O viraja nasıl yatılır biliyor musun

0
1168
viraj ve motosiklet
viraj ve motosiklet

Parmaklarınız ileriyi gösterir şekilde ellerinizin ayaları elciklerde basılı sol elciği ileri itin göreceksiniz ki motor sola yatarak sola dönüşü gerçekleşecektir. Sağ elciği ileri itin ve motor sağa yatarak sağa yöneldiğini göreceksiniz. Ön teker çok az hareket eder ve siz elciği ne kadar hızlı iterseniz dönüşünüzde o kadar keskin olmaktadır. 20 km/saatin altındaki hızlarda dönüş gidonla yapılmaktadır.

O viraja nasıl yatılır biliyor musun

Gidonu hangi yöne çevirirseniz ön teker o yöne bakar ve motor o tarafa yönelmektedir. İlaveten gidonu çevirirken motorun yatmasına da izin verirseniz en büyük motorların bile yavaş hızlarda dönüşleri kolaylaşmaktadır. Ancak alt süratlerde debriyaj kavrama noktasında tutulmalı ve sağ ayağınız arka frenin üzerinde tutulmalı ve bakışlarınız dönmek istediğiniz yöne ve ufuk hattına paralel çizgide olarak bakması gerekmektedir. Bakışlar yüksek süratlerde daha önemlidir ama alt süratlerde de aynı kural geçerlidir bu yüzden bakışlarınızla daima dönüşün sonuna odaklanmanız gereklidir.

motosiklet virajda
motosiklet virajda

Şayet ciddi psikolojik ya da denge probleminiz yoksa yatırma korkunuzu yenmek slalom ve dairesel hareketlerle motorun pedallarını yere sürtünceye ve bunu başarıncaya kadar çalışmakla olabilmektedir. Aslında trafiğe çıkmaya kalkan her sürücü buna yakın bir ustalığı elde etmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde hem kendinizin hem de başkalarının hayatını tehlikeye atmış olabilirsiniz. Birçok yeni başlayan ayaklarını kalkışta ve kalkıştan itibaren ve bazen de duruşa yakın yere sürtmeye başlamaktadır. Bu çok yanlış ama gayri ihtiyari olarak yapılan hareket motorun dengesini bozmaktadır. Kesinlikle yapılmaması gerekmektedir. Motor sürücülüğü her şeyden önce sürücünün dengesinin kuvvetli olmasını gerekli kılar. Bu talimlerle zamanla sağlanması gerekmektedir.

motosiklet virajda
motosiklet virajda

İnsan korkunun verdiği bir içgüdüyle ayaklarını yere sürter ama motor kullanmak içgüdülerle değil teknikle olması gerekmektedir. Yine bu yanlış davranış esnasında yerdeki bir çıkıntıya ayağınızın çarpması ile ya da bacağınızı motorla kaldırım arasına sıkıştırmakla bileğiniz de kırılabilir. Bu yüzden kalkışla birlikte ayaklarınızı hemen toplayıp pedallara koymanız ve duruşta motor tam durmadan yere ayak basmaya çalışmamanız önerilir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here