Motosiklet Kaksı ölüm riskini %37 azaltıyor

1
882

Kask giyilmediğinde kazada ölme riski %90’a kadar yakın olan bir taşıttan söz ediyoruz. Ne olursa olsun korumak zorunda olduğumuz kafamız tam bir jöle kıvamında bir iç yapıya sahip. Çarpmalara karşı aynı şekilde bir kaskın yapısına benzeyen bir iç yapıya sahip kafamız 2 farklı katmandan oluşuyor.

Birinci kısım kemik dokudan oluşan ve saçlarla kapatılan dış bölüm ve asıl koruma bölümü bu sert kısım tarafından oluşturuluyor.

İkinci kısım ise bu kabukla iç kısımdaki beyin arasında kalan beyinin çarpmalarda daha az hasar almasını sağlayan sıvı kısım.

Aslında tam bizim kasklarımızın yapısı gibi bir oluşumdan bahsediyoruz ama ufak tefek farklılıklarla. Kasklarda bir kabuk, köpük kısım ve bir de iç ped kısımlar bulunuyor ve her darbeyi emerek kafamıza ulaşmasını engelliyorlar.

Bir çok farklı materyaller le oluşturulan kask dış kabuğu termoplastik, fiber, karbon fiber, kompozit fiber ve daha farklı kabuk yapısına sahip olarak koruma özelliklerine göre ayrılmaktalar.

Kazada ilk yere çarpanlardan biri kaskımız, elimiz ve kalçamız olmaktadır. En çok korumamız gereken bölgelerde buralarıdır.

Kask takmak ölümle sonuçlanabilecek kazalarda ölüm riskini %37 kadar engellediği testler sonucu kanıtlanmış. Dİleriz hem uyarıları hem kazaları engellemek için kaskınız hep kafanızda olur.

iyi sürüşler

Yazı sponsoru: Motosiklet.org

Bilerek üstünüze gelenden tutun yolda size şaka yapmak için üstünüze kıran ….. tipler bulunmaktadır. Lütfen daha dikkatli olun. Örnek videomuzu izleyin.

Facebook Yorumları

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here