Scooter

0
817

Scooter küçük veya büyük şeri farketmez en yaygın olarak kullanılan motor çeşitlerinden biridir. Bir çok ülkede commuter ile bu konuda yarışacak kadar fazla rastlarsınız. En büyük sebepleri hem ekonomik hem de ebatları ayrıca otomatik oluşu gereği çok pratik olmasıdır. Beyaz yakalı pratikliği seveninden tutunda, pizzacısına, kuryesine kadar bir çok insan scooter kullanıyor.

Memleketimizin en çok kaza yapanı veya çilekeş motorlarından da biridir kendisi. Şehir içi trafikte çok pratik oldukları belli ve bilindiği için kuryeler ve esnaf tarafından çokça tercih edilmeleri sebebiyle bazı scooter modelleri pizzacı motoru olarak ün yaptı. ‘30 dakikada kapınızda’ “Anında kapınızda” “Patron Çıldırdı”  “Ara hemen gelsin” gibi duyurularla çılgınlığa yol açan firmalar, yemek hazırlanma zamanından artan 15 – 20 dakikalık süre içinde – çalışanın canını riske atmak pahasına – müşteriye ulaştırmasını hedeflediği için şehir içi en pratik ve hızlı ulaşımın aracı scooterları tercih ediyorlar. Ve firmalar yol kasabı tabir edilebilecek şekilde kullanıp müşteriye pizzayı yetiştirmelerinde bir sakınca görmüyorlar. Bunun sorun olmasıda onları çok fazla ilgilendirmiyor ama çeken hem kullanıcısı hem motosiklet yani scooter oluyor. Şehrin delisi olarak hafızalarda yer ediyorlar. Bir taksiye veya dolmuşa binseniz bu pizzacılar ne biçim kullanıyor deseniz size inanılmaz hikayeler anlatacaklarına emin olabilirsiniz. Çünkü hepsinde ufakta olsa bir kaza hatırası vardır.

Bazen scooterlar sadece pizzacılarda varmış gibi hissetsekte bunun bir çok modeli var ve aslında en seksi modeli son yıllardaki atılımıyla: Vespa ve benzeri SYM Motosiklet … Bir şka açıdan hem klasik hem modern yapıları motosiklet Dünyasında yer etmiş durumda. Vespa ve SYM tarzını benimseyenlerin binlerce kişilik toplulukları ve grupları var. Scooter’dan ayrı yazdım farkındaysanız onlar kendi aralarında Vespa’nın bir başka olduğunu bilirler.

Eski çiçek çocuklardan yeni beyaz yakalılara uzanan sonrada kısa paçalı zengin tayfaya geçen akımın yenilikçi vespa’ya ilgisi çok. Parasına göre alacak olansa işin ucuzuna kaçarak ama görüntüsüyle Vespa’yı aratmayan SYM fiddle’a binmeyi seviyor. SYM Fiddle 2 çok satınca Fiddle 3 gişe rekoruna doğru koşacak sanıyorum. Satışlarını firmaya sormak lazım.

Koltuk altı bagajı, kaskın o bagaja sığması hatta bazen daha büyük bagajı olanlarda montu ve bazı eşyalarında o bagaja giriyor olması ise scooter’ın en büyük avantajlarından biridir. Fakat sığmazsa eşyalarınız arka çanta (top case) de çok şık durmaktadır.

Scooter avantajı sadece bununla kalmıyor. Yolda kıvrak, küçük ve her deliğe sığan cinsten olanı, bakım maliyeti diğerlerine göre daha az (son zamanlarda servis fiyatları uçtu gitti) otomatik ve ulaşım rahatlığı scooter modelinin en büyük avantajıdır.

Scooter sınıfının dezavantajları; Diğerlerine göre biraz daha düşük güç, hiçbir motosikleti araç yerine koymuyorlar ama scooter’ı biraz daha az umursuyorlar.  yol sarsıntılarını biraz daha fazla hissetmek. Küçük tekerlek boyutlarından dolayı çukurlarda daha dikkatli olmayı gerektiriyor. Ama en güzeli büyük tekerlekli modellerininde çıkmış olması.

 

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here