Uçan Motosikleti Bekliyoruz!

0
1071

Uçan arabalardan sonra, uçan motosiklet üretmeye çalışan firmaların haberini duymuştum. Bunlarla ilgili İtalyan menşeine ait bir firma, 2017 senesinde ilk ürününü satışa sunacağını duyurdu ve öğrendiğimize göre de siparişleri almaya başlamış. Uçan motosikletin ücreti ise 45 bin dolar kadar. Bunun yanında, İngiltere de bir firma, Hoverbike adını verdiği uçan motosiklet üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Hem insanlı, hem de insansız şekilde çalışacak bu motosiklet, helikoptere gerek bırakmayacak bir şekilde tasarımını ortaya koyuyor.

hoverbike

İngiliz firma, plastik malzeme kullanarak Hoverbike dediği uçan motosikletinin prototipini geçenlerde yaptı ve denedi. Saatte 72 kilometre hıza ulaşan prototip, oldukça başarılı ve umut verici bir çalışma oldu. Uçan motorun geliştiricisi Chris Malloy, “Helikopterlerin tasarımının artık değişmesi kanaatimdeyim, bu nedenle uçan bir motor lazım. Helikopterlerde gereksiz aksesuarlardan kurutularak, güvenliği geliştirilmiş bir motor geleceğin ulaşım araçlarından birisi olacak” şeklinde açıklama yapmış. Bu şekilde çılgın adamlar oldukça, motorlarında daha nasıl bir değişim ve dönüşüm geçireceğini merak etmiyor değilim.

hoverbike

Hoverbike ne sağlayacak?

Uçan bir motorun ne sağlayacağı konusunda pekte bir fikrim yok açıkçası. Ama helikopterden daha ucuza satılacağı için herkesin uçarak bir yerlere daha kısa sürede ulaşmasını sağlayabileceğini söylemek mümkün. Hızı bunun için önemli. Protorip 150 km hız yapabiliyorsa, gerçeğinin daha hızlı olacağını söylemek isterim. Ayrıca bunların ambulans olara kullanılması, yaralıların sevkinin daha hızlı ve sorunsuz şekilde gerçekleşmesini sağlayabilir. Bu bakımdan motorun tasarımcısı da çok işe yarayacağını düşünüyor.

Peki ülkemizde uçan motor üzerinde yapılan çalışmalar yok mu? Henüz kendi yerli otomobilini çıkaran bir babayiğit arayan ülkeyiz. Ama üniversite tez çalışması olarak uçan motor tasarımı ortaya bir Türk tarafından konuluyor. Bu güzel bir gelişme…

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here