KTM’in Elektrikli Duke’u Yolda

2
721
KTM, elektrikli motosikletlere artık hiç yabancı değil. E-Ride serisi, son birkaç yıldır sürmekte olan sıfır emisyonlu harika off-road (ve supermoto) performansını birlikte harmanlayabildi. Bu seride, 22hp’de (sabit çıkışın 15hp’inde) maksimum güç çıkışı ve 42Nm’lik tork ile sıvı soğutmalı senkron bir elektrik motoruyla güçlendirilen Freeride E-XC, E-SX ve E-SM bulunmaktadır. Kolayca değiştirilebilir 260 voltluk şarj pili, kompakt ve birkaç yüz kilometre idare edebilecek düzeyde.
İngiltere merkezli MCN sitesi, elektrik motorlu bir KTM 390 Duke’ün resmini çekmeyi başardı. Şimdi bu motosiklet aslında KTM tarafından test edilip edilmediğini teyit etmek biraz zor,  çünkü henüz gizli çekimleri yapılmış durumda. Özellikle marka çıkartmaları bozulmamış. Burada gördüğünüz motosiklet hala çok fazla bir prototip düzeyinde. 390 Duke karoserisi, tekerlekler, süspansiyon ve frenler, firmanın Ar-Ge departmanının rafta bulunduğu parçalardan oluştuğunu gösteriyor. Güç ünitesi yeni bir elektrik motoru ve şanzıman ve dikkate değer ölçüde üretime hazır görünüyor.

Süspansiyonu, tekerlekleri ve 390 Duke’ün frenlerini kullanarak, KTM motosiklet ağırlığı ve performans potansiyeli konusunda bir ipucu vermektedir. 390, 43hp’yi KTM’nin mevcut Freeride E elektrik teklifinin iki katı kadar ağırlaştırabiliyor ve ağırlığı 340 kilo (154kg). Uygun fiyatlı bir elektrikli modelçıkartabilirlerse KTM elektrikli modellerin kazananı olabilir.

Güç rezervlerini 30 mil gibi kısa bir sürede boşaltabilir. Yeni motosiklet aküsü yaklaşık dört kat daha büyük gibi görünüyor ve akü teknolojisindeki gelişmelere 100 mil yolculuğu garantilerse bu işi halledebilir.

Gelecek sene fuar’da KTM’in bu prototipini görebiliriz. Gelişme aşaması hızlı tamamlanırsa belkide piyasaya bile sürülebilir.

KTM’nin sırrı ortaya çıkınca Honda, Kwasaki ve Suzuki’nin ne yapacağı, ne gibi gelişmelere açılacağı ise şimdilik soru işareti.

Facebook Yorumları

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here