Sen hala HONDA XL 1000 V Varadero mu

3
4791
honda-xl1000v-varadero yan

Eskimeyen HONDA XL 1000 V VARADERO hakkında, sevenlerini düşünerek, vazgeçemeyenler için özel bir yazı yazdık.

HONDA XL 1000 V Varadero
HONDA XL 1000 V Varadero

1) Kendine has asaletli duruşu sayesinde kullanıcısına büyük bir güven aşılar.

2) Ağırlığı ve yol tutuşu ile büyük bir üne kavuşan Varadero modeli motosiklette dengenin ana sembolüdür.

3) Motosikletin aynaları boyut olarak küçük olmasına rağmen işlevsel olarak oldukça büyük. Arkayı çok net ve olması gerektiği gibi gösteriyor. Bilindiği üzere yuvarlak aynalar motorun her yatış açısında arkadaki görüntüyü hiçbir kayba uğratmadan ve ölü nokta yaratmadan gösterirler.

4) Motosikletin oturuş pozisyonu, tam bir enduro oturuş pozisyonu. Peglerin yeri gayet güzel, ağırlığınızı pege verip motosikleti yönetmek çocuk oyuncağı gibi. İlk motoru teslim aldığımda gidon biraz öne doğru ve daha dikti. Daha sonra göbekteki 4 cıvata vasıtası ile gidon u yaklaşık 2 cm kadar geriye aldım ve ben kendi adıma daha rahat ettim.

HONDA XL 1000 V Varadero
HONDA XL 1000 V Varadero

5) Frenler konusunda Varadero rakiplerinden bir adım ilerde. Hem DUAL CBS hem de ABS bir arada sunulmuş. CBS (Combined Brake System ) yani kombine fren sistemi her iki freninde birlikte çalışmasını sağlıyor. Ön ve arka fren 3 pistonlu kaliperlere sahip. Kullanıcı arka frene bastıgı anda, arka fren kaliperinin 3 pistonunun ortadaki pistonu ön fren kaliperlerine basınç gönderiyor. Arada bir de delay valve dediğimiz geciktirici mevcut. Yani arkaya bastığınız anda ön fren tutmuyor birkaç saniye basılı tutarsanız ön fren devreye giriyor.

6) Motosikletin dizaynı göreceli bir kavram olmasına rağmen benim hoşuma gitti. Özellikle grenajlardaki sinyaller motoru daha sportif bir hale sokmuş.

7) Likit soğutma radyatörleri grenajın iki yanına monte edilmiş. Bu sayede ortadan giren hava iki yandan çok daha rahat şekilde çıkıyor ve çok sağlıklı bir soğutma sağlıyor. Radyatör dizaynının bir artısı da ön tekerleğin attığı çamurlara ve uzun yoldaki böcek kelebek vs haşerata maruz kalıp hava geçişi tıkanmıyor.

HONDA XL 1000 V Varadero (2)
HONDA XL 1000 V Varadero (2)

8) Artçının konforu oldukça yeterli düzeyde. Ekstra bir rahatsızlık veya fazladan bir konfor söz konusu değil. Ön sele de oldukça geniş ve sertliği uygun.

9) Yeni nesil Varadero’da motorla biraz modifikasyon yapılmış ve karburatorden enjeksiyona geçilmiş. Kullanıcılardan gelen feedbackler doğrultusunda, uzunca bir 6. vitesin de olduğu oldukça yumuşak vites geçişleri olan bir vites kutusu adapte edilmiş. Özellikle değinmeden edemeyeceğim bir konu da vites oranları. Bu kadar güzel seçilmiş vites oranları ilk defa görüyorum.

HONDA XL 1000 V VARADERO 996 – TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Teknik Özellikleri
Motor Hacmi 996 cc
Motor Özelliği 2 silindir, 6 vites
Motor Gücü 92.53 hp @ 7500 rpm.
Tork 98 Nm @ 6000 rpm.
Maksimum Hız 211 km/h
Ağırlık 268.7 Kg.
Sele Yüksekliği 838 mm.
Yakıt Kapasitesi 25 Litre.
Ön Fren 2 x 296 mm disk.
Arka Fren 256 mm disk
Ön Lastik Ebatları 110/80 – R19
Arka Lastik Ebatları 150/70 – R17

 

Ortalama Yakıt Tüketimi
6.72 – 7.10,  lt / 100 km.

 

 

Facebook Yorumları

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here