissi veriyor. Giderek küçülecek olan motosiklet piyasası için bu yıl sadece bir deneyim olmaktan çıkıp, en zor sene olacak.

Motosiklet satışları düşerken, giyim ve sektördeki tüm faaliyetleri etkileyecek hatta bu en ufak ustasından, servisine kadar etkileyecektir.

Düşündüğümüzden daha kötü geçmemesi dileğiyle

Dilek Yağmur, iyi günler

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here