Temiz zincir mutlu motosiklet

1
680
zincir yağlama
zincir yağlama

Zincir nerdeyse motosiklet tarihi kadar geçmişi olan günümüzde hala üreticiler tarafından sıkça kullanılan motorun gücünü tekerleklere iletmeyi sağlayan parçalardan biridir. Son 10 yıldır gelişen teknoloji zincirleri de etkilemiş farklı üretim tekniklerinin uygulanması ve kullanılan yeni teknoloji yağlayıcılar ile zincir günümüzde daha uzun ömürlü hale geldiğini söylemek mümkün. Peki motosikletimizin zincirine yeterli özeni gösterdiğimizi söylemek mümkün mü? Gerekli ayarları kontrol edip yaptırdığımızı söyleyebilir miyiz? Birçok kullanıcın sadece periyodik bakımlarda yağladığı pek önemsemediği bir parçadır.

Temiz zincir mutlu motosiklet

Konuya daha dalmadan temizleme aşamasında yanınızda bulunması gereken 1 lt gaz yağı alın ve kenarda bulundurun. ve Aşağıdaki Musti arkadaşın videosunu izleyin.

Motor tipine kullanıma ve bakıma göre değişmekle beraber ortalama ömrü 20.000km civarında söylemek mümkün. Bakımsız bir zincir sadece kendini eskitmez üzerinde koştuğu ön-arka zincir dişlilerini de aşındırmaktadır. Bakımsız bir zincir mutlu olarak çıkılan bir geziden yaralanma hatta ölüme varabilecek kazalara sebep verebilecek kadar tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz.

zincir yağlama
zincir yağlama

Kopan bir zincir en iyi ihtimal yere serilirken ön zincir dişlisine dolanıp motor bloğunu kırma daha da kötüsü arka tekerleğe dolanıp kilitlenmeye kadar çok tehlikeli ve masraflı sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle zincir bakımına gerekli özeni göstermek gerekmektedir. Öncelikle zincirin yapısına tiplerine ve bize sağladıkları yararlara bir bakmak gerekir ise;

Motosikletlerde kullanılan iki zincir tipi var olmaktadır: O-Ring zincirler ve O-Ringsiz. O-Ringsiz zincirler eski tip açık zincirlere denilmektedir. O-Ring bulunmadığı için pim yatağı ve dış bakla arasında yağ muhafazası iyi yapılmadığı için kısa sürede dış ortamlardan etkilenme ve sızma sebebiyle yağ miktarı azalır ve özelliğini yitirir aşınmalar hızlanmaya başlar. Bu tip zincirler daha kısa ömürlüdür ve sık bakım yapılma zorunluluğu var olmaktadır.

zincir yağlama
zincir yağlama

Günümüzde kullanımı oldukça azaldığını söylemek mümkündür. Bu olumsuzlukları azaltma amaçlı yeni zincirlerde O-Ring keçe teknolojisi kullanılmaya başlandı. O-Ring zincirler adlarını içerdikleri O şekilli keçelerden almaktadırlar. Farklı üreticilerin adlandırdığı X-Ring W-Ring Z-Ring ve benzeri ürünler de O şekilli keçe kullanılmaktadırlar. Sadece keçe gövdesinin şeklindeki değişikliğe göre isim almaktadırlar. Farklı şekilli keçeler zincirin üzerinde daha çok yağ tutulmasını böylece hem iç sürtünmesini azaltma hem de bakım aralıklarını uzatma amaçlı kullanılmalıdır.

Temizliği ve Tekrar yağlanması konusunda bu iki video’yu izleyebilirsiniz.

Musti arkadaşın youtube.com’da paylaştığı detaylı video anlatım açısında en iyisi aşağıda yabancı videolarda var, isterseniz onlarıda izleyebilirsiniz

Facebook Yorumları

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here